Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

Xp iso'su üzerinde herhangi bir oynama yapmadan (boot.gz oluşturmadan)

Grup4dos sistemi kullanılarak boot edilen usb üzerindeki USBMENU.LST dosyasına eklenecek olan

FiraDisk komutları ile kurulum yapılmasının mümkünatı varmı acaba. 

Netteki Araştırmalarımda yapılabileceği konusunda yorumlar buldum denedim ancak başarılı olamadım.

Linki Aşağıda veriyorum vakti olan arkadaşlar bakabilirmi acaba .

http://diddy.boot-land.net/firadisk/files/win_iso_install.htm

• 1 ay sonra...

SA.

title IMAJ AL

set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/SHADOWPROTECT.ISO

if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!

if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)

if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

SHADOWPROTECT imaj alma programını menüden çalıştıramıyorum yardım lütfen

SA.

title IMAJ AL

if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!

if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

SA.

title IMAJ AL

• 2 hafta sonra ...

Sa. Kurulumda aşağıdaki hatayı alıyorum. 2 farklı iso denedim ikisindede aynı. (Normal Kurulumda Hata vermiyorlar)

[spoiler]VXzuJBK.png[/spoiler]

Kullandığım Kod:

[spoiler]
=========================================================================
title XP SP3 PRO \n XP SP3 PRO
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
# Only for usb
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/XPN/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
echo -------------------------------------------------------------- 
echo DessL Multiboot                                                      
echo
echo XP SP3 PRO + DRİVER (SATA)
echo
echo -------------------------------------------------------------- 
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Hata olustu && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu'ye don...
[/spoiler]

Programın amacı ve yaptıkları açıklamalarda anlatıldığı üzere farklı bir müdahele yapması söz konusu değildir.
Eğer öyle bir seçenek olsaydı programın boyutu çok daha fazla olurdu burdan anlamanız gerekirdi en azından. ;) 
Temiz bir xp kalıbı ve yaptığınız müdahele ince ayarlarlardan sonra sistemi sanal işletim sistemi programlarında test edin orda gördüğünüz ne ise bu işlemden sonra karşınıza çıkacak şeyde odur.

Altdaki kodu deneyin.
[spoiler]
title IMAJ AL
map (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/SHADOWPROTECT.ISO (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
boot
[/spoiler]

@TheDessL

Xp kurlum dosyaları içinde base diye bir klasör dizini yoktur siz temiz bir xp kalıbı kullanmak yerine çalışmada driver entegresi olan bir sistemi kullanıyorsunuz veya

sizin driverpack entegresi yaptığınız sıralamada hata var xp hazırlama bölümlerini inceleyin.

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

xp iso yüklendikten sonra seçimi değiştirmezsem hdd den boot ediyor. Setupldr.bin i seçmem gerekiyor bunu nasıl değiştirebilirim?

kullandığım kodlar:

[spoiler]
title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
# Only for usb
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/XP/BOOT.GZ
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...[/spoiler]

ekran görüntüleri :

xp iso yüklendikten sonra seçimi değiştirmezsem hdd den boot ediyor. Setupldr.bin i seçmem gerekiyor bunu nasıl değiştirebilirim?

kullandığım kodlar:

[spoiler]
title I386/SETUPLDR.BIN\n Windows XP Professional
# http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=173188
# Only for usb
set GZFILE=/XP/BOOT.GZ
if %EXIST%==1 && echo Loading Windows XP Professional
if %EXIST%==1 && echo Please wait...
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...[/spoiler]

ekran görüntüleri :

BOOT.GZ içerisindeki GRUBMENU.LST dosyasını editleyip aşağıdaki satırları silmelisin

title Boot From Hard Disk\n Boot MBR of First Hard Disk
chainloader (hd0)+1 && rootnoverify (hd0)
boot

yada bu satırları bi alta almalısın

bunu ben yanılmıyorsam NT5-MakeISO.CMD  yi çalıştırmadan önce
Target\ISO_ROOT\GRUBMENU klasöründe ki GRUBMENU.LST yi editleyerek değiştirmiştim baya oldu yapalı
Edited by oguzhan43

BOOT.GZ içerisindeki GRUBMENU.LST dosyasını editleyip aşağıdaki satırları silmelisin

title Boot From Hard Disk\n Boot MBR of First Hard Disk
chainloader (hd0)+1 && rootnoverify (hd0)
boot

yada bu satırları bi alta almalısın

bunu ben yanılmıyorsam NT5-MakeISO.CMD  yi çalıştırmadan önce
Target\ISO_ROOT\GRUBMENU klasöründe ki GRUBMENU.LST yi editleyerek değiştirmiştim baya oldu yapalı

Teşekkürler şimdi denedim oldu

• 1 ay sonra...

Acemiler için -menü falan oluşturmadan- hazır menü ile usb den XP kurma dosyası yok mu? 2012 versiyonu vardı, mb-USB ve NT5 setup iso exeleri aynı dosyada idi ve C sürücüsüne açıp nt5 setup iso exesiyle bazı dosyalar oluşturuyor, ilk açılan dosyada ilgili klasöre kopyalamayla değişim yapıyor ve MS USB ile flashbelleğe aktarıyorduk.  Bu dosyaları kaybettim ve bir daha yapamıyorum. Böyle hazır bir dosya verecek veya köre fil tarif eder gibi anlatacak yokmu? En azından verilen son paketlerdeki açıklamalar güncellensin.

Edited by dilardi

• 2 ay sonra...

arkadaşlar. şimdi multiboota bir tane xp ekledim. boot.gz dosyası iso/xp/ dizini içerisinde. xp_kur.7z de usbnin anadizininde. ben buna 2. bir xp eklemek istiyorum. ona da ayrı boot.gz dosyası oluşturmak mı gerekiyor ve aynı yerlerde mi olacak ? 

• 2 ay sonra...

usta bişey soracam. önyüklemeyi winnt6 pe ortamından çalıştırmak için elle kurulum dosyalarını sildiğimiz halde ekleyebilmemiz mümkünmüdür. ben grub4dos kullanmadan winnt6 bcd dosyasına bağlamak istiyorum ama ntldr ile önyükleme yapıldığı için beceremedim. setupldr.bin ile deneme yaptım ama başaramadım. sadece merak ettiğim için sordum (bcd üzerinden grub4dosun mbr yüklemesi ile bağlayabiliyorum.)

edit: veya oluşturulan 50 mb lık boot.iso dosyasını wime çevirip önyükleme yaptırabilirmiyiz?

Edited by destroychip

• 5 ay sonra...

bu konu sonsuza kadar kalır benden demesi. 2016 nın ilk yorumunu ben yapıyorum :)

hocam çalışmalarınız için çok teşekkürler sayenizde usbden çok xp kurdum Allah razı olsun fakat 5-6 ay sonra çökmeler oluyor vs. benim de aklıma acaba bu usbden windows kurma yöntemi ileriki zamanlara doğru sorun oluşturur mu geliyor. tabi sizin önyüklemeli usb hazırlama programlarınızda sorun olmayadabilir.

bir de nt5 programıyla boot.gz dosyası oluşturmadan doğrudan windows xpnin iso dosyasıyla usbden format atılamaz mı ? neden boot.gz dosyası oluşturmak zorunda oluyoruz onu merak ettim açıkcası. çünkü o boot.gz isimli dosyayı da sonuçta kuracağımız iso dosyasından oluşturuyoruz. madem iso dosyamızın içinde bir boot.gz dosyası var bunu usbden kurulum yaparken doğrudan iso dosyamızın içinden bulması lazım. cd den kurulum yaparken bizden boot.gz dosyası istemiyor da neden usbde istesin ki ? bunu halledemez miyiz bir şekilde kod falan gönderirseniz iyi olur.

@melo1905

Çökmelerin burdaki yöntemle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kullanıma bağlı vehaut kullanılan xp (modifiyeli ise kastım) den kaynaklı çökmeler gerçekleşiyor olabilir.

Xp genelikle düşük özellikli pclere kuruluyor bildiğiniz üzere. Yani komple isoyu belleğe yüklemeye kalksaydık, bazen bellek yetersiz olacaktı. En düşük pc özellikleri düşünülerek ilgili çalışma deneme olarak başlamıştı aslında. Ben yakın çevremde bir çok pcye kurdum ve önemli bir sorun yaşamadım.

Kısaca belleğin yetersiz olma ihtimali nedeniyle önyükleme dosyası oluşturup, kurulumun birinci aşaması bunun sayesinde gerçekleştiriliyordu. Komple isoyu yüklemeye kalksaydık bellek yeterli olsa bile bu dosyanın belleğe yüklenmesi çok sürecekti. boot.gz ufak olduğundan çok fazla sürmüyor.

Yani bu çalışma düşük özellikli pcleri dikkate alıp, hızlı bir kurulum gerçekleştirmek için hazırlanmıştı diyebilirim...

@melo1905

Çökmelerin burdaki yöntemle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kullanıma bağlı vehaut kullanılan xp (modifiyeli ise kastım) den kaynaklı çökmeler gerçekleşiyor olabilir.

Xp genelikle düşük özellikli pclere kuruluyor bildiğiniz üzere. Yani komple isoyu belleğe yüklemeye kalksaydık, bazen bellek yetersiz olacaktı. En düşük pc özellikleri düşünülerek ilgili çalışma deneme olarak başlamıştı aslında. Ben yakın çevremde bir çok pcye kurdum ve önemli bir sorun yaşamadım.

Kısaca belleğin yetersiz olma ihtimali nedeniyle önyükleme dosyası oluşturup, kurulumun birinci aşaması bunun sayesinde gerçekleştiriliyordu. Komple isoyu yüklemeye kalksaydık bellek yeterli olsa bile bu dosyanın belleğe yüklenmesi çok sürecekti. boot.gz ufak olduğundan çok fazla sürmüyor.

Yani bu çalışma düşük özellikli pcleri dikkate alıp, hızlı bir kurulum gerçekleştirmek için hazırlanmıştı diyebilirim...

aynen blue life hocam bende çünkü öyle olsa size bir sürü şikayet gelirdi. ara sıra elektrikler gider bizim burada ondan da olabilir tabi. zaten ne kadar çökme olsa ghost gibi programlarla format atmana yine gerek kalmıyor sayenizde usbden her şey hallediliyor.

bende zannediyordum ki iso bir kez reme yükleniyor ardından tüm kurulum da oradan gerçekleşiyor. anladığım kadarıyla sadece boot gz reme yükleniyor iso başka bir yere yüklenip işlemci oradan işlem yapıyor mu ? :) hani dediğim sonuçta iso bir kez yükleniyor ha başta beklemişsin ha sonra fark eden ne öyle düşünüyordum demek ki öyle değilmiş.

siz şimdi sanırım xp kullanmıyorsunuz hangi işletimi tavsiye edersiniz blue hocam ? xp tarihe karıştır der misiniz :)

@melo1905

Burdaki yöntemde, ufak boyutlu boot.gz içindeki iso rame yüklenip, kurulumun birinci aşaması gerçekleştiriliyordu. Sonra sistem yeniden başlayınca kurulumun ikinci aşamasında iso dosyası imdisk ile sanal sürücüye takılıp, eksik dosyalar kopyalandıktan sonra kur normal olarak devam ediyordu. Kısaca ilk başta komple isoyuda rame yüklsek, başa zaman harcamaktan ibaret olacaktı.

Ben windows sürümünü seviyorum açıkçası. Birisi xp diğeri win7 Diğerlerine fazla ısınamadım.. Alışkanlıktan olsa gerek...

Xp uzun bir süre daha tarihe karışmaz...

• Like 2

@melo1905

Burdaki yöntemde, ufak boyutlu boot.gz içindeki iso rame yüklenip, kurulumun birinci aşaması gerçekleştiriliyordu. Sonra sistem yeniden başlayınca kurulumun ikinci aşamasında iso dosyası imdisk ile sanal sürücüye takılıp, eksik dosyalar kopyalandıktan sonra kur normal olarak devam ediyordu. Kısaca ilk başta komple isoyuda rame yüklsek, başa zaman harcamaktan ibaret olacaktı.

Ben windows sürümünü seviyorum açıkçası. Birisi xp diğeri win7 Diğerlerine fazla ısınamadım.. Alışkanlıktan olsa gerek...

Xp uzun bir süre daha tarihe karışmaz...

siz şimdi anlatınca dediğiniz daha mantıklı geldi blue hocam. iso da bir sürü dosya var çünkü onların arasından kuru yüklemesi bile zaman alırdı. aynen hocam zaten şu an bile %40 kesim xp kullanıyormuş. bence windows destek kesmekle hata etti :D ben de hayatım boyunca hep xp kullandım zaten.

blue life hocam benim anlamadığım siz olmasanız biz bu işleri usbden yapamayacaktık. ne bileyim windows koskoca bir şirket böyle şeyleri kullanıcıların ihtiyacına göre yapması lazım esasen. belki de cd/dvd ihracatı yapıyor bunlar çoğu ülkeye oradan voleyi bulalım diye böyle şeyler yapmıyorlardır belki. yani şu yaptığınız aslında bir çok kişinin cd/dvd gibi şeylere para ödememesi ve ülkenin ithalatının azalacağı için dış açığın büyümemesi demek. yani 75 milyonluk ülkeye yayacak olursan ülkeye büyük bir hizmet vermiş oluyorsunuz mekanınız cennet çok büyük sevap.

ülkemiz bir abd değil yazılım konusunda türkçeye çevrilmiş eser sayısı bile azken kendi çabalarınızla bunları yapabiliyorsunuz bir de abd gibi bir yerde yaşasanız neler yaparsınız. sizden öğreneceğimiz çok şey var daha. bir bakmışız ileride akıllı telefon üretmişsiniz blue life hocam siz yaparsınız onu da inşallah :D

• 3 ay sonra...

bluelife hocam , bu yontem ile hangi xp kurulumunu yapsam da bilgisayar sistem otomatik kendi duvar kağıdını atıyor siyah windows logolu . onu kaldıramıyorum. nasıl yapabiliriz acaba ? 

bluelife artık bu sürümü geliştirip uefi destekli bir multiboot çalışması yapman gerekiyor şuan birkaç kişi bu tarz yapmaya başladı send eteknolojiye ayak uydurup bizlere hem uefi normal kurulum yapabileceğimiz bir sistem sunarsın inşallah en kısa zamanda bekliyoruz saygılar

• 4 years yıl...