Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

C Yi Formatsız Nasıl Genişletebilirim

mutlku_1991
 Share

Recommended Posts

NE GEREK VAR ARKADAŞIM ZATEN YETERLİ HACMİN VAR .. BÜYÜTME YAPAMIYORSUN SADECE KÜÇÜLTEBİLİRSİN AYIRSAN BİLE DİĞER TARAFA EKLEYEMİYORSUN AMA KÜÇÜLTTÜĞÜN YERİ TEKRAR GERİ ALABİLİYORSUN DENEMEK İSTERSEN BİRİMLERİN ÜSTÜNE SAĞ TIKLA GELEN PENCEREDE YAPABİLECEĞİN ŞEYLER BELLİ BENDE W7 KULLANIYORUM C Yİ BÜYÜTMEK İSTEDİĞİMDE EN GÜZEL ŞEKİLDE XP CD Sİ İLE KURULUM ESNASINDA DİSKİ AYARLADIM TAM KURULUM YAPMANADA GEREK YOK ONDAN SONRA W7 TAKTIM FORMATLADIM PROGRAMLARLA DA YAPABİLİYORSUN AMA BEN BU YOLLA AYARLADIM ONLARLADA BÜYÜTEMİYORSUN C Yİ HERHALDE BEN DİSKİMİ ÜÇE BÖLDÜM YEDEKLEMEYİ ORAYA YAPIYORUM DAHA GÜVENLİ HEM KARIŞIKLIK OLMUYOR DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN C DE YÜKLEDİĞİN HACİM KADAR OLMASI GEREKİYOR KOLAY GELSİN

Edited by the67

partition magic yapıyor bu işi hocam biraz zahmetli yarım saatini falan alıyor .işlem sistemi 64 bit ise ona uygun bir sürümünü bul yoksa format atmak sorunda kalırsın denedim ordan biliyorum :)

Arkadaşlar c'de 30 gb boş alanım kaldı program ve oyun yüklerken d'ye yüklemek istemiyorum birde şöyle bir düşüncem var ne kadar doğrudur bilmiyorum c nin toplam kapasitesi büyük olsa sistemim biraz daha hızlanır, pcyi yeni aldım ama biraz yavaş windows 7 için hızlandırma programları önerir misin?

• 2 hafta sonra ...

[quote name='tnc_tr' date='22 April 2011 - 09:04 ' timestamp='1303463087' post='997126']
genişletmek istediğin partition u sag tıkla genişlet de bu kadar ne acronis ne partition magic i adam windows 7 kullanıyor.
[/quote]
o dediğin sistem harici (C harici) partlarda işe yarıo arkadaşım ben de şu an c yi genişletmeyte çalışıyorum ama olmuo. ayrılmamış alanın dahi ols c yi genişeletemiosun win7 nin disk yöneticisi ile. sadece küçültebiliosun.

Edited by dnzpllkc

[quote name='mutlku_1991' date='21 April 2011 - 14:58 ' timestamp='1303390719' post='996601']
Arkadaşlar c'de 30 gb boş alanım kaldı program ve oyun yüklerken d'ye yüklemek istemiyorum birde şöyle bir düşüncem var ne kadar doğrudur bilmiyorum c nin toplam kapasitesi büyük olsa sistemim biraz daha hızlanır, pcyi yeni aldım ama biraz yavaş windows 7 için hızlandırma programları önerir misin?
[/quote]

[b][font="Georgia"]öle bir şey söz konusu deil.yok c şu kadar boyut olursa daha hızla falan öle bi olay yok.ayrıca yavaş olması laptop sistemin loptoplardan masaüstü gibi performans bekleme.[/font][/b]

[quote name='dnzpllkc' date='01 May 2011 - 11:29 ' timestamp='1304242178' post='1002630']
o dediğin sistem harici (C harici) partlarda işe yarıo arkadaşım ben de şu an c yi genişletmeyte çalışıyorum ama olmuo. ayrılmamış alanın dahi ols c yi genişeletemiosun win7 nin disk yöneticisi ile. sadece küçültebiliosun.
[/quote]

w,ndows 7 dvd sinden başlatırsan yada vista tabanlı bir live cd seinden başlatırsan genişletebilirsin.

Ben de XP kullanıyorum. C ye 50GB ayırmıştım ama şimdi düşünüyorum da, acaba fazla mı diye... Sistemin kapladığı toplam alan (programlar falan, hepsi dahil) 15GB. Acaba C'yi 20-25GB ta mı indirsem? Sizce ne yapmalıyım? Hangi programı tavsiye edersiniz? Saygılar...

[quote name='mutlku_1991' date='21 April 2011 - 12:58 ' timestamp='1303390719' post='996601']
[/quote]

C'deki boş alanı artırabilirsin.
Mesela masaüstünde video, mp3 vs. varsa onları D:'ye taşı.
Ayrıca internetten download ettiğin dosyalar vardır yer kaplayan.
Belgeler'de "Karşıdan Yüklenenler" dizinindekileri de D:'ye taşırsan epey bi yer açılır C:'de.

[quote name='BuqRaHan' date='03 May 2011 - 09:19 ' timestamp='1304414358' post='1003894']
Peki arkadaşlar ben bu resimdeki kırmızıya işaretlediğim bölümü silsem problem olur mu ?
[img]http://i56.tinypic.com/5jzq11.jpg[/img]
[/quote]

Sakın o kırmızılı yeri sileyim deme orası sistem boot bölümü sildiğin anda açamazsın bi daha

sana önerim powerquest partitaon magic diye bi program var onu kur onunla yap hem c yi büyütmek
istiyorsan harddiskin son bölümünden değil c ile d arasında bi yer açmak zorundasın

dediğim programı kur d bölümünü sol kısmından tutup sağa doğru çek c ile d arasınnda bölüm açılır sonra ister aynı programla ister win 7 nin kendisi ile genişletebilirsin.

[quote name='iskader' date='03 May 2011 - 13:20 ' timestamp='1304418022' post='1003940']
Sakın o kırmızılı yeri sileyim deme orası sistem boot bölümü sildiğin anda açamazsın bi daha

sana önerim powerquest partitaon magic diye bi program var onu kur onunla yap hem c yi büyütmek
istiyorsan harddiskin son bölümünden değil c ile d arasında bi yer açmak zorundasın

dediğim programı kur d bölümünü sol kısmından tutup sağa doğru çek c ile d arasınnda bölüm açılır sonra ister aynı programla ister win 7 nin kendisi ile genişletebilirsin.
[/quote]
Benim amacım C yi veya D yi büyültüp küçültmek değil. Format atarken yukarıdaki resimde kırmızı ile gösterilmiş kısımdan 2 tane çıkıyor ve bir türlü C ile birleştiredim o bölümü

notebooklarda o bölüm genelde recovery bölümü olarak fabrika ayarı olarak gelebiliyor kaldırmaya kalkmasanız sizin yararınıza emin olun zaten o bölümünde performans açısından size sağlayacağı katkı yok .

ARKDAŞLARIM hiç veri kaybetmeden yeniden format atmadan hard diskteki partitionların boyutlarıyla istediğiniz gibi oynayabileceğiniz ücretsiz bir program [b]EASEUS PARTİTİON MASTER[/b] boyut 8 mb.

http://www.partition-tool.com/download.htm

veya elinizde hiren boot cd varsa disk bölümleme araçlarında partition resizer i tavsiye ederim.
ben bunları bizzat denedim sorunsuz çalışıyor.

[quote name='by_köylü' date='03 May 2011 - 13:00 ' timestamp='1304420458' post='1003997']
O bölüm recovery bölümü değildir diskin ikiden fazla parcaya bölünmesiyle acığa cıkar kaldırmak için tek care formatta tüm bölümleri silip hdyi yeniden ikiye bölmektir
[/quote]

ne alaka ya? Brnim hdd 5 e bolunmuştur durumda 500mb lık oyle sacma bir alan yok 100 mb lık var genelde w7 100mblık bir alan ayırır ama o diğer alanları bolumlediğin için değil istersen tek parca yap yine 100m blık bolum oluşacakdır. Arkadaşınki biraz fazla kaçmı niye anlamadım. O 100mblık bolum active boot partition dır. Yani içinde w7 nin başlaması için boot dosyaları var tabi 100mblık alanda komple bot dosyası yok w7 de ilerde bitlocker gibi sürücü şifrelemesi vs kullandıgınızda bilgileri o bolume yazar.

Kaldırırsan w7 başlamaz, formata gerek yok w7 dvd sinden başlangıc onar dersen boot dosyaları tekrar yazılır ve sistemin acılır.

[quote name='tnc_tr' date='03 May 2011 - 09:00 ' timestamp='1304413231' post='1003886']
w,ndows 7 dvd sinden başlatırsan yada vista tabanlı bir live cd seinden başlatırsan genişletebilirsin.
[/quote]

dostum iyi güzel hoş söylüyosun hatta mantıken bu şekilde olması gerekiyor ama olmuyor. win7 nin kendi bölümleyicisini denedim olmadı. kurulum dvd si ile denedim o şekilde hiçbişey yapamıyorum zaten . en sonunda win xp kurulum cd sinden ayırmayı deniim dedim bu sefer de bana 4 partition gösterdi 1) 1mb 2) 100mb 3) 29944 mb (bu c sürücüsü oluo) 4) 400küsür mb (burada sistem diski haric olan bütün parçalarımı gösteryor d: e: ve f: )

son paylaşım yapan arkadaşın öneridiği programı deniyeceğim şimdi umarım işe yarar çünkü harici diskim yok ve HDD içindeki verilerimi kaybetmek istemiyorum...

[quote name='kalelibilişim' date='08 May 2011 - 08:04 ' timestamp='1304841898' post='1006878']
ARKDAŞLARIM hiç veri kaybetmeden yeniden format atmadan hard diskteki partitionların boyutlarıyla istediğiniz gibi oynayabileceğiniz ücretsiz bir program [b]EASEUS PARTİTİON MASTER[/b] boyut 8 mb.

http://www.partition-tool.com/download.htm

veya elinizde hiren boot cd varsa disk bölümleme araçlarında partition resizer i tavsiye ederim.
ben bunları bizzat denedim sorunsuz çalışıyor.
[/quote]

verdiğin bağlantıdan indirdiğim program(tabi sadece ücretsiz olanı) malesef ki partition ayırmakla ilgili birşey yapmıyor. içerisinde çalışan tek bir komut var o da "copy partition". bu konuda net yardımı olacak kimse yok mu acaba?

[quote name='dnzpllkc' date='11 May 2011 - 23:41 ' timestamp='1305150088' post='1009128']
verdiğin bağlantıdan indirdiğim program(tabi sadece ücretsiz olanı) malesef ki partition ayırmakla ilgili birşey yapmıyor. içerisinde çalışan tek bir komut var o da "copy partition". bu konuda net yardımı olacak kimse yok mu acaba?
[/quote]
Ben varım.
Laf olsun diye cevap yazmadım.
Gerçekten denememiş olsam yazmazdım.
Kullanamadım desen daha doğru olurdu.
Ben bizzat free olanı denedim ve başarılı bir şekilde boyutlandırdım.
Aşağıda kısaca anlattım.

Gerekirse resimli hatta videolu anlatım yapabilirim.

Gerekirse yeni konu açar bu işlemin nasıl yapılacağını enine boyuna anlatırım.

Easeus partion master home edition free başlat
Eğer boyutlandırılmamış alanın yoksa :
Öncelikle D:/ bölümüne sağ tıkla Resize yi seç ve D:/ nin boyutunu küçült ok de.
Eğer istersen bu açılmış olan boş alanda yeni bölüm oluşturabilirsin.
Yeni bölüm oluşturmak için boş alana sağ tıkla create nev partition de.
Yine istersen açılmş olan boş alanı C:/ ye verebilirsin.
Bunun için C:/ bölümüne sağ tıkla resize yi seç ve C:/ nin boyutunu büyüt ok de.
Şimdi bu programın dışındaki tüm programları kapat.
Elektrik kesintisi durumunda veri kaybetmemek için güç kaynağı kullanmanı tavsiye edrim. Dizüstü ise zaten sorun yok.
Apply tıkla açılan pencerede onay kutusuna işaret koy YES de.
Bilgisayar yeniden başlatılacak ve başlangıçta hard diskin yeniden boyutlandırılacak hem de hiçbir veri kaybetmeden.
Bu işlem bilgisayarının donanım yapısına bağlı olarak 5-20 dk sürebilir.

Olmadımı ammyy admin ile bağlanıp bunu yapmaya hazırım.

Edited by kalelibilişim