Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ati Radeon X1300 Mavi Ekran Hatası

seco_can_can
 Share

Recommended Posts

bu kartı xp de tanıtıyorum ati2dvag hatası veriyor vista ve 7 de sürekli görüntü vermeyi kesti uyarısı geliyor.
biraz araştırdım çoğunluk yeni driverlardan oluyor demiş bende eski sürümleri denedim ama yine olmadı belki ısınıyordur diyerekten yedek fanı denedim
yine sonuç aynı bu mavi ekran hatasından nasıl kurtulabilirim ?

ati2dvag.dll bu dosyadan kaynaklı olduğunu söylüyor hatada ama dediğim gibi denemediğim sürümü kalmadı driverların 2006 yılının sürücülerini bile denedim yok. ram leri çıkardım temizledim ekran kartını temizledim yine değişen bişey olmadı. lunux kurdum ondada donup kitliyor makinayı :S

son olarak pc nin özellikleri

Asus K8V-VM 754 pin anakart
amd athlon 64 2800 işlemci 754
512*2 kingston ddr400 ram
300 w p4 uyumlu frisby power

bazıları power yetmiyor demiş sizce power yeterli olurmu bu pc ye ? Edited by seco_can_can

arkadaşlar bu sorun sürücü kaynaklı bir oly görün düğü kadarıyla
şöyle birşey tavsiye ediyoyorum bence bir deneyin
sürücülleri ati yada amd sitesinden değilde üreticinizin sitesinden indirin
örnegin power colordan deneyin
msi dan deneyin ve sonucu mutlaka buraya yazın

[color="#4169E1"]atı nin eski sürüm driver larını yükleyin sorun çözüLyor 9. ile baslayan sürümleri aşağıdaki linkten alabilrisin sanırsam[/color]

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/previous/Pages/radeonaiw_xp.aspx

[quote name='seco_can_can' date='10 April 2011 - 19:50 ' timestamp='1302465037' post='991001']
bu kartı xp de tanıtıyorum ati2dvag hatası veriyor vista ve 7 de sürekli görüntü vermeyi kesti uyarısı geliyor.
biraz araştırdım çoğunluk yeni driverlardan oluyor demiş bende eski sürümleri denedim ama yine olmadı belki ısınıyordur diyerekten yedek fanı denedim
yine sonuç aynı bu mavi ekran hatasından nasıl kurtulabilirim ?

ati2dvag.dll bu dosyadan kaynaklı olduğunu söylüyor hatada ama dediğim gibi denemediğim sürümü kalmadı driverların 2006 yılının sürücülerini bile denedim yok. ram leri çıkardım temizledim ekran kartını temizledim yine değişen bişey olmadı. lunux kurdum ondada donup kitliyor makinayı :S

son olarak pc nin özellikleri

Asus K8V-VM 754 pin anakart
amd athlon 64 2800 işlemci 754
512*2 kingston ddr400 ram
300 w p4 uyumlu frisby power

bazıları power yetmiyor demiş sizce power yeterli olurmu bu pc ye ?
[/quote]

[b]bilgisayarim/özellikler/donanım/aygıt yoneticisini ac
aygit yoneticisi listesindeki sistem aygıtlarının basındaki + isaretine bas
oradan cpu to pci ı sec
cpu dedigim senin cpu nun aciklamasi yazar uzundur belli eder kendini
sonra cpu to pci'ı sag tıkla guncelle de
windows update e baglanma seceneginde hayır bu kez deili sec
sihirbazin ne yapmasini istiyosunuz seceginde listeden yada belirli bir konumdan yukle yi sec
arama ve yukleme seceneklerini belirleyin bolumunde arama. yuklenecek surucuyu ben sececegimi sec
cıkan driverlerden pci standart pci to pci bridge (pci standart pci - pci köprüsü) nu sec kurulum bitince bi reset at duzelecektir [/b]

[b]Konuyu tesadüfen gördüm yardımcı olayım dedim.

Yanılıyorsunuz.. güncel sürücüyle düzelmiyor tam aksine bu sorun ATi'lerde güncel sürücü ile ortaya çıkıyor[Nasıl güncellikse?] bu sorun ati'nin driverlarının yeni sürümlerinde ortaya çıkıyor. aynı hatayı alan onlarca kişi var.. hepside atinin güncel driverlarını kullanıyor. yani sorunlu olan driverlerini..
[/b]
''değerli arkadaşım sırf sorununuza çözüm olabilmek amacı ile siteye üye oldu. Sorunun çözümünü şöyle anlatayım. ati2dvag hatası hatanında isminden anlaşılacağı gibi bir driver hatasıdır. Ati nvidia ile kapışmak adına ekran kartlarına HD 2XXX serisinden itibaren yeni modüller eklemiş fakat yazılımını yazmayı becerememiştirki bu dediklerime yakın seyler ati nin resmi sitesinde de yazmaktadır.Sıra bu modulleri kullanmaya gelince beceremedikleri yazılımı yükleyen bizler ati2dvag hatasını mavi ekran eşliğinde görmeye başladık. Ati donanım olarak mükemmel olmakla birlikte tam bir yazılım fakiridir. o nedenle kullanıcılarına sorun yaşatmaktadır. lafın kısası tek çözüm 9 serisi ati sürücüsü yüklemektir. Aksi halde ati2dvag hatasını özellikle de explorer kullanırken sıklıkla alırsınız bunun başka çözümü yoktur çünkü yeni sürücüler (10 serisi) explorer.exe ile çakışmaktadır. ama eski sürücü ile de bazı oyunlar çalışmayabilir mesela call of duty black ops yada resident evil 5 gibi. bunun nedeni de bahsi geçen modüllerle alakalı. eski sürücüler bu modülleri kullanamaz.''

''sorunun çözümü var arkadaşlar.
bende kafayı yemek üzereydim fakat aşagıda anlatacağım şekilde yapınca düzeldi.

ekran kartı sürücüleri eski versiyonlarını bu adreste bulabilirsiniz > http://www.filehippo.com/download_ati_catalyst_xp/

birkere sorun kesinlikle en güncel driver den kaynaklanıyor ( nasıl güncellikse ) herneyse.
ilk olarak direct x i çalıştırıp ekran surucusunun tarıhıne bakın ( işlemiöizin gerçekleştiğini anlamak için lağzım olacak ) daha sonra ati driver yazılımını ekle kaldırdan silin baştan başlatın. buradaki puf nokta bilgisayar baştan başladığında surucu kalkmış gibi gözüküyor fakat windows hala son yuklediğimiz surucuyu kullanmaya devam ediyor. bilgisayar açıldığında, bilgisayar> özellikler> donanım > aygıt yöneticisinden EKRAN BAĞDAŞTIRICISINI kaldırın, eğer varsa ekran kartinın ses sürücüsünüde aynı sekilde kaldırın . daha sonra bilgisayarı tekrar başlatın. başladığında ekrana gelecek sürücü yuklemelerine hayır deyin hiçbir işlem yapmasın. ( eğer yaparsa tekrar en güncel olan sorunlu driveri tekrar yüklüyor ) daha sonra googleden araştırarak bulacagınız catalsis 9 ve ya 8 olan yükleme dosyasını ve ve bu surume ait olan driveri indiriyoruz. indikten sonra eğer iki ayrı parcada geldiyse ilk olarak catalsis programını daha sonra ekran surucusunu yüklüyoruz ve bilgisayarı tekrar başlatıyoruz. tekrar başladığında direct x ten ekran kartı sürücüsünün tarihine bakın büyük ihtimalle eski bir tarih olacaktır. işlem tamamdır.

burdaki puf noktalara dikkat edin çünkü xp her buldugu fırsatta en güncel sürümü yüklemeye çalışıyor ve sorun da o yüzden çözümsüzmüş gibi görünüyor.

umarım yardımcı olabilmişimdir. ben gerçekten bu sorun yüzünden çıldırmak üzereydim. herkese kolay gelsin.

( bu arada enteresan ama eski surucusu oyunlarda daha iyi performans verdiğinide eklememde fayda var )!!

[b]Özetlersek;

Bu sorun ATi sürücülerinin kesin olarak ''10.10'' sürümlerinden sonra başlamıştır.

Yani şuan güncel sürüm olan ''11.3'' dede bu sorun olduğundan ekran kartı sürücülerinizi güncelleyerek bu sorunu DÜZELTEMEZSİNİZ.

Aksine eski sürümlerini yüklerseniz sorununuz kökten çözülecek ve monitörünüzde ve bigisayarınızı kullanırken ki rahatlamayı fazlasıyla hissedeceksiniz.. yaşadımda biliyorum.

ATi'nin eski driverlarina ise bu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.filehippo.com/download_ati_catalyst_xp/8575/

Tavsiyem ''10.10'' yükleyin..yani bilinen sorun çıkmadan önceki en güncel driver..

Demekki neymiş güncel olmak,, her güncel şey herzaman iyi değilmiş.. bknz: ATi drivers,.net framework 4,windows live messenger 2011,windows vista,7 .. .

Bişey değil..

Not: Eski üyeligimden alintidir..[/b]

arkadaşlar yukarıda bahsettim power arızalandı. güvendiğim bi bilgisayarcıya anlattım durumu gerçek 400w bi power aldım bu yeter dedi ama sorun halen devam pc onboard dan bağlayınca sorun yok ama bu kartı bağlayınca o hata aynen devam kartıda götürdüm kontrol ettik bi sorun yok dedi yani kart sağlam yeni power aldım halen o sorun ?