Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bilgisayar Donuyor Mouse Bile Oynamiyor

hayrettin1
 Share

Recommended Posts

Selamunaleykum arkadaslar şöyle bir sorunum var
Bilgisayar acmadan once power acma kapatma dugmesine en az 4-5 kere kapatip aciyorum cunku bilgisayar başlamiyor windows yuklenirken veya bios ekranindayken donuyor restart atmak zorunda kaliyorum ama power kapatma acma tusuna basarak (4-5 kere) bu seferde windows yukleniyor ama 5 dk sonra makine kendi kendine restart atiyor veya donup ben atiyorum bu boyle 3-4 kere donup restart attiktan sonra duzeliyor

Yaptigim işlemler
1)kasayı iyice temizledim sorun devam etti
2)format attim xp sp3 orjinal cd ile ama sorun devam etti
3)hdd bad sector olusmus olabilir dedim hddtune ile tarattim temiz cikti ama sorun devam etti
4)everest ile sicakliklara baktim normal cpu 45-55 arasindadir
5)psu degiştirdim devam etti

şunu soyleyim bilgisayar acildiktan sonra 10 dk sonra uzun bir ses geliyor 1dk filan kafa agritici acayip bir ses neden olabilir

[quote name='wampiRei' date='23 April 2011 - 15:48 ' timestamp='1303573695' post='998024']
Windows 7 mi kullanıyorsun.
[/quote]
hayır xp sp3

[warning][color="#0000FF"][b]DİKKAT: Flood Yapmak YASAKTIR, Ard Arda İleti Göndermek Yerine [img]http://i.imgur.com/3XtEI.png[/img] Butonunu Kullanarak İlk İletinizi Düzenleyiniz.[/b][/color][/warning]

Edited by dokumacı_yaşar

bu sorun genelde nerde yapar Eğer anakarat yerinde değilse veya şase yapıyorsa yani 4vidalr yerinde değilse filan ..2 ram lar iyice yerinde olmayabilir yerine oturmamış olabilir veya yanlış slotlara takılmış olabilir ... 3 işlemci fanı aynı şekilde vidalar iyice bağlanmamış veya 4 bağlantı tam olarak oturmamış olabilir .... aklıma gelenler bu başıma anakartan gelmişti belki sizinde oyle olabilir

bu sorun genelde nerde yapar Eğer anakarat yerinde değilse veya şase yapıyorsa yani 4vidalr yerinde değilse filan ..2 ram lar iyice yerinde olmayabilir yerine oturmamış olabilir veya yanlış slotlara takılmış olabilir ... 3 işlemci fanı aynı şekilde vidalar iyice bağlanmamış veya 4 bağlantı tam olarak oturmamış olabilir .... aklıma gelenler bu başıma anakartan gelmişti belki sizinde oyle olabilir

[quote name='ararat1824' date='23 April 2011 - 16:04 ' timestamp='1303574663' post='998035']
[/quote]

anakart kontrol ettim yerinde ram yerinde iyice bastirdim oturdu yuvasina 4 adet slot var hepsini denedim işlemci fanina tam oturdu oynamiyoryerinden baglantilardada sorun yok

[quote name='yakoko' date='23 April 2011 - 16:12 ' timestamp='1303575137' post='998041']
bence power veya anakarı ikisinden biri
[/quote]

bende power şüphelendim degiştirdim aynisini yapti anakarttanda sorun olsa bilgisayar hic acilmaz bence

diger bir sorunum ise bilgisaayar acilinca goruntu gelmiyor power acma kapatma tusuna 2-3 kere basarak ancak aciliyor ondan sonra biosta bazen donuyor bazen windows yuklenirken donuyor rest atarak yeniden baslatiyorum bu seferde acilinca 5 dk sonra donuyor tekrar rest atiyorum duzeliyor

[quote name='mcfalsi' date='23 April 2011 - 17:12 ' timestamp='1303578726' post='998067']
ilk önce ramleri tes et veya başka ram dene sorun devam ederse ona göre birşey söyleyebilirim
[/quote]

ramleri denedim zaten 1 tane ram var kasayı temizledim ondan sonra olan oldu anakartta statik elektrik var ise yaparmi acaba

[quote name='mcfalsi' date='23 April 2011 - 22:11 ' timestamp='1303596683' post='998257']
başka ram denedinmi ?
[/quote]

evet denedim ram degil heralde bugunde bilgisayar calişiyor goruntu gelmiyordu fişi cektim beklettim biraz işlemci fanini cikarip taktim su ana kadar takilmadi ilk seferde acti statik elektrik olabilir belki kontrol kalemi ile guc kaynagina giren kabloyu 3 demir şeklinde onlara baktim elektrik var fişden cekilmişken anakart direnclere baktim onlardada elektrik vardi bekletim biraz taktim calişti

bilgisayarı taktığınız piriz topraklımı topraksızsa olabilir bide
işlemci fanını tam takamamış olabilirsiniz işlemci çok ısınır yareset atar yada donar
kasanın arkasına kontrol kalemi tutun power supply nin üstüne bakın elektrik varmı

arkadaşım yorumların hepsini okudum. benimde 1-2 düşüncem war
ilk olarak şunu soracağım ekran kartı onboard mı? yada onboard ekran kartı olan bir bilgisayara ayrı bir ekran kartı takarakmı çalışıyorsun.
eğer ekran kartın sadece on board ise ve aynı soruna devam ediyorsan monitör ve kasanın gelen elektriğinin topraklı olup olduğunu kontrol et. topraklamamda problemim yok diyorsan bios pilini çıkar ve bilgisayardan elektriğide tamamen kes monitör elektriği dahil (monitör bilgisayar arasındaki kablodan gelecek 5v elektrik etkilemektedir.) sonra bios pilini takmadan bi çalıştır bilgisayarını. eğer aynı sorun devam ediyorsa ram slotunu değiştir. ama unutma bu işlemleri yaparken yada yaptıkdan sonra bilgisayarındaki elektriği boşaltmak zorundasın. bios pili çıkmışken bilgisayarını açtıktan sonra kapat elektrikten çıkar yine bilgisayarını ve bios pilini tak. tekrar çalıştır biosa gir ve hiçbirşey yapmadan F10 ile kaydet ve çık. şimdiden kolay gelsin

ha bu arada bilgisayarı söktüm demişsiniz. işlemci ve fan arasında yalıtım macunu var eğer sorunu çözemezseniz bir bilgisayarcıdan macunu alabilirseniz onu kullann

Edited by ceyhuncal

[quote name='FeLSeFeCi' date='24 April 2011 - 09:20 ' timestamp='1303636820' post='998413']
muhtelemen donanımda sorun var.Bence senin bilgisayar o ram kabul etmedi, ayani bazı pcler fazla ramı kabul etmez anakartta sorun çıkarabilir.
[/quote]

6 yildir aynı ram kullanıyorum

[quote name='yawuz58' date='24 April 2011 - 09:44 ' timestamp='1303638295' post='998427']
bilgisayarı taktığınız piriz topraklımı topraksızsa olabilir bide
işlemci fanını tam takamamış olabilirsiniz işlemci çok ısınır yareset atar yada donar
kasanın arkasına kontrol kalemi tutun power supply nin üstüne bakın elektrik varmı
[/quote]

priz toprakli işlemci fanina tam takili eminim takmayınca zaten hemen kapaniyor kontrol kalemi ile kontrol ettim elektrik var butun kabloları cikartmama ragmen power ucundakı demirlerde elektrik var hatta anakarttaki bazi direnclere baktim onlardada elektirik var

[quote name='ceyhuncal' date='24 April 2011 - 09:51 ' timestamp='1303638680' post='998431']
arkadaşım yorumların hepsini okudum. benimde 1-2 düşüncem war
ilk olarak şunu soracağım ekran kartı onboard mı? yada onboard ekran kartı olan bir bilgisayara ayrı bir ekran kartı takarakmı çalışıyorsun.
eğer ekran kartın sadece on board ise ve aynı soruna devam ediyorsan monitör ve kasanın gelen elektriğinin topraklı olup olduğunu kontrol et. topraklamamda problemim yok diyorsan bios pilini çıkar ve bilgisayardan elektriğide tamamen kes monitör elektriği dahil (monitör bilgisayar arasındaki kablodan gelecek 5v elektrik etkilemektedir.) sonra bios pilini takmadan bi çalıştır bilgisayarını. eğer aynı sorun devam ediyorsa ram slotunu değiştir. ama unutma bu işlemleri yaparken yada yaptıkdan sonra bilgisayarındaki elektriği boşaltmak zorundasın. bios pili çıkmışken bilgisayarını açtıktan sonra kapat elektrikten çıkar yine bilgisayarını ve bios pilini tak. tekrar çalıştır biosa gir ve hiçbirşey yapmadan F10 ile kaydet ve çık. şimdiden kolay gelsin

ha bu arada bilgisayarı söktüm demişsiniz. işlemci ve fan arasında yalıtım macunu var eğer sorunu çözemezseniz bir bilgisayarcıdan macunu alabilirseniz onu kullann
[/quote]

ekran kartim onboard degil anakarta bagli elektrik toprakli deneyecegim o biosla ilgili olanı ancak elektrik nasil boşaltacam biraz anlatirmisin

[warning][color="#0000FF"][b]DİKKAT: Flood Yapmak YASAKTIR, Ard Arda İleti Göndermek Yerine [img]http://i.imgur.com/3XtEI.png[/img] Butonunu Kullanarak İlk İletinizi Düzenleyiniz.[/b][/color][/warning]

Edited by hayrettin1

işlemci soğutma macunu yenilemesini biliyor iseniz...
aynı macun yenileme işini...
anakartın kuzeyköprüsü ve güneyköprüsü denilen parçalarına uygulayın...
bunlar anakartın sabit tip işlemcileridir...
çok önemli görevleri vardır...
soğutma yetersizliği varsa bu tip arızalara neden olabilirler...

ayrıca mofset transistörleri denilen voltaj-akım sabitleyici parçalar vardır...
bunlardanda çok akım geçer ve ısınırlar...
bunlarında soğutucusu varsa aynısını bunlarada uygulayın...

bundan başka temizlikte önemlidir...
anakartın üzerindeki pislikler kısadevre yaptırabilir...
önce hava tutup temizleyin...
sonra sprey tipi temizleme sıvısı püskürtün...

Edited by K1nq12