Jump to content

Çimentodan Daha Sağlam


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Çimentodan daha sağlam [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/652928-cimentodan-daha-saglam [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]29 Temmuz 2011 Cuma[/b]

[quote] [b] Çimentodan daha sağlam
Kullanıldıktan sonra çevreye atılan plastik pet şişelerden çimentosuz beton üretildi
29 Temmuz 2011 Cuma, 13:55:05

[img]http://im.haberturk.com/2011/07/29/652928_detay.jpg?1311944343[/img]

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hanifi Binici, yaptığı açıklamada, atık plastik maddelerden çimentosuz beton bloklar üretmek için yaptıkları çalışmanın başarıyla sonuçlandığını söyledi. Söz konusu çalışma kapsamında toplanan atık pet şişeleri değişik kaynaklardan elde edilen kalker, pomza, bazalt ve kuvars kumlar ile birlikte bir kazanda 200 derece sıcaklıkta erittiklerini belirten Binici, ''Erime tamamlandıktan sonra bunları kalıp haline getirdik. Elde edilen betonlar üzerinde eğilme, basınç, su emme ve aşınma deneyleri yaptık. Yaptığımız deneylerde orta çıkan betonun su emme ve aşınma değerleri sıfıra yakın bulundu. Basınç değerleri çok yüksek ve dayanıklı'' dedi. Elde edilen betonun esnek bir yapıya sahip olduğunu ve çimentosuz olması nedeniyle özelikle suyun kullanıldığı yapılarda kullanılabileceğini aktaran Binici, ''Hem maliyeti ucuz, hem de işlemesi kolay'' diye konuştu.

Binici, betonun ısı iletkenlik değerlerinin çok yüksek olduğunu, dayanıklılık testinde de ''çimentosuz beton''un çimentolu betondan yüzde 12 daha sağlam çıktığını belirterek, ''Ürettiğimiz beton, hem doğal aynı zamanda çevreci bir betondur. Bir o kadarda dayanıklıdır'' dedi. Binici, dünyada üretilen petrolün yüzde 4'ünün plastik üretiminde kullanıldığını, 1 adet pet şişe üretimi için yaklaşık olarak 1.2 kilogram ham petrol ve en az 65 litre su kullanıldığını ifade etti. Bunlar göz önüne alındığında pet atıklarının geri dönüşümünün hayati önem taşıdığını vurgulayan Binici, şöyle devam etti: ''Atık pet şişeler geri dönüştürmediği sürece kirlilik ve doğanın tahribatı artacaktır. Plastiklerin ucuz maliyetli olması, atık olarak atılmalarını özendiriyor, yeniden kullanımlarına yönelik çabalar açısından da engelleyici. Doğadaki atık petler suyun, toprağın, havanın kirlenmesine neden oluyor, bununla da kalmayıp suda yaşayan canlılara zarar veriyor, hatta ölümlere neden oluyor. Tüm bunları göz önüne alarak plastiklerin geri kazanımına üniversite olarak önem verdik ve plastik petleri toplayarak çimentosuz betonu ortaya çıkardık. Biz bu çalışmamızla önemli bir görevi üstlendik. Ancak pet geri dönüşümünün özendirilmesi gerekiyor. Petlerin bizim yaptığımız gibi gerek sanayi sektöründe gerekse evsel kullanım sonrasında çöpe karışmadan toplanabilmesi yönünde halkın bilinçlendirilmesi ve özendirilmesi gerekiyor. Getirsinler bize petleri biz de çimentosuz beton yapalım.''

AA

[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

maaliyetide önemli çimentoyu üç beş kat geçmiyosa değerlendirilebilirdi bence niyemi yıllardır çalışıyorum kendime ev yaptırıyorum sonunda çimento ile yaptık 15 gün önce :rolleyes: erken olsaydı konuyu incelerdik :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...