Jump to content

Xp Yüklerken Hata Alıyorum

xraid
 Share

Recommended Posts

laptopda windows7 64 bit yüklüydü xp 32 bit yükleyecektim mavi ekranda STOP: 0X0000007B hatası veriyor ve laptop kapanıyor.elimdeki cd sata entegreli ve biostan AHCI mode disable yaptım ama hata vermeye devam ediyor,xp yi nasıl yükleyeceğim yardımlarınızı bekliyorum

nette şöyle bişey buldum,belki disk bölümleri ile ilgili bişeydir

STOP: 0X0000007B
Bu hata iletisi WindowsXP'nin başlangıç işlemleri sırasında sistem bölümünün yada önöyküleme biriminin yerini belirleyemediği anlamına gelir.Bu sorun diskleri yeni bölümledikten,yeni diskler ekledikten yada disk denetleyicisini ve sürücülerini güncelleştirdikten sonra ortaya çıkabilir.Hata disk denetleyicisini güncelleştirdikten sonra ortaya çıkıyorsa yeni donanımın doğru yapılandırıldığını onaylayın.Sonra sisteminizi XP CDsi ile başlatın.Kurtarma konsoluna bağlanın ve kullanılabilir Windows yüklemelerini ve Boot.ini dosyasını otomatik olarak onarmak için Bootcfg komutunu kullanın..

Elimdeki 1500sf Windows XP kitabından alıntıdır..

edit:
http://support.microsoft.com/kb/316401

burada çok farklı çözümler var mutlaka bak,yeniden bölümlendirme işe yaramazsa sata(ahci) ayarını disable yaptıktan sonra sata sürücüsüz bir xp ile dene..belki uyumsuz bir sürücü,yazılım vb bu hataya neden oluyordur

Edited by slkcer

sata entegreli diyor ilk mesajın,sata entegresiz dene diyorum,bir ihtimal..onun dışında..win7 kurulu bölüm dışında başka bölümler varsa onlarıda kaldır tekrar bölüm oluştur kur diyor microsoft sitesinde..yedekleri koyduğun bölüm vb..tabii olacağı konusunda bir garanti vermiyor

[quote name='slkcer' date='11 August 2011 - 22:56 ' timestamp='1313096203' post='1061228']
sata entegreli diyor ilk mesajın,sata entegresiz dene diyorum,bir ihtimal..onun dışında..win7 kurulu bölüm dışında başka bölümler varsa onlarıda kaldır tekrar bölüm oluştur kur diyor microsoft sitesinde..yedekleri koyduğun bölüm vb..tabii olacağı konusunda bir garanti vermiyor
[/quote]

sata entegresiz olanıda denedim ,win7 nin dışındaki bölüm demişsin win7 olan bölüm(C) den başka yerel disk D var orda bir sürü önemli yaklaşık 150 gb lık dosya var orayıda silmem imkansız:) ne yapacağım bilmiyorum.

[quote name='manoware' date='12 August 2011 - 01:14 ' timestamp='1313100863' post='1061259']
disk i anca fdisk yaparsan duzelir yeniden partition la
[/quote]

arkadaşın hdd si ikiye bölünmüş c ve d fdisk yaptığı zaman tüm hdd yeniden bölümlendirilir bu durumda d deki bilgileri kaybolur. arkadaşım chkdsk yapmayı denedinmi chkdsk c: komutu bölümü tarar ve varsa bozuk kümeleri onarır eğer d deki bilgilerini başka yere yedekleyebiliyorsan yedekle ve tüm hdd yi tekrar bölümlendirererk dene

@4evershare laptobun markası haier t5m2

@mert.0698 laptop daha birkaç aylık ramlerde sorun olduğunu zannetmiyorum.

@erpol diskte bozuk küme demişsin böyle bir sorun olsa bunu win7 yüklerkende böyle bir sorun vermesi lazım
bide fdisk demişsiniz ben win7 yi sadece C ye kurmuşdum neden fdisk çekmek gerekir orasını anlamadım.

edit: fdisk çekdim yine aynı hata ne yapacam bilmiyorum.

Edited by xraid

[quote name='xraid' date='12 August 2011 - 05:21 ' timestamp='1313119279' post='1061318']
@4evershare laptobun markası haier t5m2

@mert.0698 laptop daha birkaç aylık ramlerde sorun olduğunu zannetmiyorum.

@erpol diskte bozuk küme demişsin böyle bir sorun olsa bunu win7 yüklerkende böyle bir sorun vermesi lazım
bide fdisk demişsiniz ben win7 yi sadece C ye kurmuşdum neden fdisk çekmek gerekir orasını anlamadım.

edit: fdisk çekdim yine aynı hata ne yapacam bilmiyorum.
[/quote]

sorun devam etmekte yardımlarınızı bekliyorum :shiftyninja: