Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ekran Kartı Mı Bozuk Yoksa Yazılımsal Mı?

Meftun
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar nvidia 9800 gts ekran kartım var laptopta ve arada sırada ekranın kıyısında köşesinde karıncalanmalar olabiliyor bi süre sonra kendiliğinden geçiyor bazan restart atmam gerekiyor. bazan aşağıdaki fotoğraftaki uyarıyı veriyor bilgisyaar. sizce sorun neredendir? garantiye göndereceğim bilgisayarı ama dediğim gibi her zaman vermiyor. adamlar yarım saat bakar ve geri gönderirler diye korkuyorum. bazan açılır açılmaz veriyo hatayı bazan saatler sonra. bazan ekranın çeşitli yerlerinde karıncalanma oluyor bazan da aşağıdaki uyarıyı veriyor. ne yapmalıyım?

[img]http://i1104.hizliresim.com/2011/4/6/10289.png[/img]

ekran kartının son driveri yüklü. ama eski driveri yükleyerek de denedim aynı...

ayrıca sorun ekran kartında mı onu da bilmiyorum. benim bu sorun verirken ekranı kaydetmem gerek ki kitleniyor bazan cihaz ve 3-5 saniye sürüyor kitlenmediğinde servise delil olarak vermem lazım yoksa öylesine bakıp geri yollayacaklar

cihazım toshiba x300 14 y

zaten en güncel bios yüklü sanırım gerçi toshibanın kendi sitesinden bilgisayarımın bios sürücüsünü indirdip yüklemeye çalıştığımda şu hatayı veriyor:

[img]http://i1104.hizliresim.com/2011/4/6/10448.png[/img]

yanlış bakmadıysam bende zaten şuanki güncel bios yüklü

kendi yazılımıyla güncelemeye çalıştığımda yeni bios bulamıyor ayrıca...

NVİDİA sitesine girip ekran kartımı otomatik olarak algıla seçeneğinden yükledim.hani ekran otomatik tarama yapıyor siteden ve ona uygun driver çıkarıyor karşına. işte onu yükledim ben...

üstelik ben manuel yüklemesem de windows update seçeneğinden otomatik kuruyor ama gel gör ki aynı durum oluyor yine bazen ekranda karıncalanma ...

güncel olarak yüklemeye çalıştığım bios sürücüsünü yüklerken şunu diyor:

[img]http://i1104.hizliresim.com/2011/4/6/10771.png[/img]

yani zatene bendeki sürüm en son çıkanmış( hoş en son 2009 da çıkmış bu sürüm :( )

furmarker de test yaptım, ısındı evet ama ısınınca böyle bir şey yapmadı gayet normaldi:) bilgisayarımı ilk açtığımda oluyor bazan... yani çok kullandıktan sonra değil...

chip değişimi derken? dostum cihazım garantili ve benim böyle bir arıza olduğunu ispat etmem gerekiyor, adamların test cihazı mı vardır? yoksa manuel olarak kullanıp mı bakcaklar? zira aynen geri göndermelerinden korkuyorum cihazı...

Bios dan değil ayrıca ekran kartı biosu ayrıdır sistem biosu açılışta bakar sorun yoksa aygıtı başlatır işi biter bir dahaki açılışa dek uyur sorun laptop olması sebebi ile mekanik olabilir ekranı bozulma sırasında kas baskı uygula değişme varmı bak elle baskı veya esnetmede değişme oluyorsa mekanik sorun yok olmuyorsa drıver veya sistem sorunudur bazı drıver ler modifiyedir mesela nivida go 6600 gibi powered by nvida dır ama oem dir sitesinde drıver bulamazsın pc üreticileri driver hazırlar ben bahsettiğim kartla bu tür sorunu kendi orjinal drıver cd deki eski driveri yükleyerek çözdüm güncel driverler stabil değildi kararsız çalışıyordu drıver info dosyasında nghtly ifadesi varsa modifiye drıverdir sorun vermesi muhtemel eklediğin resim görünmüyor ekran da yeşillenme oluyorsa o da sık kullanılmayan laptoplarda olur zamanla kendiliğinden geçer bunlar bizzat başıma gelmiş tecrübelerimden örnekler sorunu çözmende belki yardımcı olur diye yazdım

Kolaygelsin iyi forumlar

bu tür problemler genellikle system video biosundan kaynaklanabiliyor toshiba teknik servisine göndermen gerekebilir zira onlar test cihazıyla tesbit ederler teknik servisler test cihazı kullanırlar ancak sen paylaştığın bu resimleri masaüstüne koy ve servis formundada belirt arıza görüntüsü masa üstüne eklenmiştir diye büyük bir olasılıkla video chipsetini değiştirirler saygılarımla.

ben eski yani orjinal driverlerini yükleyerek de denedim ama sonuç aynı. fakat bu gibi karıncalanamalr olduğunda ekranın bazı yerlerinde bunun prt screnini alamıyorum, çoğu zaman makina kitleniyor ve çalışmıyor prt scren. elle baskı uyguladım hatta birkaç kez vurdum :) ama bir değişim yok. şayet orjina yani ilk sürümüyle sorunsuz çalışsaydı yeni driver sıkıntılı diycektim bende ama eski driverda da yapıyor bunu.

Sorun kaynağı donanımsal muhtemelen.Servisine gönder.Ordan bir görüntü alıp yazıcıdan çıktı alıp göndereceğin zaman o resmide ekle.Zaten test cihazlarıyla servis elemanları test eder.Arızayı kabul edip onarım yaptıktan sonra sana gönderirler.

işte valla pusuya yattım hata çıksa da bi resimlesem ya da kayıt etsem diye uğraşıyorum :(

bir de bilgisayarımda orjinal vista vardı ama şimdi korsan windows 7 yüklü. telefonda sordm yetkili servise, yazılımın cihazı garanti dışı bırakmayacağını söyledi. her ihtimale karşı vista atıp mı yollayayım?yoksa sorun çıkmaz mı sizce, korsan widows 7 ile mi yollayayım?nitekim parça değişcekse baya pahalıdır bunun malzeme vermeyeyim adamlara...

benim laptop servise gittiği için bi yakınımdan acer aspire 5520 laptop aldım ekran kartı nvidia geforce 8400
sürekli sendeki hatanın aynısını veriyor vista yüklü ondanmı bilmiyorum birisi ekran kartının fanını kontrol et dedi
bu arada bios güncel
ben samsung kullanıyorum
acerin bu halini görünce iyiki acer almamışım diyorum