Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Modifiye Sistemde Bileşen Çıkarılmalı Mı?

erpol
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar modifiye sistemler iyi güzel tabi ama bence bir sistemden bileşenler çıkarılmamalı zaten bazıları kurulum esnasında kurulup çalıştırılmıyor. gerçekten ihtiyaç yoksa bileşenin çalışmaması için kapatılması yapılabilir. bazı bir iki bileşen gereksiz ve yer kaplasada sistem bu, adamlar süs için bileşen koyacağını zannetmiyorum. (windows xp tur vb. hariç) yer kaplamasın diyede çıkarmak yanlış bence isterse 2 disk yer kaplasın arkadaşlar bileşen çıkarmayalım herşey orjinaline bağlı kalınarak modifiye edilmeli tıpkı otomobillerde olduğu gibi :) sistemin hızlı ve daha çalışması için bazı ayarlar yapılabilir bunu sisteme dahil edelim ama lütfen bileşen çıkarmadan orjinaline bağlı kalarak modifiye edelim. bu söylediklerimi deneyimlerim doğrultusunda yazıyorum. herkese bol bilgi dolu günler dileğimle

Modifiyeli işletim sistemlerinin hepsinde bileşen çıkarılmıyor hatta neredeyse modifiye bile yapılmıyor bazılarında sadece katılımsız hale getirilebiliyor. Bolca çeşit var biraz araştırmalısın bence kimin işine hangisi geliyorsa onu indirebilir :)

[quote name='sk8er_boi' date='09 April 2011 - 15:52 ' timestamp='1302353556' post='990151']
Arkadaş üstü kapalı xp siparişi vermiş.
[/quote]

hayır elimde sağolsunlar hepsinin orjinal cd leri mevcut ama bir örnek vermek istiyorum ben sisteme tncxp sp3 kurdum. ancak eski basit sistemlerin pentium 2 lerin bile çalıştırabildiği need for speed underground 2 oyununda kitlenmeler oluyordu. sorunumu orjinal xp kurarak halletdim. demek istediğim şuki modifiye sistemler elbette güzel ve yararlı olması için yapılıyorlar bu sebepden yarar sağlamayan bir sistemi kim neden modifiye etsin ki?

Herkesin isteğine göre modifiye yapılması imkansız birşey.Modifiyeli birçok windows var forumda.Aradığınızı bulup indirebilirsiniz zaten.Bileşen silmenin asıl amaçları windowsu hızlandırmak ve kurulumun süresini kısaltmaktır.Bu açıdan her modifiyenin aynı şekilde yapıldığını düşünürseniz hepsi aynı mantıkta ve aynı düşünceye göre modifiye edilir.Bu da modifiye çeşitlerinin azalmasına yol açar.

[color="#2E8B57"]Bileşenlerin çıkarılma sebepi sisteme fazla yük binmemesi içindir.
Mesela sen 30 kilo yük taşıyabilirsun; varsayalım 50 kiloluk yük yüklense halin ne olur?
Bu işlerle uğraşan arkdaşlar zaten sistemin kararlılığını bozacak bileşenleri silmiyorlar.
Ne hikmetse windowsun tüm dosyaları örümcek ağı gibi bir birine bağlı.
Normal xp'yi kurdum oyunu çalıştırdı diyorsun.
Ya sonrası en fazla 1 - 2 saat sonra oyunu kapatıp yine bildiğin gibi xp'yi kullanmaya başlayacaksın.
Hızlansın diye bilmediğin 1000 bir türlü program kuracaksın.
Bilgisayarına önüne gelen "ben bunu buldum çok övüyorlar bir deneyelim" diye bilmediğin programları arkadaşların gelip kuracak.
Eeee sen ne bekliyorsun makineden. Gelen bir çizik giden bir çizik olmaz ki ama....
Lütfen Modifiyeli Xp ile uğraşan arkdaşların emeğine saygı...

[/color]

[quote name='register' date='09 April 2011 - 17:07 ' timestamp='1302358079' post='990189']
[color="#2e8b57"]Bileşenlerin çıkarılma sebepi sisteme fazla yük binmemesi içindir.
Mesela sen 30 kilo yük taşıyabilirsun; varsayalım 50 kiloluk yük yüklense halin ne olur?
Bu işlerle uğraşan arkdaşlar zaten sistemin kararlılığını bozacak bileşenleri silmiyorlar.
Ne hikmetse windowsun tüm dosyaları örümcek ağı gibi bir birine bağlı.
Normal xp'yi kurdum oyunu çalıştırdı diyorsun.
Ya sonrası en fazla 1 - 2 saat sonra oyunu kapatıp yine bildiğin gibi xp'yi kullanmaya başlayacaksın.
Hızlansın diye bilmediğin 1000 bir türlü program kuracaksın.
Bilgisayarına önüne gelen "ben bunu buldum çok övüyorlar bir deneyelim" diye bilmediğin programları arkadaşların gelip kuracak.
Eeee sen ne bekliyorsun makineden. Gelen bir çizik giden bir çizik olmaz ki ama....
Lütfen Modifiyeli Xp ile uğraşan arkdaşların emeğine saygı...
[/color][/quote]

elbette modifiye ile uğraşan arkadaşların emeğine saygım sonsuz ben her modifiye aynıdır demiyorum ve aynı olması gerektiğinide savunmuyorum oysa sorumun cevabını sen vermişsin windowsta dosyalar örümcek ağı gibi birbirine bağlı demişsin işte benim demek istediğimde bu normalde hiç işe yaramaz dediğiniz bir dosya bir program vb çalıştırdığınızda ihtiyaca gerek olabiliyor eğer sistemde yoksa hata verebiliyor. bu yüzden bileşen çıkarılmadan modifiye olmalı dedim eğer kullanılmayacaksa ve hızlandırma yapacaksa kapatılmalı yada kurdurulmamalı ama çıkarılmamalı diyorum
zaten microsoft ürünü çıkardığında size minumum sistem gereksinimleri açıklıyor. sizde buna göre kuruyorsunuz ve kurulurkende minumum ayarlar ve sistemle kuruyor yani merak etmeyin microsoft sizden önce düşünüp sistemi daha hızlı nasıl açılacağını ve nasıl daha az kaynak tüketmesi gerektiğini mühendisleri hesaplıyor ve çalıştırıyor.yani özetlersek temel bileşenler çıkarılmadan modifiye yapılabilir hatta öyleki kullanıyıca bir ayar menüsü sunarak sistemi kendi isteği doğrultusunda ayarlaması ve kurması sağlanabilir.

[color="#2E8B57"]Yazdıklarınız bir kısmına katılıyorum.
Şöyle düşün herkesin yaşam tarzı farklı kimisi bisikletle idare ediyor.
Kimisi motorsikletle, kimiside arabayla v.b.
Yani herkesin kendine has bir kullanım şekli var.
Mesela internet kafede linux gider mi gitmez.(İlerde belki olabilir.)
Modfiyeli xp'ler genelde kişisel kullanım için yapılıyor mesela adam oyun veya grafikle uğraşmıyor.
O zaman directx'e gerek yok.
Mesela bilgisayarın dilini Türkçe kullanıyorsun otomatikman diğer dillere de gerek yok.
Faks ya da tarayıcı kullanmıyorsun windows cd'nin içerisinde gelen ek driver paketlerine de gerek yok.
Uzun lafın kısası "Her şeyin azı karar, ortası yarar, çoğu zarardır"

Bana göre xp'deki bir kısım bileşenleri çıkarmada sorun yok.Sistemin kararlılığını bozmadığı sürece.
Anlayışınız için teşekkürler.[/color]