Jump to content

Facebook'ta Dev Güvenlik Açığı


 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"]Facebook'ta dev güvenlik açığı [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code] http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/18420003.asp?gid=234[/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]5 Ağustos 2011[/b]

[quote] [b] [color="#FF0000"]Facebook’tan bir güvenlik açığı daha: Sokakta yürürken tüm bilgilerinizi ele verebilirsiniz.[/color]

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı Facebook’un geçmişte yaşadığı güvenlik sorunlarının ardından, yapılan araştırma kullanıcılar için yeni bir risk ortaya koydu.

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, 25 bin Facebook kullanıcısı öğrencinin profil resimlerinden bir veri tabanı oluşturuldu. Ardından, kampüse kurulan bir stantta, gönüllü olan öğrencilerin webcam fotoğrafları çekildi.

Araştırmacılar son olarak yüz tanıma yazılımı kullanarak profil resimleriyle resim çektiren öğrenciler arasında eşleşme olup olmadığına baktı. Sonuç olarak, yazılım veri tabanındaki resimlerin yüzde 31’inin kimliğini belirledi.

Araştırmayı yürüten Alessandro Acquisti, çalışmasını Black Hat güvenlik konferansında sundu. Acquisti, “günümüzde yüz görseli aramaları metin aramaları kadar sıradan bir hal alabilir” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar sadece bununla yetinmeyip, bir iPhone uygulaması kullanarak telefonla çektikleri fotoğrafı yüz tanıma yazılımında değerlendirdi. Yazılım, birkaç saniye içinde o kişinin adını ve önemli bilgilerini telefona gönderdi.

Bu da kısaca şu anlama geliyor: Siz sokakta yürürken birisi resminizi çekip birkaç saniye içinde kim olduğunuzu öğrenebilir. Bilgi teknolojileri uzmanı olan Acquisti, elde ettikleri sonuçların “çok büyük bilgisayar korsanlığı riskine işaret ettiğini” belirtti.

Bir diğer araştırmada, 277,978 Facebook kullanıcısının yüzleri, bir çöpçatan sitesindeki 6 bin profil ile karşılaştırıldı. Sonuçta, her 10 Facebook kullanıcısından biri hakkındaki bilgilere ulaşıldı.
[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 ay sonra...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...