Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Raid Disk Yapma Ile Ilgili Bilgi ...

alpper17
 Share

Recommended Posts

işletmeme bir tane server kurmayı düşünüoyrum. Asus Anakart var kitapçığında intel rapid storage technology ile raid yapılacğını söylüor ama nasıl yapıldığını bulamdm.Bu programla mı yapılıo yoqsa başka Yazılımlarla mı yapılıo. Ve raid0,1,5 mi hangisini seçmeleiyim.bende verilerin güvenliği önmeli .disklerden biri bozulsa bile diğeri ile çalışmya devam edebiliyomuyum.Raid i sata 3 hdd ler le yapamabilrmiyim. Şİdidn Çok teşşkrler. Yardımlarınız beeqlyrum..

[quote name='alpper17' date='12 May 2011 - 20:40 ' timestamp='1305229215' post='1009629']
işletmeme bir tane server kurmayı düşünüoyrum. Asus Anakart var kitapçığında intel rapid storage technology ile raid yapılacğını söylüor ama nasıl yapıldığını bulamdm.Bu programla mı yapılıo yoqsa başka Yazılımlarla mı yapılıo. Ve raid0,1,5 mi hangisini seçmeleiyim.bende verilerin güvenliği önmeli .disklerden biri bozulsa bile diğeri ile çalışmya devam edebiliyomuyum.Raid i sata 3 hdd ler le yapamabilrmiyim. Şİdidn Çok teşşkrler. Yardımlarınız beeqlyrum..
[/quote]
server için ise raid yapmanı tavsiye etmem. Özellikle raid0 da hd in birinin bırak bozulmasını kablosu bile çıksın tüm datalara veda...Bir de başlarda stabil çalışan sistemlerde sonradan gümlemeler olabiliyor.
özellikle raid0 oyuncular tarafından çok kullanılıyor. HD marka ve modellerinin özellikle kapasitelerinin aynı olması stabilite açısından çok önemli. Kurulumu ise eskiden XP lere sata hd tanıtılması gibi yani raid driver larını da işletim sistemini kurarken bir yere gelindiğinde yükleme yapılıyor.Ayrıca biosdan da işletim sisteminin kurulumundan önce ayarlamaları yapılıyor.Bildiğim kadarı ile raid0 hız raid3 de verilerin güvenliği için yapılıyor.Ama dediğim gibi güvenli değil başlarda stabil çalışan sistem bir süre sonra gümlemeye uğrayan çok arkadaş gördüm. Raid işinde anakartın chipseti çok önemli.Yani araştırıp uygun bir chipsetli anakart almalısınız.
Benim son olarak tavsiyem server için bu işe kesinlikle bulaşmamanız.Nedeni ise örneğin sistem çöker format atmak zorunda kalırsınız raid 0 da veriler her 2 hd e bölündüğünden tümüne veda etmek zorunda kalırsınız. Raid 3 ü tam olarak bilmiyorum ama sanırım verileri her 2 hd de aynı şekilde yazdırdığı için güvenli idi ama onunda stabilite sorunları var. Bence sağlam bir sata3 hd alın ayrıca bir tanede yedekleri almak için harici alın bakın keyfinize derim...

<p>eger chipsetinin sonunda r simgesi varsa raid ozellikli bir anakartın vardır. Raid 2 şekilde yapılıyor; 1- Yazılımla ( 2003 server veya 2008 server dan (bkz.dinamic disk) ) 2- Donanım tabanlı&nbsp;

</p><p>Senin donanım tabanlı yapcagını farz ediyorum;</p><p>açılışda raid bios setup ekranına gir ( mesela f12 raid setup gibi bir yazı yazar.)</p><p>daha sonra raid tipini sec raid 0 şeritleme raid1 aynalama raid 5 karışık raid 0 ve 1 için en az 2 raid 5 için en az 3 disk gerekir. raid 0 hddlerin biri bozulursa veriler gider (kurtarılamaz) raid 1 hdd lerden biri bozulsa bile devam eder. raid 5 hddlerden 1 i bozulsa devam eder 2si aynı anda bozulursa oda gider raid turune gore avantajları vardır. sonra hddleri sec. sonra 2003 server veya 2008 servera raid surusunu tanıt ve sistemi kur hepsi bu kadar.</p>

tabiki raid yapabilirsin windows dan xp de raid 0 ve raid 1 windows 7 de raid 0 raid 1 raid 5 yapabilirsin ama once diskleri dinamic diske cevirmen gerekli. tabi bu raidde cpudan biraz calacakdır.

Benim tavsiyem sistemi ayrı bir hdd ye kurman (işletim sistemi cokse bilr anında yaga kaldırırsın server ı ) sonra diğer 2 diski (verilerin oldugu disk) raid yapman

Raid 0 en az 1,5 kat hız saglar okumada ve yazmada 1 hdd bozulursa verilerine veda et, veri alanı 2 diskin kapisite toplamı

raid 1 okumada 1,5 kata kadar hız saglar ve veriler guvendedir. 1 hdd bozulursa calışmaya devam et, veri alanı 1 diskin kapsitesi

Edited by tnc_tr