Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bilgisayarımı Fat32'li Usb'den Boot Edemiyorum

mogokce
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim bir problemim var. ne kadar arasamda çözümüne ulaşamadım. Ben win7lite iso dosyasını bir kaç farklı iso dosyasıyla birlikte multiboot programını kullanarak tek flash diske attım. yani kendime boot center gibi birşey oluşturdum win xp'yi, recover tool'u falan da attım. Kendi laptopumda bu gayet güzel çalışıyor ancak win7'yi kurmak isteiğim "acer aspire T160" masaüstü bilgisayarım yalnızca NTFS dosya sistemine sahip USB'leri boot olarak gördüğü için ve multiboot özelliği sadece FAT32'de çalıştığından USB belleğim de FAT32 olduğu için ben bu USB'yi acer'da çalıştıramadım.

BIOS'u son versiyon olan R02-B1'e de güncelledim ama yine NTFS olunca görüyor ama FAT32 olan USB'leri görmüyor BIOS. Bununla ilgili bana çözüm önerebilecek biri var mı? Bu arada önemli olan Win7'yi bu PC'ye kurmam değil onu bir şekilde hallederim, önemli olan böyle FAT32'li USB'yi boot edemeyen PC'de bu USB'yi nasıl çalışır hale getirebiliriz, bunun cevabını arıyorum.

dostum anakartının usb boot özelliği olduğuna eminmisin?hadi onuda geçtim flash belleğin boot özelliklimi? ntfs ile bootu hiç deneme anakartlar ntfs dosya sistemi ile boot etmiyor.yalnızca fat 32 ile ediyor.sorun ya anakatında ya kullandığın iso imajında yada flashında yada win7lite dosyaları kalıb dosyadsıdır.winrar yada daemen tools ile açıp direk içindeki dosyalarımı kopyalıyorsun flasha?öyle yaparsan hiç bootlamaz o boot sistemi yalnızca vistaya ait vistanın dvdsindeki dosyaları direk atıp bootluyor ama win 7 ve xpde böyle değil.dediklerimi kontrol et forumda bir çok usbden windows 7 kurma konusu var.

usb nin fat32 olması gerekiyor sen eminmisin usb ye doğru boot ettiğine birde kuruluma geçmesi için biostan ayarları birinci olarak HDD ikinci olarak USB yapacaksın dvd ler gibi direk girmiyor ben usb kullanıyorumda onun için yazıyorum bunları F tuşları ile boot menüsünü açıp orada usb ye hangi proğramla kurduysan onun adı yazar benimkinde öyle oluyor işaretleyip enter yap okadar yalnız usb ye boot u hangi programla yaptın bilmiyorum ama ben burada resimlerle anlatılan çok güzel bir çalışma sayesinde yapabildim sana adresini vereyim oradan uygula

http://www.tnctr.com/topic/165427-usb-den-win7-sp1-kurulumu-ve-multiboot-usb-yapma/

[quote name='s8er_boi' date='09 April 2011 - 19:38 ' timestamp='1302367114' post='990298']
dostum anakartının usb boot özelliği olduğuna eminmisin?hadi onuda geçtim flash belleğin boot özelliklimi? ntfs ile bootu hiç deneme anakartlar ntfs dosya sistemi ile boot etmiyor.yalnızca fat 32 ile ediyor.sorun ya anakatında ya kullandığın iso imajında yada flashında yada win7lite dosyaları kalıb dosyadsıdır.winrar yada daemen tools ile açıp direk içindeki dosyalarımı kopyalıyorsun flasha?öyle yaparsan hiç bootlamaz o boot sistemi yalnızca vistaya ait vistanın dvdsindeki dosyaları direk atıp bootluyor ama win 7 ve xpde böyle değil.dediklerimi kontrol et forumda bir çok usbden windows 7 kurma konusu var.
[/quote]

anakartımın usb boot özelliği var. boot screen'de boot selection için F12'ye bas diyor. Bastığımda USB disk olarak orada gözüküyor. Ama diskim NTFS olarak biçimlendirilmişse. Aynı diski FAT32 yapıyorum F12'de gözükmüyor. Ben bu problemi aşmak istiyorum. Ben de belleğimi multiboot programıyla bootable yaptım. hatta yeni versiyonu çıktı YUMI satın almış. onunla yaptım. evet, normalde diskin bootunun çalışması için FAT32 olması lazım, NTFS olunca bootlamıyor. Mesela aynı diski laptopumda FAT32'li olarak boot ettiğimde gayet güzel çalışıyor (yani bootable diskimde sorun yok) ama convert komutuyla NTFS yapınca boot özelliği bozuluyor. Yani ben de NTFS'de bootun çalışmayacağını biliyorum. Benim problemim Acer bilgisayarım USB bellekleri NTFS dosya sistemli olunca boot ekranında çıkartıp da FAT32 olunca çıkartmaması. BIOS'u da güncelledim ama çare etmedi. [b]Ben bu bilgisayarın boot ekranında FAT32'li USBleri tanımasını nasıl sağlayabilirim?[/b]

Bu arada yanlış anlaşılma olmasın, sadece multiboot özelliği ile kurulan USBlerde FAT32 zorunludur. Mesela ben şu komutları kullanarak NTFS USB'mde bootable windows7 yaptım:

CMD 'yi yönetici olarak çalıştır.
DISK PART yaz entera bas.
LIST DISK yazıp entera basıp USB diskin numarasını öğren.
(örneğin DISK 2 olsun.

o numarayı kullanıp şu kodları gir
-SELECT DISK DISK 2
-CLEAN
-CREATE PARTITION PRIMARY
-SELECT PARTITION 1
-ACTIVE
[b]-FORMAT FS=NTFS [/b] (hata veriyorsa FORMAT FS=FAT32 yap)
-ASSIGN
-EXIT

her adımdan olumlu sonuç alınmalı ve en son DISK PART'dan çıkmış olmalı.
şimdi Windows'un ISO dosyasını mount et.
Sonra CMD'de, açılan sanal sürücüdeki BOOT klasörüne gidin
burada BOOTSECT.EXE /NT60 ?: yazın. (?= USB sürücüsünün harfi olmalı)
Bu işlemden de olumlu yanıt alınca iso sürücüsünün tüm içeriğini USB sürücüsüne kopyalayın. İşlem bitince bilgisayarı USB'den boot edin.

[quote name='mehmetben' date='09 April 2011 - 23:43 ' timestamp='1302381817' post='990469']
birde bununla dene
http://www.hiren.info/download/freeware-tools/USBFormat.zip
[/quote]

ama benim bootable USB disk yapma problemim yok. Multiboot özelliğiyle kurduğum FAT32'li diski bilgasayara gösterebilmek. Tekrar söylüyorum aynı diski laptopumda çalıştırıp boot özelliği kullanabiliyorum. Yani diskim bootable... Ben bu diski Acer'a göstertemiyorum. Acer'ın USB'yi boot ekranında görme yeteneği var. Ama sadece NTFS biçimli USB'leri görebiliyor. FAT32'li olanı göremiyor. Bunu aşmam gerekiyor benim...