Jump to content

İşlemci Karşılaştırma Pentium 4 Ve Pentium D

Tegmen-BehzatÇ
 Share

Recommended Posts

Hangi işlemci daha iyi İntel pentium 4 mü yoksa İntel pentium d mi.? cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.
[center][img]http://www.legitreviews.com/images/reviews/210/PentD820.jpg[/img][img]http://aptiva.x86-guide.com/Photos/Stock_photos/Intel%20Pentium%204%20%20LGA775.jpg[/img][/center] Edited by Tegmen-BehzatÇ

biri hızlı biri güçlü işlemçilerdir p4 ler hızlı p d ler güçlü işlemcilerdir ağır işlerde iyidirler
pd lede şöyle bir durumda var tek çekirdeklileri p4 den farkıyoktur güçlü olanlar çift çekirdek olanlarıdır (D805,820,925 )

Edited by tutuklu8

ben bundan önce yıllarca intel pentium 4 3.00 ghz 531 kullandım ve bezdim
en son bu sene başı intel pentium dual core (p2d) e6800 3.33 ghz aldım ve çok memnunum :)

e6800 de ağustos 2010 dan sonra çıkmış bir işlemci 2011 sayılır :)

ve serinin son çıkanı sanırım

Pentium D daha iyidir.Çift çekirdek vardır fakat Multiprocessing dediğimiz özellik yoktur bu daha sonraki mimari dual core ve core 2 duo'larda geldi.
Esasında Pentium D, Dual Core demektir isim olarak ama ilk çıkan 830 vs. lerle E serisi dual corelar arasında mimari farkı vardır.İlk çıkan Pentium D'lerin sorunu çok ısınması ve overclock performansının berbat olmasıdır, genellikde 90 nm üretim teknolojisine sahiptirler, güç kullanımları da yüksektir.Oysa sonraki E tipi işlemciler genelde 65 ve 45 nm üretim teknolojisi kullanılmış ısınma sorunu halledilmiştir, gerçek iki çekirdekten oluşurlar.
Yanılmıyorsam dual core ile core 2 duo'nun da farkı şu; dual core birbirinden bağımsız çalışan iki çekirdek var, core 2 duo da ise birbiriyle koordine çalışan iki çekirdek.

[quote name='EKE58' date='15 May 2011 - 15:58 ' timestamp='1305467914' post='1011169']
Pentium D daha iyidir.Çift çekirdek vardır fakat Multiprocessing dediğimiz özellik yoktur bu daha sonraki mimari dual core ve core 2 duo'larda geldi.
Esasında Pentium D, Dual Core demektir isim olarak ama ilk çıkan 830 vs. lerle E serisi dual corelar arasında mimari farkı vardır.İlk çıkan Pentium D'lerin sorunu çok ısınması ve overclock performansının berbat olmasıdır, genellikde 90 nm üretim teknolojisine sahiptirler, güç kullanımları da yüksektir.Oysa sonraki E tipi işlemciler genelde 65 ve 45 nm üretim teknolojisi kullanılmış ısınma sorunu halledilmiştir, gerçek iki çekirdekten oluşurlar.
Yanılmıyorsam dual core ile core 2 duo'nun da farkı şu; dual core birbirinden bağımsız çalışan iki çekirdek var, core 2 duo da ise birbiriyle koordine çalışan iki çekirdek.
[/quote]
pentium dörtle arasında büyük fark varmıdır.

[quote name='Tegmen-BehzatÇ' date='15 May 2011 - 16:00 ' timestamp='1305468032' post='1011172']
pentium dörtle arasında büyük fark varmıdır.
[/quote]

Modeline göre değişir, google'a "cpu benchmark işlemcimodeli" şeklinde yazıp aratırsan test puanlarını bulursun, daha iyi anlayabilirsin oradan.
Ama benim tahminim %10 ila %20 arasındadır performans farkı belki o kadar bile yoktur.

[quote name='Tegmen-BehzatÇ' date='15 May 2011 - 16:10 ' timestamp='1305468605' post='1011181']
[center][b]Pentium D :[/b] [color="#FF0000"][font="Tahoma"][size="5"]812[/size][/font][/color][/center]

[center][b]Pentium 4 :[/b] [color="#FF0000"][font="Tahoma"][size="5"]491[/size][/font][/color][/center]
[/quote]

Hımm, şaşırtıcı sonuç.Ama 45 nm dual corelarınki 2000-2200 civarı :)
Pentium 4'lerinde Pentium D'lerin de devri geçti artık.Hiç gerek yok kasmaya.

[quote name='gomce' date='16 May 2011 - 08:19 ' timestamp='1305526778' post='1011497']
Modeline göre değişir o ya google den karşılaştır (cpu benchmark işlemcimodeli) bura ya gir bakalım dene bi
[/quote]
[center]Pentium D :[color="#FF0000"][size="5"] 812[/size][/color]

Pentium 4 : [color="#FF0000"][size="5"]491[/size][/color][/center]

Örnek Olarak Call Of Duty 4

Pentium D 1.60 Ghz işlemci Sonuç = KASIYOR
Pentium 4 2.40 Ghz işlemci Sonuç = KASMIYOR

İsteyenler deneyebilir Pentium 4 Fark Atar. hatta Önerim 3.40 ghz ve üstü kullanmak Çift çekirdeke göre daha performans alabilirsiniz.

[quote name='gfx_25' date='16 May 2011 - 19:16 ' timestamp='1305566208' post='1011925']
Örnek Olarak Call Of Duty 4

Pentium D 1.60 Ghz işlemci Sonuç = KASIYOR
Pentium 4 2.40 Ghz işlemci Sonuç = KASMIYOR

İsteyenler deneyebilir Pentium 4 Fark Atar. hatta Önerim 3.40 ghz ve üstü kullanmak Çift çekirdeke göre daha performans alabilirsiniz.
[/quote]

Yok öyle bir şey arkadaşım, çoklu çekirdek kullanan oyunlarda ve programlarda tek çekirdeğin nesamesi okunmaz.Ayrıca saat hızı olarak aynı olanları karşılaştıracaksın sen, 1.60 la 2.40'ı kılasyamışsın.Hiç olur mu öyle şey?