Jump to content

E-Posta Da Tarih Oluyor


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] E-posta da tarih oluyor [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code] http://teknoloji.samanyoluhaber.com/internet/626515/E-posta-da-tarih-oluyor/[/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]2011-07-28 [/b]

[quote] [b]
[img]http://static.samanyoluhaber.com/Images/News/20101228/166036_e-mail.jpg[/img]

1970'lerde icat edilen, 1990'lı yıllarda küresel çapta kullanılmaya başlanılan elektronik posta yeni kuşak tarafından yavaş yavaş terk ediliyor.

Gençler e-posta yerine dijital dünyanın farklı platformlarına yöneliyorlar.

Fransız ekonomi gazetesi La Tribune tarafından yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, spam, virüs ve trojanlar nedeniyle yönetimi neredeyse altından kalkılamaz hale gelen elektronik posta artık çocuk ve gençlerin ilgisini çekmiyor. En azından eskiye oranla çok daha az çekiyor. Gazete, özellikle ABD ve Fransa'da gerçekleştirilen araştırmaların, çocuk ve gençlerin Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını klasik elektronik postaya tercih ettiklerini gösterdiğini aktarıyor.

Dijital dünyayla ilgili veriler toplamakta uzman Comscore şirketi tarafından ABD'de gerçekleştirilen bir araştırma, Gmail, Yahoo ve Hotmail gibi dünyanın en büyük elektronik posta adreslerinin kullanımının Kasım 2009-Mayıs 2011 döneminde yüzde 4,1 azaldığını gösteriyor. Yahoo ve Hotmail'in Fransa'da da son bir buçuk yılda yüzde 10 ila 16 arasında düşüş kaydettiği belirtiliyor.

E-posta zemin kaybediyor

Klasik elektronik postanın zemin kaybettiğinin bir diğer göstergesi de bu alanda hizmet veren firmaların açıkladığı faaliyet rakamları. Yahoo örneğin, bu yılın ikinci çeyreği için cirosunu 1,1 milyar dolar olarak açıkladı. Aynı rakam geçen yıl aynı dönem için 1,13 milyar dolar olarak bildirilmişti. Sektör uzmanları Facebook'un yakın bir gelecekte online reklamcılıkta Yahoo'nun önüne geçmesini bekliyor.

Bireysel kullanıcıları aşan bu fenomen büyük şirketleri de sarmış durumda. Özellikle küresel çapta faaliyet gösteren şirketlerde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin haftada ortalama 20 saat elektronik posta okumakla geçirdikleri belirtiliyor. Fransız SSII Atos strateji şirketine göre bu yöneticiler günde 100 ila 200 arasında mesaja yanıt veriyor. Bu da şirketlerin akıllı telefon (smartphone) ve sosyal paylaşım sitelerine yönelme nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Uzmanlar buna rağmen elektronik postanın hemen ölmeyeceğini, evrim geçireceğini, bu evrimin de cep telefonları, daha doğrusu yeni kuşak akıllı telefonlar ile geleceğini öngörüyorlar. Comscore araştırmalarına göre ABD'de şu anda 43 milyonun üzerinde "smartphone" kullanıcısı var ve bunların hemen hepsi e-postalarını cep telefonlarından takip ediyor. Dünya genelinde bu rakamın 2014 yılında 1 milyarı geçmesi bekleniyor.

Çin sanal alemde ABD'yi solladı

Internet aleminin bir diğer yeni gerçeği ise dünyada en fazla internet kullanıcısı olan ülke ünvanının artık ABD'ye değil Çin'e ait olduğu. Çin, her türlü devlet sansürüne rağmen bu yıl ilk defa ABD'deki internet kullancısı sayısını geçti. Çin'de şu anda 485 milyon internet kullancısı bulunuyor. Bunların 318 milyonu cep telefonlarıyla internet kullanıyor. Dünya Bankası internet kullanan Çinli sayısını 2006 yılı için 140 milyon olarak açıklamıştı. Çin'de internet kullanıcısı olmanın bedeli ise sanal alemde "dalay-lama" ve "demokrasi" gibi terimler kullanmamak. Bu terimlere son birkaç aydır Arap Baharı nedeniyle "yasemin", "Tunus", "Mısır" gibi terimler de eklenmiş durumda.

Dünya genelinde şu anda 3 milyar 100 milyon internet kullancısı bulunuyor. Her gün 349 milyar elektronik posta gönderiliyor. Kısaca "spam" olarak tanımlanan reklam veya virüs içerikli isteğe bağlı olmayan mesajlar, toplam elektronik postaların yüzde 90'ını oluşturuyor.

[color="#FF0000"]Kayhan Karaca - Deutsche Welle Türkçe[/color]
[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...