Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

@nadas21

Farklı Win7 kurulumları birleştirilebiliyor. Aşağıdaki anlatım X86-x64 için ama sen farklı isimler kullanarak, farklı modifiye çalışmalarınıda birleştirebilirsin.

[code]http://www.tnctr.com/topic/102135-windows-7-x86-x64-nasyl-birlethtirilir/[/code]

Ayrıca burdaki yöntem gibi, iso dosyasından Wista-Win7 vs. gibi Nt6 kurulumlarını yapabiliyoruz. Aşağıdaki konuyu incelemelisin. Lakin ilgili program bazı win7lerde sorun çıkarttı. Sorun yaşarsan, xp üzerinde programı kullanmanı tavsiye edeceğim :(

[code]http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasyndan-windows-vista-windows7-kurulumu/[/code]

blue - life kardeş
ben hdd den xp kurmak istiyorum
bunu nasıl yapabilirm
yazdığınız şeyleri okuyorum ama işin içine flash disk ten format girdiğinden açıkcası anlayamadım
bir kaç saattir uğraşmakteyım ama olmadı
bi izah ederseniz sevirim

@sekemek

Genelde usbden xp kurduğumuz için, usb üzerinde fazla durduk. Tabiki burdaki yöntemle normal diskindeki bir bölüm üzerinden xp kurulumu yapabilirsin.
Lakin burda dikkat etmen gereken nokda, xp kurulumu için gereken dosyaların bulunduğu bölüme format atmaman olacak. Neyse kısaca anlatırsam;

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/Nt5SetupFromIso_2.png[/img]

İlgili konudaki programı çalıştırıp, setting butonuna bas. ilk kutuya WINBOOT\NT5\SETUP.ISO yazıp, ok tuşuna bas.
Sonra xp kuru çalıştırmak istediğin sürücüyü, sürücü kutusundan seçip ilgili konumda boot.gz dosyasını oluşmasını bekle.
Misal D:\ sürücüsünü seçtiysen, D:\WINBOOT\NT5\BOOT.GZ dosyası oluşmalı.

Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki konunun üçüncü mesajındaki programla, aynı sürücüyü seçerek windows boot menüsüne grub4dos ekle. Misal yukarıda D:\ sürücüsünü örnek vermiştik.

[color="#0000FF"][u]http://www.tnctr.com/topic/100852-[/u][/color]

[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/WinBootMenu_2-1.jpg[/img]

Ilgili işlemleri yaptıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatıp, windows boot menüsünden grub4dosu başlatabileceğin seçeneği seçip, windows kurulum menüsü altındaki Windows XP kurulumunu başlatabilirsin...

@blue_life paylaşımın için çok teşekkürler emeğine sağlık.
Ben bu konuda haylice yeniyim. Uygulamanı 6 ay öncesi keşfettim ve paylaşım linklerinden usb_boot ve multi_boot programlarını indirip bir arkadaş yardımıyla harici hdd ye kurdum. Bu sayede eş dost (wın7 wınxp) ne istediyse sıkıntısız kurdum. Hdd'm de bir sorun oluştu ve format atacağım bilgisayarda harici HDD m takılı iken açılışta ekran BIOS'a bile giremedi. Ana kart açılış logosu ile kalınca aynı uygulamayı 16 GBlık USB FLASH belleğe kurmak için 3-4 gündür uğraşmaktayım. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Benim sorunum(larım) BOOT_GZ yi oluştururken Nt5SetupFromIso.exe programını çalıştırıp, No Drives tıklı olarak seçili ve kaynak ISO dosyası seçili iken ayarlardan da NT5\WINXP64.ISO ya da WINXP\WIN64XP.ISO Klasörü belirtilip başlattığımda "Not found Nt5 setup source" uyarısı çıkıyor. Başka bir Wın Iso dosyasındaki denemelerimde başarabildim ama bu hatayı aldıktan sonra o dosyalarda da aynı hatayı aldım. Sorunum ne olabilir, çözüm için ne yapmam lazım?

@caspertweti

Öncelikle sık kullandığınız bu tip multiboot menüleri harici hdd üzerinden kullanmanızı tavsiye etmem. Bunun nedeni, ilgili bilgisayarın usb portundaki bir sorun nedeniyle veyahut harici hdd taşıma esnasında vs. gibi bir çok etkenden zarar görmesidir. Haliyle harici diskler falsh disklere nazaran daha pahalı ve en önemlisi içerisinde çok fazla önemli dosyamızı barındırabiliyoruz.

Neyse harici disk şuan kullanılabiliyorsa, mbr - pbr tablolarında bir sorun oluşmuş olabilir. Tavsiyem önemli dosyalarını yedekleyip, harici disk üzerindeki tüm bölümleri silerek, yeniden bölümelem yapman yönünde olacaktır.

Konuyla ilgili soruna gelirsek; malesef burdaki yöntem sadece 32 bit WinXP veyahut Win2003 kurunu desteklemektedir. Bu nedenle sorun yaşıyorsun... Nt5 olarak çok fazla x64 kullanılmadığı için, o aralar bu konuya fazla önem vermedim. Şu sıralarda x64 için bir çalışma yapmam malesef mümkün deyil.

Unutmadan, sürücü listesinden sürücü seçerseniz, ilgili sürücüye kaynak dosyayla, boot.gz kopyalanıyor. Yani kopyalama dışında farklı bir işlem yapılmıyor. Bu konuda içiniz rahat olabilir...

Başarılar dilerim, kolay gelsin...

@blue_life
Evet dediğiniz gibi artık 64 bitlik uygulamadan vazgeçtim ve Target klasörüne NT5 klasörü ve içinde boot.gz yi oluşturdum. USB BOOT programı ile USB yi biçimlendirdim. Kurulum videonuzdaki gibi ıso dosyası ile NT5 klasörünü Flash bellek içindeki USB_ROOT klasörüne kopyaladım. Deneme durumunda USB MENU BULUNAMADI-Klasik Menüye dön uyarısı çıktı.

Bu sorundan sonra videonuzu inceleyerek bu sefer NT5 kalsöründeki MENU dosyasıdaki gerekli kısımları kopyaladım ve USBMENU Klasöründeki USBMENU dosyasına kopyaladım. Bu şekilde denediğimde ise Çıkan menudeki wınxp/2003 kurulumu - ISO seceneği yine işlemedi ama I386/SETUPLDR.BIN diye bir secenek oluştu burdan çalışıyor. Nerde hata yaptım acaba...?

Edited by caspertweti

@caspertweti

Oluşan boot.gz ve ilgili orjinal iso doğru konumda olmalıdır. Ilgili konumu Setting ekranıyla yapılıyordu.
Kısaca aşağıdaki grub4dos komutunu, USBMENU.LST dosyasına ekle. Başlık bilgisini vs. değiştirirsin.
Sonra [b]set GZFILE=/USBMENU/NT5/BOOT.GZ[/b] satırını, boot.gznin konumuna göre düzelteceksin. Hepsi bu.
Istersen Usb sürücündeki boot.gz konumunu bana ver, ben gerekli düzenleyemeyi yapayım...

[code]title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/USBMENU/NT5/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/code]

Edited by blue_life

USBMENU Klasöründeki USBMENU dosyasını kontrol ettim orda sizin yazdığınız gibi olan kodları gördüm. Burada adres tanımlamam gerekli olduğunu söylüyorsunuz sanırsam. Bunun için konumu belirteyim USB Flash bellek ana dizininde WINXP\BOOT.GZ
Bir diğer denememde ise ana dizinde NT5\BOOT.GZ

Yapacağınız yardım benim için uygulamalı bir örnek olacak hadi hayırlısı. Şimdiden çok teşekkür ederim...

@caspertweti

USBMENU\USBMENU.LST dosyasına aşağıdaki kodları ekleyeceksin... Unutmadan aşağıdaki kodlar standar olarak ilgili kaynaktaki I386/SETUPLDR.BIN dosyasını önyükler. Sizin önyüklüme dosyanız farklıysa haliyle hata mesajı çıkacaktır. Uygun kodlar boot.gz yanında oluşan menu.lst dosyasında yazıyordu.

[codebox]title Windows XP/2003 Kurulumu - ISO
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/WINXP/BOOT.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if %EXIST%==1 && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows XP/2003 Kurulumu2 - ISO
clear
set GZFILE=/NT5/BOOT.GZ
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/codebox]

Edited by blue_life

Teşekkür ederim sorun dediğiniz gibi çözüldü.

Hatta yine size ait olan

http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyasyndan-windows-vista-windows7-kurulumu/

linkinden de yararlanarak win 7 ve win vista kurulum dosyalarını da usb flash bellek içine attım. Emeğinize sağlık gerçekten çok yararlı bir çalışma övgüye değersiniz. Yarın aynı flash bellek içine Ubuntu ve Slax kurulum dosyalarını atmak için uğraşacağım artık hayırlısı...

Edited by caspertweti

Herşey tamam gerçek bilgisayara kurulum yaparken hem xp hem 7 hem de vista için dosya bulunamadı diye uyarı verdi. 7 ve vistada hdd partiton dan önce xp de hdd ve partition belirlemeden sonra kurulum dosyalarını yükleyeceği zaman adres sordu. Bu şekil de mi çalışacak ya da bir hatam mı var?

ıso dosyalarım USBMENU\WIN7\WIN7.ISO ve USBMENU\WIN7\NT6BOOT.ISO
USBMENU\WINVISTA\WINVISTA.ISO ve USBMENU\WINVISTA\NT6BOOT.ISO
USBMENU\WINXP\WINXPSP3.ISO

USBMENU\USBMENU İçindeki komutlar da
# =========================================================================

title Windows 7 Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=159142
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows Vista Kurulumu - ISO\n Iso dosyasindan onyukleme yapar
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=159142
clear
set ISOFILE=/USBMENU/WINVISTA/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/USBMENU/WINVISTA/WINVISTA.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

title Windows XP Kurulumu - ISO
clear
set GZFILE=/USBMENU/WINXP/BOOT.GZ

yapılanlar doğru mudur?

@caspertweti

Hayır sen dosyaları hatalı konuma koyduğun için, kurulumda iso dosyaları bulunamıyor ve senden iso dosyalaırnın konumunu göstermeni istiyor. Bu ayarları boot.gz oluşturuken programın arayüzündeki setting tuşundan ayarlayabiliyorsun! Pakette hatırladığım kadarıyla video olacaktı. Videodaki ilgili iso dosyasının ismini belirlediğimiz kısımları incele....

Diğer projedeki yaşadığın sorunda aşağı yukarı aynı sayılır...

@recep1905

Bazen kullandığım free ftp sunucunsunda bu tip hatalar olabiliyor. Bir süre sonra düzelecektir. Lakin senin için yinede farklı bir yere upload ediyorum...

[color="#0000FF"][u]http://www.mediafire.com/?dprmreya7gg7h4g[/u][/color]

Selam öncelikle elinize saglık
bnm söyle bir sorunum war
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1333891832__adsz.jpg[/img]
dediginiz her seyi yaptım ayarların hepsi orjinal ayarlarıyla ve MENU.LST icindeki gösterdiginiz yeri USBMENU.LST dosyasının icine kopyalamama ragmen
sistemi usb'den baslattıgımda windows xp kurulumu yaparken [b]benim hdd'yi görmüyor[/b] sadece flash diski görüyor ?

bunlarda usbmenu.lst ve menu.lst dosyalarım usbnin içindeki
http://www.dosya.tc/server13/onD3Dh/dosya.rar.html

Edited by hsrt02

@hsrt02

Yaşadığın sorunun grub4dos ile bir ilgisi yok sayılır. Kısaca xp kur senin disk sürücülerini tanımamış. Bu durum xp kurlarda sık sık yaşanmaktadır. Çözüm olarak ilgili bilgisayardaki anakartın biosuna girip, sata/ahci modunu ide yaparsan kuruluma devam edebilirsin.

Diğer bir taraftan ilgili xpkura sata sürücülerini ekleyip, tekrar boot.gz oluşturursanda kuruluma devam edebilirsin.

Ayrıtılı bilgi için googlede [b]xp kur harddiski görmüyor[/b] şeklinde bir arama yapabilirsiniz.

Not:Qemu ile testlerde haliyle sadece usb sürücünüz görünür. Qemu ile kurulum yapmayınız. Qemu sadece menüyü kontrol etmek ve tasarlamak için paketlere eklenmişti...

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='08 April 2012 - 15:55 ' timestamp='1333893340' post='1183271']
@hsrt02

Yaşadığın sorunun grub4dos ile bir ilgisi yok sayılır. Kısaca xp kur senin disk sürücülerini tanımamış. Bu durum xp kurlarda sık sık yaşanmaktadır. Çözüm olarak ilgili bilgisayardaki anakartın biosuna girip, sata/ahci modunu ide yaparsan kuruluma devam edebilirsin.

Diğer bir taraftan ilgili xpkura sata sürücülerini ekleyip, tekrar boot.gz oluşturursanda kuruluma devam edebilirsin.

Ayrıtılı bilgi için googlede [b]xp kur harddiski görmüyor[/b] şeklinde bir arama yapabilirsiniz.

Not:Qemu ile testlerde haliyle sadece usb sürücünüz görünür. Qemu ile kurulum yapmayınız. Qemu sadece menüyü kontrol etmek ve tasarlamak için paketlere eklenmişti...
[/quote]

BİOS'tan tam olarak nereye girecegimi söyler misiniz?
EDİT:pc masaüstü.Bios'a girdim ama sata/ahci diye bisey göremedim ?
BİOS MODEL: WINFAST
BİOS RESMİ:http://www.legitreviews.com/images/reviews/328/mainpage.jpg

Edited by hsrt02

@hsrt02

Yukarıdaki yazdıklarım gerçek bilgisyar içindi zaten :) Kısaca xp kurda ilgili sata/ahci sürücüleriniz olmadığı için ilgili sorunu yaşıyorsunuz....

Edit; Bir çok biosta farklı yerlerdedir. Bazılarında ise (genelde dizüstü vs. ler) ilgili ayar yokturdur. Kullandığınız bilgisayar masaüstümü nedir? Marka modeli varsa üretici sitesindeki dökümanlarda yazıyordur. Sen en iyisi biosa bir göz gezdir...

Edited by blue_life

• 2 hafta sonra ...

yeni farkına vardığım bir sorunu aktarmak ve çözümünüzü diinlemek isterim.

sadece BlueLife ın hazırladığı araçlarla çoklu xp isosu oluşturdum. yani 4-5 çeşit xp kurulumu içeren iso dosyası. bu iso dosyasını dvd ye yazdırıp xp formatı attığımda hiçbir sorun yok ancak
aynı xp dosyasını baz alıp boot.gz dosyası elde ederek hdd veya usb üzerinden kurulum yaptığımda printer sorunu var.
printer yönetim penceresini açtığımda hiç printer görünmüyor. yazdırma biriktiricisini restart etsemde hiç gelmiyor. yüklü dosyalara bakıyorum var.yazdır dediğimde yüklü yazıcı yok yükleyin diyor.ancak yüklü yazıcı programını uninstall edip tekrar yükleyince görünüyor.
bu sorundan nasıl kurtulabilirim acaba..

özetle;
dvd kurulumu yapınca sorun yok
boot.gz ile hdd veya usb üzerinden kurulumu yapınca printerlar (xps printer ve dopdf) görünmüyor.

Edited by samosan

@samosan

Ben spooler servisi gibi windows servislerinin ayarlarına dokunmamıştım. Açıkçası böyle bir sorun hakkında bir şey aklıma gelmiyor.
Neyse sende bu tip sorunlarda yazıcının sürücüsünü kaldırır yeniden kurarsın :) Ayrıca bu sorun boot.gz ile alakalıda olmayabilir.

Kurulumda ilgili sürücüleri dps paketleriyle mi yükletiyordun? Eksik yüklenme durumu olmuş olabilir...

[quote name='blue_life' date='22 April 2012 - 18:42 ' timestamp='1335109333' post='1190614']
@samosan

Ben spooler servisi gibi windows servislerinin ayarlarına dokunmamıştım. Açıkçası böyle bir sorun hakkında bir şey aklıma gelmiyor.
Neyse sende bu tip sorunlarda yazıcının sürücüsünü kaldırır yeniden kurarsın :) Ayrıca bu sorun boot.gz ile alakalıda olmayabilir.

Kurulumda ilgili sürücüleri dps paketleriyle mi yükletiyordun? Eksik yüklenme durumu olmuş olabilir...
[/quote]

aynı iso yu dvd ye yazdırıp kullanınca sorun yok. ne oluyorsa boot.gz ile kurulum yapınca oluyor. bir defa değil nerden baksan 20-30 kere karşılaştım maalesef.