Jump to content

Siber Saldırı Için Çok Özel Ekip


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Siber saldırı için çok özel ekip [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://teknoloji.samanyoluhaber.com/haberler/641346/Siber-saldiri-icin-cok-ozel-ekip/ [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]11.08.2011[/b]

[quote] [b] Teknoloji ilerledikçe savaşlar internet dünyasına girdi. Hal böyle olunca sanal alemdeki güç dengeleri de önemliydi.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne de yeni tehdit algısı olarak giren siber saldırıyla mücadele kapsamında TÜBİTAK yeni bir çalışma başlattı. Bu kapsamda kamu kurumlarını bilgisayar korsanlarından korumak için tatbikat yapıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı da gönüllü olarak bu tatbikata katıldı ve "Bize saldırın" dedi. Gönüllü talep üzerine TÜBİTAK, müsteşarlığın bilgi işlem sistemine girerek sanal saldırı düzenledi. Tatbikat sonunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın birçok sistemine girilebildiği tespit edildi.

[color="#FF0000"]40 KİŞİ ÇALIŞIYOR[/color]

Bunun üzerine Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın bazı bilgi yönetim sistemleri daha korunaklı hale getirildi. Müsteşarlığın "Yüzde yüz güvenliği nasıl sağlayacağız" sorusuna ise TÜBİTAK uzmanlarının verdiği yanıt şu oldu: "Fişi çekeceksiniz." Bu arada Türkiye'deki önemli kamu ve kuruluşların bilgisayar sistemlerini TÜBİTAK koruyor. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi pek çok devlet kurumunun internete bağlı bilgisayarlarını ve internet sayfalarını ise TÜBİTAK'ın Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi koruma çemberine alıyor. Ekipte, her biri kendi alanında uzman 5'i tam zamanlı 40 kişi çalışıyor.

[color="#FF0000"]ULUSAL GÜVENLİK POLİTİKASI HAZIR[/color]

Öte yandan siber tehditle savaşmak için 20 kurumun ortak hazırladığı "Ulusal Sanal Ortam Güvenlik Politikası" hayata geçirilecek. TUBİTAK Başkanlığı'nda; Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık gibi kurumların katılımıyla geliştirilecek strateji, yerli hackerlerin yanı sıra Stuxnet gibi küresel ölçekli siber tehditten korunmayı öngörecek. Çalışmanın ilk hedefi, yasal mevzuatın hayata geçirilmesi olacak.

[color="#FF0000"]SİBER TİM'İN SÜPER EKİBİ[/color]

Türkiye, siber saldırılarla mücadele etmek için çok özel bir ekip kurdu. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde "Siber Tim" kuruldu. 40 kişilik Siber Tim personeli, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olan bilgisayar ve yazılım mühendislerinin arasından seçildi. Ayrıca bu gruptan 8 özel kişi seçildi. Siber Tim, dünyadaki en etkili 5 siber saldırıyı da masaya yatırdı.

[color="#FF0000"]Takvim [/color]
[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

Gerçekten geç bile oldu.
Ben olsam gizli gizli el altından yasal olamayn timlerde kurardım. Malum yasal olan timleride çökermek çok kolay :dribble:

Edited by &ULTİMATE&
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...