Jump to content

Cep Telefonlarında İlk Şarj Nasıl Olmalı?

BARHANN
 Share

Recommended Posts

Bugüne kadar elimden Nokia,Samsung,T10 gibi makinalar geçti.Saydığım markaların değişik modelleri hem de. Hemen hepsini alırken de satıcılar ilk şarjı (kimi içinde gelen bir miktar fabrika çıkışlı şarjı bitirdikten sonra kimi ise hemen-hiç kullanmadan)en az 12 saat yapmamı söylediler. Ben de tabi söylenene uydum. Ama bazı satıcılar var ki hiç böyle birşeye gerek görmeden direk normal kullanıma geçmemi şarjı da dolunca beklemeden çekmemi söylediler. Hepsinde de kitapçıklarını okuduğumda hertürlü uyarıyı gördüm ama ilk şarjın 12 saat olması yönünde bir uyarıya rastlamadım. Sizlerin fikirlerini soruyorum arkadaşlar. Sizce hangisi doğru,açıklaması nedir bunun? Saygılar...

benim anladığıma göre lion piller 12 saat sarj edilmesi gerekiyormuş diyorlarda yeni piller
gerekmiyormuş falan filan şu olay var pilleri yapan firmalar denemek için baya doldurup boşaltmıştır bataryaları
hepsi hikaye ben samsung d900i kullanıyorum 4 yıl oldu genelde yatarken 11 veya 12 de takarım sabah 7 de çıkartırım
hala birşey yok en iyisi ilk alındığından itibaren bittikçe doldurmak

eski bataryalarda ilk şarj önemliydi fakat yeni telefon ve bilgisayar bataryalarında(lityum değil) lityum polimer teknolojisi kullanılıyor.bu nedemek yani ilk şarjı 12 saat yapmana gerek yok direk kullana bilirsin..

o ilk şarj olayı taa ericson t628 tipi telefonlardan kalma. zira içinde 4 adet şarjlı kalem pilden başka birşey yoktu. Aldığım hiçbir teli 12 saat şarjda bırakmadım. hiçte pil değiştirmedim her zaman sağlam kaldılar. 12 saat şarja gerek yok anlayacağın. zaten telefon otomatik olarak şarjı kesiyor pil dolunca :D oda ayrı mevzu

Arkadaşlar bu durum sadece cep telefonları için söz konusu değilki! Artık yurdum insanı şarj edilebilen bütün cihazlar için bu 8 veya 12 saat şarj olayına takmış. Tabi hurafemidir yoksa doğrumudur, nerden gelmiş nereye gider bilmiyorum ama bu duruma mantıklı bir çözüm şart.....

Bununla ilgili birçok makale yazıldı,çizildi.
Kesin ve doğru olan tek şey şuan kullanımda olan pil standartı sen 20 saatte tutsan pil dolduğunda elektriği kesiyor.
Yalnış hatırlamıyor isem 04/05 senelerinde bu soruna çözüm üretildi ve bugünkü standart haline geldi.
Güvenle çıkarta bilirsin veya şarjda tutabilirsin.tabii elektronik aletleri asla şarjda tutmayın !!!!