Jump to content

Biosdan Gelen Dit Sesi


myefsane
 Share

Recommended Posts

Ton yok.........................= Güç Yok


Devamlı Ton...................= Güç Kaynağı Arızalı


Devamlı Kısa Ton...........= AnaKart Arızalı


1 Uzun..........................= Ram yenileme


1 Uzun, 1 Kısa...............= AnaKart veya ROM-Basic ( Bios çipi ) Arızalı


1 Uzun, 2 Kısa...............= Ekran-Video Kart Hatası veya Dip Switch ( XT icin )


[b]1 Uzun, 3 Kısa...............= Ekran Kartında Hata
[/b]

1 Kısa...........................= Normal Açılış


2 Uzun, 1 Kısa...............= Ekran Kartı-Monitör Adaptör Senkron Hatası (RAMDAC kaynaklı ? )


2 Kısa...........................= Parity (eşlik) Hatası ( Hafıza-Ram Toplam )


3 Kısa...........................= Ram'in ilk 64K’lık bölümünde Hata


4 Kısa...........................= Zaman Sayacı Arızalı


5 Kısa...........................= işlemci Arızası ( Prosessor Arızalı ) veya Vidoe Ram **


6 Kısa...........................= Klavye işlemcisi Hatası


7 Kısa...........................= Sanal işlemci Mode Ayar ( AT için )


8 Kısa...........................= Video-Ekran kartı Belleğinde Okuma/Yazma Hatası


9 Kısa...........................= Bios-ROM Toplam Hatası


10 kısa..........................= CMOS okuma/yazma hatası


11 kısa..........................= Tampon Bellek Hatası


Bios Sesli Hata Mesajlarının Anlamı ve Çözümü


Bilgisayarınızı topladınız veya bilgisayarınıza herhangi bir teknik müdahalede bulundunuz. Ama o da ne ! Bilgisayar açılmıyor. işte bu yazıda herkese önce anlamsız gelen sesli hata mesajları ile POST (Power-on self test) uyarılarına/hatalarına değineceğiz.


Normal bir boot işlemi esnasında sizin düğmeye basmanızla birlikte önce bilgisayarın bütün bileşenlerine güç verilir, ekran kartınız hemen kendi reklamını yapar ve POST ekranına gelirsiniz. Burada, anakartınız “Aabi bakalım bana neler takılıymış” havalarında bütün bileşenleri ufak bir teste tabi tutar.


Size bu sırada ekranda işlemcinizin hızı, ram miktarınız gibi bazı bilgiler verilir. işletim sisteminin yüklenmeye başlamasından hemen önce ekrana (eğer ben


yeterince hızlıyım diyorsanız Pause tuşuna basarak istediğiniz kadar seyredebileceğiniz) bir tablo gelir. Bu tabloda kabaca POST işleminin sonuçlarını görürsünüz diyebiliriz. Peki ya normal bir boot gerçekleşmezse ?</B>


Bilgisayarın başlamasını engelleyecek herhangi bir hatada ya sesli ya da POST hata mesajları alırsınız. iyimser olmanın bir alemi yok. Dolandırmadan söyleyeceğim. Sesli hata mesajları genellikle ölümcül, POST mesajları ise genellikle uyarı niteliğindedir. Genellikle diyorum çünkü, ekran kartı arızasını işaret eden bir sesli hat mesajı sadece ekran kartınızın yerinden oynamasıyla da ortaya çıkabilir.


Sesli Hata Mesajları


Az önce de bahsettiğim gibi sesli hata mesajları hepimizin kabusudur ve çoğu zaman da bir donanım arızasını işaret eder. “Hoja nassa ses kartı var söktüm ben


sistem hoparlörünü.” Mantığına uymayarak sistem hoparlörümüzün doğru takılı olduğundan emin oluyoruz çünkü bu sesli hata mesajlarını sistem hoparlöründen duyarsınız (Bazı istisnai durumlar hariç). Hemen karşılaşabileceğiniz sesli hata mesajlarının ne olduklarına, anlamlarına ve birkaç çözüm yolu tavsiyesine geçiyorum.


Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Madem anlamlarını verdik size sorun çözümlemede yardımcı olabilecek birkaç çözüm yolu da vermemek şanımıza yakışmaz.


1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.


2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda Bios çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir Bios çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için Bios çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.


3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.


5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “dIII di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.


11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız


özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.


Alıntıdır.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...