Jump to content

Virtual Pc Nedemek ?

Loca54
 Share

Recommended Posts

Microsoft Virtual PC Nedir, Ne İş Yapar?
10:53 in Microsoft, Yazılım by ZX

Bilgisayar kullanıcılarının bir kesimi kullandıkları bilgisayarda çeşitli nedenlerden dolayı birden fazla işletim sistemi kullanmak durumundadır (mesela Windows 98 ile Windows XP, veya Windows ile Linux vs.). Bunun için bilgisayarlarındaki HD’lerini öncelikle fdisk veya Partition Magic gibi bir programla bölerler, sonra oluşturdukları yeni bölümlere işletim sistemlerini yüklerler.

Microsoft Virtual PC, HD’nizi bölmeden, kullandığınız Windows işletim sistemi üzerine ‘sanal’ işletim sistemleri yüklemenizi sağlar.

Virtual PC kullanarak yükleyeceğiniz işletim sistemi Explorer, Word benzeri diğer Windows uygulamaları gibi bir pencere içersinde görüntülenir (ayrıca tam ekran görüntüleme seçeneği de vardır).

Sanal işletim sisteminiz üzerinde program yükleme, müzik dinleme, internet bağlanmak gibi tüm gündelik işlerinizi yapabilirsiniz.

Normal işletim sistemleri ile sanal işletim sistemlerinin çalışma şeklini karşılaştırırsak:
Virtual PC Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
- 2 farklı ortamı aynı anda kullanabilme: Sisteminizde yüklü olan diğer işletim sistemlerine geçmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek yoktur.
- Yazılım geliştiriciler programlarını birden çok işletim sisteminde kısa sürede test edebilir.
- Başka bir işletim sistemi kullanmak/denemek isteyenler için hızlı bir çözüm.
Peki Ya Dezavantajları?
- Sistemde aynı anda birden fazla işletim sistemi çalışacağı için yüksek konfigürasyonlu bir bilgisayar gerekebilir.
- Sanal işletim sistemi içersinde bazı donanım sorunları yaşanabilir.
Nasıl Temin Edebilirsiniz?
http://www.microsoft.com/virtualpc/ – Virtual PC’nin sitesidir. Siteden uygulama ile ilgili detaylı bilgi alabilir, 45 günlük ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz.
Ayrıca www.download.com adresinde arama yaptığınız zaman da bulabilirsiniz.
Örnek Kurulum (Windows XP Professional üzerine Windows 98 SE)
Virtual PC uygulamasını bilgisayarınıza yükleyip ilk çalıştırdığınızda aşağıdaki pencereyle karşılaşırsınız:

Sağdaki listeden New… seçerek Sanal Bilgisayar Oluşturma sihirbazını başlatıyoruz.

1. Adım: Welcome
Bu sihirbazın ne yaptığını belirten açıklama ekranı.
2. Adım: Options
Sihirbazda ne yapmak istediğinizi seçtiğiniz aşama. 3 seçenek mevcuttur:
1. Create a virtual machine: En baştan yeni bir sanal bilgisayar ve seçeceğiniz işletim sistemine uygun bir sanal disk oluşturmanızı sağlar.
2. Use default settings to create a virtual machine: Sadece belirteceğiniz adda bir sanal bilgisayar oluşturur. Yükleyeceğiniz işletim sistemiyle ilgili diğer ayarları sonra kendiniz yapmalısınız.
3. Add an existing virtual machine: Daha önceden oluşturulmuş bir sanal bilgisayarı programa ekler.

Şu an sıfırdan yeni bir kurulum yapacağımız için ilk seçeneği seçiyoruz.
3. Adım: Virtual Machine Name and Location
Oluşturacağımız sanal bilgisayarı tanımlayacak bir ad belirtmelisiniz (örnek olarak ‘Win98′)
4. Adım: Operating System
Yüklenecek işletim sistemi seçilir.

Not: Linux veya listede olmayan diğer işletim sistemlerini yüklemek için ‘Other’ seçeneği seçilmelidir.
5. Adım: Memory
Oluşturulacak sanal bilgisayar için kaç MB RAM kullanılacağı belirtilir. 2 seçenek vardır:
1. Using the recommended RAM: Bir önceki aşamada belirttiğiniz işletim sistemine bağlı olarak kullanılacak RAM otomatik ayarlanır.
2. Adjusting the RAM: Ne kadar RAM kullanılacağını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Not: Kullanılan RAM miktarı daha sonra değiştirilebilir.
6. Adım: Virtual Hard Disk Options
Oluşturduğumuz sanal bilgisayarda kullanılacak olan sanal HD’lerin seçimi ile ilgili seçenekler sunar:
1. An existing virtual hard disk: Daha önceden oluşturulmuş bir sanal HD’yi kullanmak içindir.
2. A new virtual hard disk: Kullanılabilir yeni bir sanal HD oluşturulur.

Şu an sıfırdan yeni bir kurulum yapacağımız için ikinci seçeneği seçiyoruz.
7. Adım: Virtual Hard Disk Location
Oluşturulacak sanal HD için bir yer ve ad belirtilmelidir.
8. Adım: Completing the New Virtual Machine Wizard
Sihirbazın son aşamasıdır. Eğer değiştirmek istediğiniz bir ayar yoksa Finish diyerek sihirbazı tamamlayabilirsiniz.

Başarıyla tamamlanan bir sihirbazdan sonra Virtual PC ana penceresindeki listeye işletim sistemleriniz eklenir:

Sanal işletim sisteminizi başlatmak için listeden seçin ve Start’a tıklayın.

Açılacak pencerede tıpkı gerçek bir bilgisayarın açılışı gibi BIOS ekranı görüntülenir ve hemen ardından işletim sistemi çalıştırılmaya başlanır. Fakat öncelikle işletim sistemimizi yüklememiz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın CD sürücüsüne yüklemek istediğiniz işletim sisteminin kurulum CD’sini takın ve pencerede CD menüsünden CD’yi taktığınız sürücünün harfini seçin. Bu son işlemi yapmamızdaki sebep sanal işletim sisteminizin gerçek CD/disket sürücünüze erişmesini sağlamaktır.

Not: Ayrıca eğer elinizde bulunuyorsa CD/disket imaj dosyalarınızı da kullanabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken tıpkı normal bir kurulum yapar gibi işletim sisteminizi sanal HD’inize yüklemek.

Kurulum işlemi bittikten sonra bir pencere içersindeki yeni işletim sisteminize merhaba diyebilirsiniz.

Sanal Bilgisayar ; Bir donanım birçok işletim sisteminin birbirinden bağımsız olarak çalıştırılşması

daha ayrıtılı istiyorsan basitten uzamnlığa

microsoft virtualpc

Vmware workstation

virtual machine

Hyper-V

ESXI server

Citrix

cs..