Jump to content

Biostan Com Port Ayarları Nasıl Yapılır

kayseri398
 Share

Recommended Posts

[quote name='kayseri398' date='12 August 2011 - 13:29 ' timestamp='1313144967' post='1061407']
rs232 kablosuyla cihaza yazılım atacam ama görmüyorr
[/quote]
bildiğim kadarı ile bios ile alakaı yok muhtemelen aldığın kablo olmamıştır rs232 kablosu bağlantıları şu şekilde olacak
arkadaşım piyasadaki tüm cihazların %90 nına uyan kablo şeması şöyledir
1--1
2--3
3--2
4--6
5--5
6--4
7--8
8--7

şeklinde yapılan rs 232 kablosu nerdeyse tüm cihazlara uyar
uydu alıcısının markası ve modeli nedir

[quote name='kayseri398' date='12 August 2011 - 14:43 ' timestamp='1313149396' post='1061452']
nasıl olacak
[/quote]
kardeşim elektronik malzeme satan dükkana git bana rs232 uydu alcısına yazılım atan kablo verde bağlantıları şu şekilde olacak de
1--1
2--3
3--2
4--6
5--5
6--4
7--8
8--7
satan kişi sana orada ölçü verir ben bu şekilde defalarca yazılım attım usb portunu rs232 çeviren aparat var pahalı senin ona ihtiyacın yok
edit: böylede olabilir
2-3
3-2
5-5
zaten bu yeterli

Edited by emrah48

Konu burda açılmışken bende sorayım dedim. Dijital uydu alıcılarına yeni yazılım yüklemek zormu?
Yeni yazılım yüklersek ne kazanırız? Yüklemessek ne kaybederiz? :)

Bizimde evde Vestel [b][font="Arial"]DVB 5000-X CI receiver var. Alalı herhalde 7 yada 8 yıl oldu. Yeni yazılımı var mıdır?
Varsa nereden nasıl yüklerim?

Yeni yazılımla ücretli kanallar şifreleri girilerek bedava izlenilebilirmi? :) Meraktan sordum :)
[/font][/b]

Edited by &ULTİMATE&

[color="#FF0000"][b]CHIPSET Features Setup[/b][/color] adı altında yere giriniz altta verilen şekilde ise ayarların com portta sorun yoktur anlamına gelmekte,o verileri bir yere not al ve biosta takip et doğrumu diye doğru ise hiç bir değişiklik yapma.Elindeki rs kablonu bir elektronikçide kontol ettir istegin kablomu onuda öğren.

[color="#FF0000"][b]Onboard Serial Port 1. [/b][/color]

Birinci seri portun bellek adresini ve IRQ’ sunu gösterir. Bazı dahili modemler bu portu (COM1) kullanır ve seri portun iptal edilerek dahili veriyoluna yönlendirilmesini gerektirir. Bu durumda seri port “Disabled” ayarına getirilir. Seri Port 1’ in default bellek adresi ve IRQ’ su [color="#0000FF"][b]3F8H/IRQ4[/b][/color] ’tür.

[color="#FF0000"][b]Onboard Serial Port2.[/b][/color]

İkinci seri portun adresini ve IRQ’ sunu gösterir. Seri port 1 için söylediklerimiz bu port için de geçerlidir. Seri port 2’ nin default bellek adresi ve IRQ’ su [color="#0000FF"][b]2F8/IRQ3[/b][/color] ’tür.

[color="#FF0000"][b]On Board Parralel Board.[/b][/color]

Paralel portun bellek adresini ve IRQ sunu gösterir. Default değeri, [color="#0000FF"][b]378H/IRQ7[/b] [/color]’dir. Bir PC’ ye paralel portlu giriş çıkış (I/O) kartı bağlanarak paralel port sayısı üçe çıkarılabilir. Ancak bu bellek adresi ve IRQ’ larında çakışma olmamalıdır.

[color="#FF0000"][b]Paralel Port Mode.[/b] [/color]

Default ayar “normal” dir. Bu, portun normal hızda, ama tek yönlü çalışmasını sağlar. EPP Modu portun çift yönlü ve maksimum hızda çalışmasını, ECP çift yönlü ve maksimum veri transfer hızından daha hızlı çalışmasını, [color="#0000FF"][b]ECP+EPP[/b][/color] modu ise normal hızda çift yönlü çalışmasını sağlar. Özellikle tarayıcı, yazıcı gibi cihazlar bu modları kullanır.

[img]http://img348.imageshack.us/img348/7322/parallelvl2.jpg[/img]

Edited by mucit41

[color="#0000FF"][b]RS-232 Kablo Yapımı[/b][/color]

[img]http://images.gelecekonline.com/RS232.jpg[/img]

Öncelikle nekadar uzatmak istiyorsanız o uzunlukta bildiğimiz 8 li Cat-5 (ethernet) kablosu alıyoruz.
Ben 2 m. uzattım..Bulabilirseniz 4lü kabloda olur..Ethernet kablosunun sadece 4 telini kullanıcaz.
Yapmanız gereken çok basit kabloları bağlarken 1-1 ,2-3 ,3-2 ,5-5 4 boş kalacak..Şema da da görüldüğü gibi yani com girişinin bir ucuna kabloları bağladıktan sonra diğer ucuna bağlarken 2 ile 3 ü yer değiştireceksiniz hepsi bukadar..

Şema önden görünüştür içten lehim yaparken soldan-sağa 1-2-3-4-5 olacak..

RS-232 kabloyu ortadan kesip yapmak isteyen arkadaşlarda olabilir ben yapmadım lehimlerini söküp tekrar yeni kabloyu lehimledim..
isterseniz siz kesip deneyebilirsiniz

Bir başka yöntemde

[img]http://images.gelecekonline.com/datao14lj.jpg[/img]

Kabloyu kendisi yapmak isteyenler için 2 ucu dişi 9 pin rs 232 fiş...ve computer inferface kablosu (2-2.5 metre)....elinizdeki tüm uçları 1- 1 bağlı hazır kablolarıda bir ucunu söküp sadece 2 ve 3 nosunun yerini değiştirerek kullanabilirsiniz..

[color="#FF0000"][b]Konu alıntıdır.[/b][/color]