Jump to content

Bilgisayar Çalışıyor Ancak Görüntü Yok

roseleaves
 Share

Recommended Posts

pc mi rutin olarak her 6 ayda bir temizlerim fiziksel olarak,son temizlemem bittikten sonra pc mi topladım ve birdaha açamadım.fanlar çalışıyor(hepsi).temizlemeden öncede arasıra böyle oluyordu ama sonra dan açılıyordu.kasadaki kırmızı led _yanmıyor_.onun yanındaki yeşil yanıyor.remlerin yerini değiştirdim olmadı,tektek taktım olmadı.fişleri söktüm yeniden taktım olmadı.bu konuda yardımlsrınızı bekliyorum ,şimdiden sağolun................

[b]vallahi bendede aynısı oldu bende ayda bir temizlerim. geçenlerde hiçbir sorunu olmayan bilgisayarımı temizlemek için içini açtım ve parçaları söküp tozlarını aldım geri taktıgımda görüntü gelmiyordu ve ne yaptıysam gelmedi sonradan anladımki ekran kartım bozulmuş sendede aynısı olabilir. kartı çıkartıp onboard'dan dene birde bakalım görüntü gelicekmi[/b]

Edited by FeeLMyLove

[b]Kardeşim ismini bilmediğim power düğmesinden gelen 4-5 tane yarım santim uzunlunluğunda soketler olacak. Onların yeri hep karıştırılır. Çünkü nereye takacağını bilmen için ya profesyonel olacaksın yada anakartın kurulum şemasına bakacaksın. Duruyorsa kurulum şeması/yönergesi bak, onları doğru taktığına emin ol...[/b]

Edited by severalnasty

o sorn hemen hemen bütün pc lerde oluyor ama düzeltiorm snra bir kaç öneri söyleyebilirm.

1 işlemcinin yanında pcı için soket war ona güç kablosunu takıp takmadığını kontrol et
2 birden fazla ram varsa tek tek takarak dene
3 pc yi ramsiz olarak çalıştır daha snra kapat ramleri tek tek takarak dene
4 cmos_jumper ının yönünü değiştir.

bunları dene kesinlikle oluyor

[quote name='roseleaves' date='09 May 2011 - 17:05 ' timestamp='1304960716' post='1007690']
pc mi rutin olarak her 6 ayda bir temizlerim fiziksel olarak,son temizlemem bittikten sonra pc mi topladım ve birdaha açamadım.fanlar çalışıyor(hepsi).temizlemeden öncede arasıra böyle oluyordu ama sonra dan açılıyordu.kasadaki kırmızı led _yanmıyor_.onun yanındaki yeşil yanıyor.remlerin yerini değiştirdim olmadı,tektek taktım olmadı.fişleri söktüm yeniden taktım olmadı.bu konuda yardımlsrınızı bekliyorum ,şimdiden sağolun................
[/quote]
temizlerken parçalara zarar vermiş olabilirsin yada statik elektirik yüzünden devre elamanı zara görmüş olabilir (ekran kartı,ram,anakart)bunlara zara vermiş olabilirsin
şimdilik önerebileceğim ;

ilk önce hata sesi veriyormu yada bip sesini çıkaran Speaker anakart'a takılımı yoksa birtane bul anakarta tak hata sesinden yardımcı olabiliriz

Edited by mcfalsi

hdd güç kablosundan birinde temasssızlık var onlara bi bak aralarındaki açılma fazla ise bi şekilde daraltarak tekrar tak( hdd güç kablosunu) sorun kesinlikle ondandır.. servise gönderdiğini sonradan okudum sana hdd aızası diyecekler ama değil bundan emin ola bilirsin dediğimi uygulamış olsaydın sorun ortadan kalkardı.neyse sağlık olsun

Edited by galaxy911

kabloları çıkardığın gibi taktığından eminmisin eğer öyleyse statik elektrikten dolayıda olabilir.Kasanın fişlerini sök bi elin kasanın power tuşuna basılı olsun diğer elinide duvara daya 30-40 sn power tuşuna basılı tut elin duvarda bu arada sonra fişleri tak yeniden aç bakalım.
Olmadı aç bak bi kabloları iyice kontrol et.
İşlemciyi sök tak ramleri kontrol et oturmuşmu iyice yerine en son çare bios pilini çıkar bi 5dk bekle tak resetlemiş olursun sonra gir biosa ayarları yap.

Edited by baba3232

büyük bir ihtimalle eğer işlemciyi söküp taktıysan işlemcini tekrar kontrol et çıkartırken dikkat et takarken pinlerin biri yamulduysa makinen kesinlikle işlem yapmaz. bu arada kasada herşey çalışır ama anakartın hata dahil hiç ses çıkartmaz görüntü gelmez.

ram yuvaları tozlanmış ve ram oturmamış olabilir cıkarıp tozunu iyice alıp sağlam oturtmak gerekir..ekran kartı bozulmuş olabilir harici yada onborddan denemek lazım varsa...monitör de bozulmuş olabilir en sık yaşanan 3 sorunden biridir...