Jump to content

4Gb Ramlı Bilgisayara Sizce 32 Bitmi 64 Bitmi?

Share

Recommended Posts

eğer ramlerini tamamıyla kullanmak istiyorsan 64 bit kur derim fakat oyun oynayacaksan 64 bit bazı oyunları çalıştırmıyor. ve de 64 bit program üreten firmaların sayısı da az genellikle 32 bit için program üretirler. Windows 7 home premium mu ultimate mi dersen sitem özelliklerine bakmak gerekir eğer onlar da bu kadar iyiyse ultimate kullan

[quote name='mustafa_2171' date='12 May 2011 - 21:45 ' timestamp='1305225917' post='1009605']
eğer ramlerini tamamıyla kullanmak istiyorsan 64 bit kur derim fakat oyun oynayacaksan 64 bit bazı oyunları çalıştırmıyor. ve de 64 bit program üreten firmaların sayısı da az genellikle 32 bit için program üretirler. Windows 7 home premium mu ultimate mi dersen sitem özelliklerine bakmak gerekir eğer onlar da bu kadar iyiyse ultimate kullan
[/quote]
[b]bu arada 32 bit programlar 64 bit windowstada çalışabilmektedir [/b]

Kullanacağın sisteme göre değişir, olayı sadece ram'e sınırlama.Bu durumda işlemcide önemli bir yere sahiptir. Ayrıca 4gb ve üstü ramlar içinde 32 bit sistemlere ram'in tamamını gösterilebilir. Bu olay sadece Ms'un getirdiği bir sınırlamadır.

[quote name='J_A_W_S' date='12 May 2011 - 21:21 ' timestamp='1305231693' post='1009648']
tek RAM'e bakarak cewap wermek mantıksız olmazmı ?
işlemci ram den daha önemli bence
[/quote]
64 bitte işlemci de daha güzel asılıyor merak etme sen...

aslında arkadaş dogru diyor işlemci ramden önemli demiş bende buna katılıyorum oyunlarda mesala istersen 8gbram olsun ekdan kartın kötü ise gene o oyun kasar bence şimdiki piyasadaki tüm oyunları programları 2 gb lık bi ram çok rahat kaldırır ama ekran kartıyla işlemci çok önemli 4gb bir pc 64bit kurulması daha iyi bir performans verir

[quote name='mai_brs' date='12 May 2011 - 18:44 ' timestamp='1305225849' post='1009603']
SP1 li 32 bit windows 7 ve vista 4 gb ram i görüyor. 4 gb ram kullanabiliyorsunuz yani.
[/quote]

Yanlış bir bilgi. En yakın örneği kendi bilgisayarım. Win ultimate sp1 32 bit 4GB ram kullanılabilir miktar 3.25GB

[quote name='FeeLMyLove' date='12 May 2011 - 20:15 ' timestamp='1305224144' post='1009588']
[b]64 bit windows 7 ultimate sp1 kur derim 32 bit kurarsan ram'in tamamını kullanamazsın.[/b]
[/quote]

bende 4 gb ram var 32 bit ile 3 gb görüyor...

[quote name='fevzi525' date='13 May 2011 - 00:45 ' timestamp='1305236746' post='1009685']
bende 4 gb ram var 32 bit ile 3 gb görüyor...
[/quote]
[b]bende onu diyorum zaten 32 bit işletim sistemi ile tamamını kullanamazsın. 64 bit kurarsan 4 gb ram'in tamamını kullanırsın.[/b]

[quote name='FeeLMyLove' date='12 May 2011 - 22:06 ' timestamp='1305237991' post='1009690']
[b]bende onu diyorum zaten 32 bit işletim sistemi ile tamamını kullanamazsın. 64 bit kurarsan 4 gb ram'in tamamını kullanırsın.[/b]
[/quote]

Ben onuda denedim 2-3 defa, win7 64bit 4GB kullanılabilir 3.25GB gördü

[b][font="Georgia"]XP Sakın Kurma Zaten x64Bit'i İngilizce ve Yaşlı XP'ye Gerekte Yok Bence.
Win Vista SP2 Home Premium x64 TR Kurabilirsin.
Win7 SP1 Home Premium x64 TR Kurabilirsin.

Tavsiyem Win7 ama İkisinden Birini Tercih Et Bence.[/font][/b]

32 Bit'in 4 GB ram'i görmesi ayrı şeydir, kullanması ayrı şey. Windows yeni sürümleri ile sistemdeki ram miktarını doğru olarak görüntüleyebiliyor. Burada anahtar kelime GÖRÜNTÜLEYEBİLMESİ. Evet 4 GB gösteriyor ama en fazla 3.2 küsür GB'ını kullanabiliyor. Ancak şu anki sistemlerde ekran kartı ve işlemci güçlü / yeterli olmak kaydıyla 3 GB ve / veya fazlasının çok fazla bir getirisi yok. Eğer oyunlarla tam bir uyumluluk isteniyorsa 32bit, oyunla işim olmaz normal yazılım kullanacağım derseniz 64 bit tercih edebilirsiniz.. Edebilirsiniz diyorum çünkü 64 bit işletim sisteminin de bir getirisi yok. Yazılımların çoğu 32 bit olunca işletim sisteminin 64 bit olmasının bir anlamı kalmıyor. Konu uzun ama hülasa şu anda 64 bit işletim sistemlerinin bir getirisi yok. Birkaç istisna var tabii.. 64 bit işletim sistemi ve bu işletim sistemini destekleyen 64 bit video işleme ve / veya tasarım programları.. Peki kaçımız bunları kullanıyoruz? Veya kaçımız zamanla yarışacak video render işlemleri yapıyoruz?