Jump to content

Openoffice.org Geri Mi Dönüyor?

KemalALKIN
 Share

Recommended Posts

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#0000FF"][b]OpenOffice.org Geri mi Dönüyor?[/b][/color][/size]

[img]http://www.pardus-linux.org/wp-content/uploads/2011/04/ooffice.png[/img]

Oracle, OpenOffice.org’un tamamen topluluk tabanlı bir proje olacağını ve artık bir ticari sürüm çıkarılmasının planlanmadığını duyurdu. Oracle açık kaynak projelerinden sorumlu yöneticilerinden Edward Screven, OepnOffice’in uzun vadede başarısının devam etmesi için, topluluk üyeleri ile birlikte çalışılmasına karar verildiğini belirtti.

Screven, “özgür uygulamalara karşı olan kişisel ilginin genişliği karşısında, Oracle olarak, OpenOffice projesinin, en iyi biçimde ticari olmayan temellere dayayan bir organizasyon tarafından yönetilebilineceğine karar verdik” şeklinde durumu açıklıyor.

Oracle sitesinde, MySQL ve Unbreakable Linux gibi ticari açık kaynak projelerine destek vereceğini ve geliştirmeye devam edeceğini belirtiyor.

Oracle’ın bu açıklamasına rağmen hâlâ havada pek çok soru işareti var. İlk olarak, Oracle, OpenOffice’e destek verecek mi? Firma, açık kaynak standardına sahip belge biçimlerine destek vermeyi amaçladığını ifade ediyor. Ancak yine de bu soru belirsiz. İkinci olarak, OpenOffice’i çatallayarak LibreOffice’i oluşturan The Document Foundation’ın geleceği ne olacak? Oracle’ın bu açıklamasından sonra nasıl bir tavır alacak?

Bunları zaman gösterecek. Ek olarak da OpenOffice’nin 3.4 deneme sürümü duyuruldu.

[size="2"][right][color="#FF0000"][b]Kaynak:[/b][/color] [color="#0000FF"][u][i]h-online[/i][/u][/color][/right][/size][/color][/size][/center]

Beş para etmez <_< liseli öğrencilerin dönem sonu ödevi için hazırladığı bir yazılım gibi duruyor. Şirketin BSA ile başı dertte olduğu için bu zımbırtıyı kullanmak zorunda kalıyorum. Rezalet....

[quote name='TugruL' date='19 April 2011 - 12:58 ' timestamp='1303217923' post='995385']
Beş para etmez <_< liseli öğrencilerin dönem sonu ödevi için hazırladığı bir yazılım gibi duruyor. Şirketin BSA ile başı dertte olduğu için bu zımbırtıyı kullanmak zorunda kalıyorum. Rezalet....
[/quote]

Peki şu Beş para edenlerin hiçmi eksiği yok? Dört dörtlük müdür diğer beş para edenler? Tamam eksikleri gedikleri var ama Openoffice'in kullanım alanı bir çok kişi tarafından yeterlidir. Özellikle ev kullanıcıları ve bir çok öğrencinin bulunmaz ücretsiz bir office programıdır. Tamam eleştirilir ancak yerden yere vurup bu programı bu seviyelere kadar getiren emekçilere biraz saygın olsun.

[quote name='ozyol' date='19 April 2011 - 15:32 ' timestamp='1303219954' post='995415']
Peki şu Beş para edenlerin hiçmi eksiği yok? Dört dörtlük müdür diğer beş para edenler? Tamam eksikleri gedikleri var ama Openoffice'in kullanım alanı bir çok kişi tarafından yeterlidir. Özellikle ev kullanıcıları ve bir çok öğrencinin bulunmaz ücretsiz bir office programıdır. Tamam eleştirilir ancak yerden yere vurup bu programı bu seviyelere kadar getiren emekçilere biraz saygın olsun.
[/quote]
Arkadaşım benim işimi görmüyor büroda, ne yapayım yani emek verildi diye süper mi diyeyim? Daha çok emek versinler daha iyisini yapsınlar. Benim işimi Office 2010 da görmüyor. O da beş para etmez. Yani öyle bir çıkıştınızki sanki adamlara ana avrat küfür ettik. Pes!! diyorum başkada bişi demiyorum....