Jump to content

Notebook Soru Ve Sorunlarınız Buraya

tipoti
 Share

Recommended Posts

Tipoti ustam bana bir netbook önerebilir misiniz?
Alırken nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum.Sadece aklıma gelen;ısınma sorunu yaşamamalıyım,şarjı uzun gidebilen,usb vb.bağlantı portu sayısı çok olan,bir de atom değil de yeni nesil işlemciden bahsediliyor, nedir bu? Yanına gerekirse harici DVD Writer alırım böylelikle laptop dan daha ucuza ihtiyacımı karşılarım diye düşünüyorum. Ne dersiniz,sizin bu konuda öneriniz ve tavsiye edeceğiniz markalar nelerdir? Saygılar...

• Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='grasp' date='10 May 2011 - 06:51 ' timestamp='1305010302' post='1007925']
bende asus n53 serisinden bi laptop var touchpadin sağ ve sol kısmında elektrik kaçagı oluyor nasıl önleyebilirim bunu?Asus n53 serisinin ne gibi sorunları var biliyor musunuz :)

bu laptopa hangi sata 2.5 inc hdd yi önerirsiniz(sessiz,hızlı ve uzun ömürlü olsun ssd olmasın çok pahalı :))

bide abimde dell inspiron laptop var bunun hdd sini değiştirsem garanti dışı kalır mı?arada sırada bir dell 5010 laptop sitelerde gezinirken kitleniyor bazende görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti diye uyarı veriyor bu sorun neden kaynaklanıyor?şimdiden teşekkürler
[/quote]
1-touchpadin değişmesi gerek
2-hdd de tabıkı samsung derım kesın tavsıyemdır
3-garantılı bır cıhazzsa ve eğer hdd sını sokersen tabıkı garantı ddısı bırakırlar fakat garantıye gonderırken aynı orjınal hdd sını takarsın hıc bır sıkıntı olmaz benım arkadasım dell de calısıyor bu bılgılerıde ondan aldım .
4-dell 5010 a sıstemı tekrar yuklmeeyı denedınmı sıstemı bastan kur tekrar dene sorun devam edıyormu bak eger garantısı warsa hemen gönder yoksa hallederız:)

[quote name='B_U_R_H_A_N' date='12 May 2011 - 19:21 ' timestamp='1305228115' post='1009616']
Acer aspire 5739g 654G32Mn notebook kullanıyorum intel core 2 duo t6500 işlemcisi var bu cihaza daha güçlü bir işlemci takabilir miyim(takabilirsem ne tür işlemciler takılabilir.)
Bilgilerndirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
[/quote]

t7500 takarsın ama neden degısmek ıstıyorsun anlayamadım cok fazla fark olmaz

[quote name='tomonay' date='12 May 2011 - 20:29 ' timestamp='1305232158' post='1009655']
lenovo Z 61m var
ram artırırken kapagını takar iken kablosunu kırdım herhalde
toucped ve parmak okuyucu kısmı çalışmıyor
baktıgımda baglantıyı yapan 2cm genişliğindeki baglantı aparatı
kırılmış
bu aparattan bulabilirmiyim veya
tamir oluyormu
tşklr
[/quote]

tabıkı degısımı olur resımlerını cekıp koyarsan yardımcı olmaya calısırım

[quote name='B_U_R_H_A_N' date='13 May 2011 - 17:50 ' timestamp='1305309006' post='1010129']
peki bu cihazda ısınmayı nasıl önleyebilirim. sadece basit web sayfalarında 50 derece ile 60 derece oluyor flash içeriklerini oynatırken 70-80 derece oyunlarda ise 90 derece oluyor problemi ne olabilir
[/quote]

ısınma problemı cogu notebook ta wardır bunun ıcın fanı dırek baglamak gerekıyor

[quote name='romeogucci' date='13 May 2011 - 18:00 ' timestamp='1305309621' post='1010135']
mrb Lenovo S10-3 model ttnet kampanyasından alınma netbook var. 1 gb ram var ve biz bunun ram ini 2gb yapmak istiyoruz. 2gb a kadar desteklediğini söyledi lenovo yetkilileri. ancak anakartla uyumlu olması gerekiyormuş alacağımız ram in.

CİHAZIN DETAYLI ÖZELLİKERİ ŞU ŞEKİLDE;

Anakart

Anakart Özellikleri:
Anakart Kimliği <DMI>
Anakart Adı Lenovo Mariana3A

Veri Yolu (FSB) Özellikleri:
Yol Türü Intel AGTL+
Yol Genişliği 64 Bit
Gerçek Saat 167 MHz (QDR)
Etkin Saat 666 MHz
Band Genişliği 5331 MB/s

Bellek Yolu Özellikleri:
Yol Türü DDR3 SDRAM
Yol Genişliği 64 Bit
DRAM:FSB oranı 10:5
Gerçek Saat 333 MHz (DDR)
Etkin Saat 666 MHz
Band Genişliği 5331 MB/s

Çipset Yolu Özellikleri:
Yol Türü Intel Direct Media Interface

Anakart Üreticisi:
Firma Adı Lenovo
Ürün Bilgisi http://www.lenovo.com/products/us/en
BIOS Yüklemesi http://www.lenovo.com/support/us
Sürücü Güncelleme http://www.aida64.com/driver-updates
BIOS Güncellemeleri http://www.aida64.com/bios-updates

Bellek

Fiziksel Bellek:
Toplam 1013 MB
Kullanılan 597 MB
Boş 416 MB
Kullanım 59 %

Takas Alanı:
Toplam 2037 MB
Kullanılan 692 MB
Boş 1344 MB
Kullanım 34 %

Sanal Bellek:
Toplam 3050 MB
Kullanılan 1289 MB
Boş 1761 MB
Kullanım 42 %

Paging File:
Paging File C:\pagefile.sys
Current Size 1024 MB
Current / Peak Usage 23 MB / 24 MB
Kullanım 2 %

Physical Address Extension (PAE):
İşletim Sistemi Destekli Evet
İşlemci Destekli Evet
Etkin Evet

SPD

[ DIMM1: Samsung M471B2873FHS-CH9 ]

Bellek Birimi Özellikleri:
Birim Adı Samsung M471B2873FHS-CH9
Seri Numarası A25900C7h (3338688930)
Üretim Tarihi Hafta 10 / 2011
Birim Boyutu 1 GB (1 rank, 8 banks)
Birim Türü SO-DIMM
Bellek Türü DDR3 SDRAM
Bellek Hızı DDR3-1333 (667 MHz)
Birim Genişliği 64 bit
Birim Voltajı 1.5 V
Hata Tespit Yöntemi Yok
DRAM Üreticisi Samsung

Bellek Zamanlamaları:
@ 609 MHz 8-8-8-22 (CL-RCD-RP-RAS) / 30-68-4-10-5-5 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
@ 533 MHz 7-7-7-20 (CL-RCD-RP-RAS) / 27-59-4-8-4-4 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
@ 457 MHz 6-6-6-17 (CL-RCD-RP-RAS) / 23-51-3-7-4-4 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
@ 380 MHz 5-5-5-14 (CL-RCD-RP-RAS) / 19-42-3-6-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

Bellek Birimi Nitelikleri:
Auto Self Refresh Desteklemiyor
Extended Temperature Range Destekliyor
Extended Temperature Refresh Rate Desteklemiyor
On-Die Thermal Sensor Readout Desteklemiyor

Bellek Birimi Üreticisi:
Firma Adı Samsung
Ürün Bilgisi http://www.samsung.com/global/business/semiconductor
[/quote]
wala bende ttnet bayıde calısıyorum aynı zamanda aynı netbook ları bende satıyorum ddr3 bellek kullanıyor fakat mhz ıne bakmadım ram kapagını cıkartıp ram ı soktugunde mhz yazar zaten aynı mhz de 1 gb ddr3 atıyorum 1333 mhz se aynısından alıp takabılırsın bu arada o netbook a xp kur

[quote name='devrekli67' date='13 May 2011 - 23:54 ' timestamp='1305330876' post='1010286']
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1304455818__adsz.png[/img]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1304455847__adsz1.png[/img]

bi tanıdığımın böyle bir sorunu var xp dahil hepsini denedim sadece içindeki spsiz vista ile fabrika çıkışı ile bu hatayı fazla yapmıyor w7 de falan 25 sn de bir yapıyor hele ie9 açınca sürekli bu hata sorun ne olabilir ekranmı yanmıştır yoksa kablosumu çıkmıştır
[/quote]

hayır ekran kartın harıcı senın zaten cogunda aynı sorunu verıyor once sen tekrar baska bır yerden xp cd sı ıle kurmayı dene drıver
larını kendı sıtesınden cek dene eger sorun devam edıyorsa
545 634 36 18

[quote name='BARHANN' date='14 May 2011 - 15:55 ' timestamp='1305388515' post='1010568']
Tipoti ustam bana bir netbook önerebilir misiniz?
Alırken nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum.Sadece aklıma gelen;ısınma sorunu yaşamamalıyım,şarjı uzun gidebilen,usb vb.bağlantı portu sayısı çok olan,bir de atom değil de yeni nesil işlemciden bahsediliyor, nedir bu? Yanına gerekirse harici DVD Writer alırım böylelikle laptop dan daha ucuza ihtiyacımı karşılarım diye düşünüyorum. Ne dersiniz,sizin bu konuda öneriniz ve tavsiye edeceğiniz markalar nelerdir? Saygılar...
[/quote]
b
1-kesınlıkle samsung,dell,acer,toshıba gıbı markaları sec ram ddr3 olsun ve cıhazı alırken bıraz calıstır atıyorum flasdısk ten bır fılm ac aynı zmanda wınamp ac ve fandan gelen sesı dınle hemen devreye gırmesı lazım eger 2 dk ıcınde devreye gırmesse hıc bulasma

[quote name='tipitip1i' date='21 April 2011 - 10:23 ' timestamp='1303381430' post='996523']
hdd yeni zaten
[/quote]
hdd yi başka pc ye takılınca windows 7 açıldı başka pc de formatladım sonra bide kendi laptopumda formatladım oldu

ARKADASLAR dell vostro 1015 var..vista win7 yüklediyimde ses iyi çıkıyor.xp kurduğmda ses çok az çıkıyorzor duyuluyor ne yapmam gerek.
bide arkadaslar işletim sistemi seçemedim..
xp =geç açılma görsel yok kararsız gibi çalısıyor makine..ses az çıkıyor..
win7=xp den daha kararlı görsel var..
vista bunesis=en sevdiğm..hızlı açılma.kararlı..seviyorum..tek sorun ses sistemini çalıstırmıyor..
suan vista 64 bit yüklü...
pc=cpu t6570 210
ram: 2000

Edited by peace_

[quote name='peace_' date='17 May 2011 - 10:44 ' timestamp='1305629090' post='1012134']
ARKADASLAR dell vostro 1015 var..vista win7 yüklediyimde ses iyi çıkıyor.xp kurduğmda ses çok az çıkıyorzor duyuluyor ne yapmam gerek.
bide arkadaslar işletim sistemi seçemedim..
xp =geç açılma görsel yok kararsız gibi çalısıyor makine..ses az çıkıyor..
win7=xp den daha kararlı görsel var..
vista bunesis=en sevdiğm..hızlı açılma.kararlı..seviyorum..tek sorun ses sistemini çalıstırmıyor..
suan vista 64 bit yüklü...
pc=cpu t6570 210
ram: 2000
[/quote]
windows7 64 bit kur

@tipoti
Benim bir Samsung R510 dizüstü bilgisayarım var, aleti elektrikten çıkardığımda, ekran ışığı gidip geliyor. Bu sırada ekranın üst veya alt köşelerine bastırdığımda bir süreliğine düzeliyor; bıraktığımda bazen düzgün çalışıyor bazense tekrar titriyor, sorun ne olabilir?

[quote name='TORUNAGA' date='17 May 2011 - 16:51 ' timestamp='1305651086' post='1012373']
@tipoti
Benim bir Samsung R510 dizüstü bilgisayarım var, aleti elektrikten çıkardığımda, ekran ışığı gidip geliyor. Bu sırada ekranın üst veya alt köşelerine bastırdığımda bir süreliğine düzeliyor; bıraktığımda bazen düzgün çalışıyor bazense tekrar titriyor, sorun ne olabilir?
[/quote]

ekran lcd kablosu yerınden oynamıs olabilir yada anakartında sorun olabilir garantisi varsa hiç bekletme kardesım hemen ara servısını en yakın yerını ogren gotur yapsınlar dell olsaydı gelıp yerınde bakıolardı yardımcı olurdum ama samsung u bılemem eger garantısı ben bakabılırım

selam arkadaşlar
bende dell laptop var ve laptopun sorunu yok ama sistemde NT KERNEL&system diye birşey açılıyor ve pcde çalışan bütün işlemleri ddurduruyo ve bu nt kerneli kapatıncada pc mavi ekran hatası verip kapanıyo laptop 4 çekirdek i3 işlemcili nt kernel çalışınca işlemcinin tek çekirdeği %100 çalışıyo bana yardımcı olursanız sevinirim 2 kere tüm harddiske format attım ama yine düzelmedi.. şimdiden herkese teşekkürler.

formatı kendı elınde olan bır cd ılemı attın yoksa recovery mı yaptın
ramlarınde problem olabılır bırsey makıneyı zorluyor anlasılan 64 bıt bıt farklı bır cd ıle dene flash dısk falan takma kurar kurmaz ınternete baglan bı vırus programı cekıp guncelle daha sonra flash dısk falan takıcaksan tak bu arada hdd nın d bolumunede gırme kurduktan sonra

[quote name='tipoti' date='23 May 2011 - 07:29 ' timestamp='1306135747' post='1016009']
ekran lcd kablosu yerınden oynamıs olabilir yada anakartında sorun olabilir garantisi varsa hiç bekletme kardesım hemen ara servısını en yakın yerını ogren gotur yapsınlar dell olsaydı gelıp yerınde bakıolardı yardımcı olurdum ama samsung u bılemem eger garantısı ben bakabılırım
[/quote]
Alet 3 senelik, garantisi yok yani. Peki belirlediğin 2 muhtemel sorun için;

[list]

[*]Lcd kablosunun tamiri ne kadardır? Kaç gün bilgisayarsız kalırım?
[*]Anarkartında tam olarak nasıl bir sorun olabilir? Tamiri ne kadar olabilir? Kaç gün bilgisayarsız kalabilirim?
[/list]

[quote name='tipoti' date='26 May 2011 - 15:16 ' timestamp='1306423015' post='1018818']
formatı kendı elınde olan bır cd ılemı attın yoksa recovery mı yaptın
ramlarınde problem olabılır bırsey makıneyı zorluyor anlasılan 64 bıt bıt farklı bır cd ıle dene flash dısk falan takma kurar kurmaz ınternete baglan bı vırus programı cekıp guncelle daha sonra flash dısk falan takıcaksan tak bu arada hdd nın d bolumunede gırme kurduktan sonra
[/quote]
formatı 64bit dvd ile attım ama olmadı harddiski tamamen formatladım yine olmadı normalde düzgün çalışıyo ama nt kernel açılınca kitleniyo virüs olma ihitmali varmı acaba netten araştırdım biraz net framework ile ilgili birşey oldugunu okudum ama olmadı hala...

[quote name='TORUNAGA' date='26 May 2011 - 15:29 ' timestamp='1306423761' post='1018826']
Alet 3 senelik, garantisi yok yani. Peki belirlediğin 2 muhtemel sorun için;

[list]

[*]Lcd kablosunun tamiri ne kadardır? Kaç gün bilgisayarsız kalırım?
[*]Anarkartında tam olarak nasıl bir sorun olabilir? Tamiri ne kadar olabilir? Kaç gün bilgisayarsız kalabilirim?
[/list]
[/quote]

lcd kablonun tamırı olmaz degısımı olur 50-90 tl arası degısır
anakartındada soguk lehım olabılır yada catlak olabılır bakmadan bırsey soylemem kardesım
bılgısayarın arızasına baglı olarak ve ustaya baglı olarak degısır 1-3 gun surebılır
ıst anadolu yakasında ısen yardımcı olmaya calısırm degılsende kargo ıle gonderebılırsın

compaq fan temızlıgı ve fazla ısınma

[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/1/5763.jpg[/img]
[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/1/5780.jpg[/img]
[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/1/5793.jpg[/img]

Ustam ben Ankara'dayım ancak kafama bişey takıldı, sen hem lcd kablo yerinden oynamış olabilir diyorsun hem de lcd kablo fiyatını veriyorsun? Bu kablo oynayınca yerine takılamıyor mu? Değişmesi mi lazım?

[quote name='TORUNAGA' date='01 June 2011 - 12:13 ' timestamp='1306930412' post='1022094']
Ustam ben Ankara'dayım ancak kafama bişey takıldı, sen hem lcd kablo yerinden oynamış olabilir diyorsun hem de lcd kablo fiyatını veriyorsun? Bu kablo oynayınca yerine takılamıyor mu? Değişmesi mi lazım?
[/quote]
sen kablo fıyatını sordunda ondan syazdım :)
kablo yerınden cıktıysa takılır ama bazen lcd kablo mentesenın yanından gectıgı ıcın zamanla yıpranabılıyor
ondan dolayıda olabılır ama sokmeden bıse soylemeyemem kesın olarak :)

[quote name='tipoti' date='01 June 2011 - 12:20 ' timestamp='1306930830' post='1022099']
sen kablo fıyatını sordunda ondan syazdım :)
kablo yerınden cıktıysa takılır ama bazen lcd kablo mentesenın yanından gectıgı ıcın zamanla yıpranabılıyor
ondan dolayıda olabılır ama sokmeden bıse soylemeyemem kesın olarak :)
[/quote]

Ustam tamam ben anakart olduğuna inanmıyorum çünkü görüntü titrerken ekranın alt köşelerini falan sıkınca duruyor ya da ekranı birkaç kere üst üste kapatıp açınca düzeliyor, ben bunu buradaki birkaç bilgisayarcıya götüreceğim, sana sordum ya aklımda 2 şık ver en azından, kazık yemeyelim. Eğer kablo çıkmışsa taksın ha bana parça değişecek derlerse kargo ile sana teslim.

[quote name='TORUNAGA' date='01 June 2011 - 12:32 ' timestamp='1306931542' post='1022105']
Ustam tamam ben anakart olduğuna inanmıyorum çünkü görüntü titrerken ekranın alt köşelerini falan sıkınca duruyor ya da ekranı birkaç kere üst üste kapatıp açınca düzeliyor, ben bunu buradaki birkaç bilgisayarcıya götüreceğim, sana sordum ya aklımda 2 şık ver en azından, kazık yemeyelim. Eğer kablo çıkmışsa taksın ha bana parça değişecek derlerse kargo ile sana teslim.
[/quote]

sen oraya verdıgın zaman ********** dekı benım kuzenım ıst da bılgısayarcı dukkanı war nesı warsa ona anlatın dıyın
ben konusurum yoksa sallarlarda sallarlar :)
[b][color=#FF0000]Forumda msn, mail, adres, gerçek isim vs. bilgilerinizi paylaşmayınız[/color][/b].com

Edited by KintaRo

[quote name='TORUNAGA' date='01 June 2011 - 12:46 ' timestamp='1306932385' post='1022113']
Tamamdır kardeş, bu iyiliğin için de eyvallah, çok düşüncelisin. :)
[/quote]

kardes ınan neler yapıyolar notebooklara adam ıslemcıyı degıstırıo ram ı degıstırıo ornek 1 gb ram ın war 667 mhz
1 gb 533 takıyorlar ne srefsızler war bı bılsen ondan yardımcı olmak ıstedım arayabılırsınde gece 12 e kadar acarım ::)