Jump to content

Oyun Oynarken Dikkat Edin


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Oyun oynarken dikkat edin [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code] http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/18420101.asp?gid=234[/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]5 Ağustos 2011[/b]

[quote] [b] [color="#FF0000"]Oyunlara yeni suçlama: Oyun oynarken dikkatli davranmazsanız ölebilirsiniz.[/color]

Oyun oynamak genelde eğlenceli bir aktivitedir. Fakat yıllar içerisinde gerçekleşen ve sonu ölümle noktalanan uzun oyun oynama maratonları, ne yazık ki oyunculuğu tehlikeli bir noktaya getirmektedir.

Bu konu hakkında yakın zamanda karşımıza çıkan bir örnekse, iki ay önce İngiltere'de uzun saatler oyun oynayan Chris Staniforth isimli gencin hayatını kaybetmesi. BBC'den yapılan açıklamaya göre ölüm nedeni "ven trombozu" olarak lanse edilen gencin, aralıksız 12 saat boyunca Xbox'ının başından kalkmadığı anlaşıldı.

Gencin babası olan David Staniforth ise konu hakkında çok detaylı bir araştırma yaptı. İlk olarak ulaştığı bilgi ven trombozu'nun meydana geliş sebebiydi. Tamamen hareketsizlikten meydana gelen ve özellikle bacakta bulunan bazı damarlarda oluşan kan pıhtılarının, bulundukları damarı tıkaması ya da direkt olarak beyne gitmesi üzerine oluşur. Bu durum genelde çok fazla seyahat eden insanlarda gözlemlenir.

Konu hakkındaki araştırmasının sonucu olarak oğlunun ölümünü tamamen hareketsizliğe bağlayan David Staniforth, verdiği bir röportajda şunlara değindi: "Yaptığım araştırmalardan sonra, herhangi bir kişinin saatlerce süren bir yolculukta oturur pozisyonda durmasıyla, oğlumun Xbox başında durması arasında bir fark olmadığını gördüm. Uzun süre oturmak gerçekten tehlikeli. Chirs oyun oynamayı çok severdi ve bütün gece başından kalkmazdı. Dünya çapında çok fazla insan uzun saatler boyunca oyun oynuyor ve bu çok büyük bir risk."

David Stanifort ise uzun saatler oyun oynayan kişilere, içerisinde bulundukları tehlikeler için eğitici bir site açmayı planlıyor. Yine de unutmamakta fayda var ki Microsoft her seferinde; "Microsoft olarak, kullanıcılarımızın belirli aralıklarla oyunlarının başından kalmalarını ve ufak egzersizler yapmalarını öneriyoruz." uyarısında bulunuyor.

[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...