Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

2. Ram I Taktım Sorun Var.

semihta
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar bilgisayarımda daha once buffalo marka 1 gb pc3200 ddr400 mhz ram takılıydı. hızlandırmak amacli yeni bir tane oem marka 1 gb pc3200 400 mhz ram aldım. ramlari ikisini aynı anda takınca calısmıyor ! bilgisayar uzun bip sesleri veriyor. ekran siyah bi sekilde kalıyor. fakat tek tek taktıgımda bir sorun yok ikiside calsiyor. slotlarıda saglam tek tek denedim. acaba ikisini aynı anda takınca neden calismiyor? bios tan herhangi bir ayar mı yapılması lazım? yardımcı olabilecek arkadslara simdiden tesekkurler. Edited by semihta

Geçenlerde yeni ram aldım dediğin bip sesleri oldu, korktum çıkardım bir baktım tam oturtamamışım :)
Oturduğuna dikkat et, bir de bahsettiğin ramin kingstonunu arkadaşa aldık tık yok sorunsuz çalışıyor.Benim size önerim oem parçalardan mümkün mertebe kaçının.

2gb ram destekliyor..ram ler ayrı ayrı sorunsuz ise zamanlamaları farklı olabilir..ram leri tek tek çalıştırıp cpuz programını açıp memory kısmındaki zamanlamalara bak bakalım..değerler farklı farklı mı(cas,ras ne varsa orada 2 ram içinde bak)

cpu-id cpuz programında tek tek ramleri takıp actım ve "Ras# to Cas# Delay (trcd)" ve " RAS# Precharge " degerleri birbirinden farklı oldugunu gordum ( caps mevcut ). bios tan bu degerleri değiştirebiliyorum. fakat yuksek olan degerli olan ramin degerini alçaltmalımıyım yada alçak degerli olan ramın degerinimi yukseltmelimiyim. ayrıca bu degerleri değiştirince ramlere giden voltajlarda herhangi bir sorun olurmu ?. yani voltajdan etkileniyorsa ramlerin yanma ihitmali var. ne dersiniz?
[img]http://oi51.tinypic.com/eujakg.jpg[/img] [img]http://oi56.tinypic.com/1pjor5.jpg[/img]

Edited by semihta

3-3-3-8 olanı 3-4-4-8 olana uyduracaksın....kısaca hepsini 3-4-4-8 yapacaksın..bu değerlerin voltajla bir ilgisi yok..bu şekildede olmazsa ram hızını 333mhz ye çekerek dene birde(166mhz).tek ram takılı iken bu değerleri dediğim gibi yapıp,kaydet çık..sonra 2sinide takarsın

Edited by slkcer

bios altında bios features kısmına gir..orada superspeed kısmına gelip enter a bas..açılan menüde overclock kısmını manual yapınca birkaç menü daha açılacak..orada system memory frequency kısmını 166(333)mhz yapacaksın..hangisi varsa(333:166*2 olduğundan)..anakartının kullanım kitapçığına baktımda hata yoksa bu şekilde olmalı..yine değerleri 3-4-4-8 yap elinle,kaydet...mhz yide yukarda anlattığım gibi yap.yine olmazsa başkada nasıl olur bilemiyorum

[quote name='semihta' date='24 April 2011 - 13:55 ' timestamp='1303642505' post='998483']
onu bilmiyorum .chip sayısı derken neyi kastediyorsun?
[/quote]

Ön yüzü ve arka yüzündeki çiplerin toplam sayısı [img]https://www.bayidepo.com/metroresim/30/1227/30.009.1227.000401t3.jpg[/img] mesele ön yüzünde 8 tane var birde arka yüzünde 8 tane daha var iki ram deki çip sayıları aynı olmadığı zaman mhz aynı olsada stabilite sorunu oluyor çip sayıları eşit deilse yeni aldığın ram işine uyum sorunu nedeni ile işe yaramaz :(