Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Laptop Ekran Kartı Nerede ?

kajmer31
 Share

Recommended Posts

[b]Sa arkadaşlar kendime laptop soğutucu yapıyorum.işlemciye fan yaptım.işlemci çok iyi soğuyor.ama ekran kartınada yapmam lazım oyun oynarken gpu 50 derece oluyor(everest ile ölçüyorum)laptopumun altının resmini çektim.bi bakıpta yerini söylerseniz memnun olurum :) :) şimdiden teşekkürler..[/b]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/839/93205379.jpg/][img]http://img839.imageshack.us/img839/8092/93205379.jpg[/img][/URL]

kırmızı ile işaretlediğim yermi,sarı ile işaretlediğim yer mi , beyaz ile işaretlediğim yer mi???

Gösterdiğin yerler hava alma delikleri. Sıcak havayı verme yeri ise sol kenardaki yer. Sol kenarın hemen yanındaki yuvarlak kısımdaki delik ise büyük ihtimal fanın havayı aldığı kısım. Önemli olan fanın aldığı havayı soğuk tutmak. Laptoplar tek fan ve fanın bağlı olduğu soğutucuya bağlı kolların ilgili chiplere bağlanması yoluyla soğutma yapar. Masaüstü bilgisayarlar gibi ayrı ayrı değillerdir yani. Ekran kartı chip' i ayrı bir kart değil anakart üstünde aynı diğer chipler gibi bağlıdır. Mümkün olduğu kadar da sol taraftaki hava çıkış kısmı ile hava giriş deliklerini temiz tutmalısın ve cihazın havayı iyi alabilmesini sağlamak için zeminden biraz yukarıda kullanmalısın. Eğer geniş pervaneli ve metal platformlu(bilhassa alüminyum) bir soğutucu alırsan tüm hava alma deliklerinden soğuk hava girişini ve iyi ısı transferini sağlayabilirsin.

Edited by radyofon

eğer laptopunun harici ekran kartı varsa işlemcinin hemen sol tarafında yada konumuna göre sol tarafındadır. soğutma sistemi ilk önce işlemciyi sonra da ekran kartını soğutur.bu arada elinde 2. el 64 de bile razıyım laptop ekran kartı olan varsa bi zahmet bana yazsın lütfen (ati). yarın vakit bulusam ve unutmazsam resmini çekip göndereyim.