Jump to content

Power Supply Arızaları Ve Çözümleri


mucit41
 Share

Recommended Posts

[size="4"][color="#FF0000"][b]Power Supply Arızaları ve Çözümleri[/b][/color][/size]

[img]http://pctesti.com/wp-content/uploads/2011/06/power-supply-750W-80plus-6-610x225.jpg[/img]

Power Supply Unit(Güç kaynağı) kısaca PSU da diyebiliriz. Bilgisayara tüm enerjisini sağlayan, çeşitli portlar ve kablolar vasıtasıyla herbir donanıma ayrı voltajda enerji sağlayabilen düzeneğe verilen addır. Power Supply lar piyasada, sağladıkları güce göre anılır sistemdeki güç gereksinimine göre tercih edilip satın alınırlar.(Ör. 250 watt, 300 watt,350,watt gibi)
ÖNEMLİ BİLGİ

Bazı güç kaynaklarının arka kısmında 110 V-220V yazan bir anahtar bulunur. Bu anahtarı 220 volt ta kullanın 110 v a alırsanız güç kaynağınız gürültülü bir şekilde patlar. Güç kaynağının çeşitliliğine göre bu durumda anakartınız ve ya bazı bileşenleriniz arızalanabilir. Yeni bir güç kaynağı aldıysanız eğer(genelde bu tür güç kaynakları artık üretilmiyor)bu anahtara dikkat ederek güç kaynağınızı çalıştırın.

Power Supply sebepli problemlere geçmeden önce ilk olarak bilgisayarın toplam ne kadar güce ihtiyaç duyacağını tespit etmek yeni bir Power Supply alırken ilk dikkat edilecek işlemdir. Sisteminizin toplam kaç watt güç kaynağına ihtiyacı var bunu anlamak için aşağıdaki web sitesine gidin ve bilgisayarınızda bulunan donanımları seçerek kolayca hesaplayın.

Expreme Power Supply Güç Hesaplayıcı

Power Supply alırken dikkat edeceğiniz diğer nokta gerçek watt değerinde olan ürünleri tercih etmek gerekir çünkü piyasada gerçek 500 watt gerçek 400 watt adı altında birçok ürün bulunuyor. Gerçek olması şu anlama geliyor, bazı güç kaynaklarında Maximum 450 watt yazar bu güç kaynağının gerçek değerinin 450 watt olduğu anlamına gelmiyor. Max değer demek anlık olarak Power Supply nun(peak terimi ile değerlendirilir) 450 watt gücüne erişmesidir aslında bu durum bu konuda az bilgiye sahip kişiler için son derece yanıltıcıdır bunu şu şekilde örnekleyebiliriz;

[img]http://pctesti.com/wp-content/uploads/2011/06/550watts.jpg[/img]

!Bazı ekran kartları Power Supply dan çok fazla güç çeker bu çekim oyunlarda ve ağır grafik işlerinde zirveye ulaşır (ekran kartınızı alırken kaç watt Power Supply ya ihtiyaç duyduğunu çok iyi tespit etmek gerekir)siz max 450 watt tabir edilen bir güç kaynağına sahipseniz eğer, ekran kartının zirveye ulaştığı anda (150 watt çekmeye başladığında) güç kaynağının max 450 watt vermesi hiçbirşey ifade etmez.
Çünkü anlık 450 watt a çıkabiliyor, şayet bilgisayarınız o anda 400 watt güce ihtiyaç duyuyor bu sebepten dolayı bu şekilde 1 saat boyunca çalışan bir sistemin güç kaynağından (trafodan) sesler gelmeye başlar.

Zamanla bilgisayarda düzensizliklere, ayrıca kapanmalara ve güç kaynağının yanmasına kadar giden problemler ortaya çıkar. Bunun yanında Power Supply, işlemci, ram,disk, anakart gibi bileşenlere de düzgün güç sağlayamayacağı için donanımınızda arızalara neden olabilir.
Gerçek güç kaynaklarının üzerinde gerçek olduğu ayrıca belirtilir. Başlıca güç kaynağı markaları Cooler Master,Thermaltake,FSP sıralayabiliriz. Kaliteli markalarında Max ürünleri mevcuttur en azından kaliteli markalar max ve gerçek olarak ürünlerinin üzerlerinde bunu belirttikleri için çeşidini baştan anlamamız mümkündür.

Power Supply Arızaları hakkında sorular ve yanıtları;
? Bilgisayarım belirli sürelerde kapanıyor ne yapmalıyım?
Cevap:
Ç 1:Power Supply lar Fan ile soğudukları için, fanda oluşan bir arıza Power Supply ın yüksek ısı yüzünden kendini kapatmasına sebep olur. Her Power Supply da ısı koruması olmadığından fanı bozulan güç kaynakları çok kolay yanarak arızalanabilirler. Güç kaynağının fanında bir arıza ihtimali olduğunu düşünerek fanın değişimini sağlayabiliriz.
? Bilgisayarımın güç kaynağından ses geliyor neden kaynaklanır?
Cevap:
Ç 1:Power Supply fanları sürekli çalıştıkları için bilyaları yada mekanik yapıları zamanla bozulabilir ses güç kaynağının fanından kaynaklıdır.

Ç2: Kasa içerisindeki herhangi bir kablo power supply fanına temas etmiş olabilir. KAsayı açıp bu tarx bir temas olup olmadığını kontrol edin.
? Bilgisayarımın güç kaynağından fısırtı ve cızırtı tarzında sesler geliyor ve bilgisayarım resetleniyor sorun nedir?
Cevap:
Ç 1:Power Supply ların içeriğinde trafolar ve kondansatörler bulunur bilgisayarınıza ek donanım taktıysanız ya da donanım yükselttiyseniz güç kaynağınız yeterli gelmiyor demektir ve bu bileşenlerden fazla yüklenme sebebi ile ses gelebilir. Bazen bu sesler zamanla da oluşabilir bunun sebebini de, içeriğinde kullanılan trafo ve kondansatörlerin kalitesiz oluşuna bağlayabiliriz. Ayrıca bu durum nadiren de olsa bilgisayarınızın resetlenip kararsız çalışmasına da sebebiyet verebilir. En kısa zamanda Power Supply ınızı yenisi ile değiştirmekte fayda vardır.
? Yeni ve güçlü bir ekran kartı alıp bilgisayarıma monte ettim fakat bilgisayarım açılmıyor acaba neden kaynaklanabilir?
Cevap:
Ç 1:Yukarıda da belirttiğimiz gibi üst düzey ekran kartları çok fazla güç çeker eğer mevcut güç kaynağınız yeterli güce sahip değilse bu güç ekran kartınızın çalışmasını da engeller ve bilgisayarınız açılmaz. Bunun için daha güçlü bir Power Supply ya ihtiyaınız olabilir.
? Bilgisayarıma fazladan hardisk bağlamak istiyorum fakat güç kaynağım yeterli mi bilmiyorum ayrıca harddiskime güç verebileceğim boş sata power portu da yok ne yapabilirim.
Cevap:
Ç 1:Güç gereksiniminizi hesaplayın (harddiskler çok fazla güç çekmedikleri için genelde problem çıkmaz) yeterli geliyorsa harddiskinizi alırken power port çoklayıcılardan isteyip bu şekilde monte edebilirsiniz.

? Power Supply çok fazla ısınıyor sorun olur mu?

Cevap:

Ç1: Tabiki bir sorundur elektronik devreler çok fazla ısıyı sevmezler ısınma, bilgisayarınız güçlü bir donanım taktıktan sonra gerçekleşirse eğer güç kaynağınız yetersiz geliyor olabilir. Ayrıca fanın sağlıklı döndüğünü de kontrol edebilirsiniz.

? Elektrikler kesildi veya Voltaj değişimi oldu bilgisayarım kapandı açılmıyor ne yapmalıyım?

Cevap

Ç1: Power Supply satın alırken voltaj düzenleyi ve voltaj koruma özelliği olmasına dikkat etmek gerekir eğer power supply ınızda voltaj koruma devresi yoksa bu tip problemler her zaman başınıza gelebilir. Ayrıca bu problemler anakartın veya başka bir bileşenin arızalanmasına bile sebep olabilir. İlk olarak bilgisayarın kasasının kapağını açın ve 24 pin konnektörü çıkartıp power açma \kapatma düğmesine birkaç kez basın ve 24 pin güç portunu takıp tekrar açılıp açılmadığını kontrol edin.

Ç:2 Aşağıdaki yöntemi uygulayıp power supply ın tamamen arızalanıp arızalanmadığını kotrol edin sonuç olumsuz ise power supply ınızı değiştirmeniz gerekebilir.

?Power Supply ın çalışıp çalışmadığını anakarta bağlamadan nasıl anlarım?

Cevap:

Ç:1 Power Supply larda dışarıdan tetikleme için bir yöntem mevcuttur. Bo yöntemi uygulayıp power supply ın tetikleyip tetiklemediğini kolayca anlayabilirsiniz.

Bir kablo temin edin , kısa kablonun uçlarını yalıtınve aşağıdaki resimdeki gibi 3. ve 4. pinlere temas ettirip güç kaynağını açın. Eğer Power supply ın fanı dönüyorsa power supply tetikliyor ve çalışır durumdadır.

24 pin li konnektörün 3. ve 4. portunu (kırmızı ile işaretli) bir kablo ile birbirine bağlayın.

[img]http://pctesti.com/wp-content/uploads/2011/06/kurzschluss1.jpg[/img]

[img]http://pctesti.com/wp-content/uploads/2011/06/imageview.php_.jpg[/img]
3. ve 4. pinler siayh yeşil renktedir ve konnektörün kilitleme plastiğinin olduğu taraftadır.

“Başka pinlere kısa devre yapmayınız demir veya tel kullanmayınız. Ucu açılmış ortası yalıtkan kablo kullanınız.”
Link to comment
Share on other sites

İşlemci AMD PhenII-X4 965, 3.40Ghz QuadCore, AM3 HDZ965FBGMBOX: 125wat
Anakart GIGABYTE GA-870A-USB3 SC-AM3, 870SB850 ,SES,LAN,VGA,SATA,DDR3
Bellek GEIL 4GB 1333Mhz DDR3 Memory Plus LV tek Modül
Sabit Disk SEAGATE 750 GB, 7200 RPM, 32 MB Cache, NCQ, SATA 3, Barracuda 7200.12
Ekran Kartı SAPPHIRE 1GB,Ati Radeon HD6790,Pcı-Ex,DDR5,256Bit:140wat
Kasa TX SONIC 460W ATX SIYAH KASA
DVD Yazıcı SONY AD-5260S-0B DVD-RW Dahili, 24X, SATA, Kutusuz Siyah
dostum bu sisteme tx sonic 460wat max 400 wat sürekli güç veriyor yeterli olurmu? fiyatı uygun ve şık duruyor ben kullanıyorum bu sistemin bir alt versiyonu var bende gayet memnunum

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...