Jump to content

Xcopy Ile Yedekleme

ashilus
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar yedekleme işlemlerinde kullandığım xcopy komutu ile ilgili küçük bir problemim var inşallah yardımcı olursunuz veya inşallah xcopy benim istediğim şeyi yapabilme yetisine sahiptir

xcopy /s /y /q d:\kaynak klasör e:\hedef klasör\%date%

komutunu kullanarak oluşturduğum yedek.bat dosyasıyla zamanlanmış görevlerden otomatik yedek alıyorum.
fakat gel gör ki bu yedekleme yöntemi ile her güne aldığım yedek o günün tarihi ile bir klasör açıp kopyalanıyor 07.26.2011 gibi
hal böyle olunca her gün yedek alıyorum ama belli bir zaman sonra diskim doluyor. aldığım yedekleri elle silmek zorunda kalıyorum yeni yedeklere yer açabilmek için birde unutursam silme işlemini yedekleme yer olmadığı için duruyor. zannedersem derdimi yeteri kadar açık bir şekilde anlattım şimdi gelelim soruma;

xcopy ile o günün ismini klasör adı verdirerek kopyalama yapabilirmiyim. yani pazartesi ise klasör adını pazartesi diye oluşturacak böylece pazartesiden pazartesiye var olan klasörün üzerine yazacak elimde 1 haftalık yedek olacak ki bu yeterli bir değer böylelikle hdd nin dolması gibi bir sıkıntı yaşamayacağım

ha bu arada 7 gün için 7 bat dosyası oluşturup %date yerin gün adı yazıp haftalık yedek yapabiliyorum ama her kurduğum makinada bu bat dosyalarını zamanlamış görevlere eklemek bayağı bir zaman alıyor

saygılar ve teşekkürler