Jump to content

İnternet Üzerinde Site Engelleme Tarih Oluyor


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] İnternet üzerinde site engelleme tarih oluyor [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://www.teknokulis.com/Haberler/Internet/2011/08/12/internet-uzerinde-site-engelleme-tarih-oluyor [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]12.08.2011[/b]

[quote] [b]
[color="#FF0000"]Yeni filtrelerimize yaklaştığımız şu günlerde Kuzey Amerika'dan iyi bir haber aldık. İnternet sansürü tarihe karışıyor.[/color]

[img]http://i.tmgrup.com.tr/tkn/2011/08/12/400x279/422847530226400279.jpg[/img]

22 Ağustos yaklaştıkça bizim gibi hayatının büyük kısmını internette geçiren insanlar için "afakanlar basma" durumu oluyor haliyle. Fakat daha önceki tahminler ve son açıklamalara göre 22 Ağustos değil, artık 22 Eylül'ü bekliyoruz. Ayrıca filtrelerin "default" değil "opsiyonel" olduğuna da yavaştan inanmaya başlıyoruz. ABD ve Kanadalı bilimadamlarının denemeye başladıkları yeni teknoloji de moralimizi bu konuda yüksek tutmamızı sağlıyor.


Michigan Üniversitesi ve Waterloo Üniversitesi'ndeki araştırmacıların geliştirdiği radikal yöntem sayesinde artık bir web sitesini engellemek mümkün olmayabilir.

Günümüzdeki engellemeleri aşmak için farklı sunucular üzerinden, tabiri caizse yolu uzatarak istediğimiz engelli siteye giriyoruz. Bize bu imkanı sağlayan sunuculara da proxy ya da vekil sunucu deniyor. Fakat eninde sonunda en çok kullanılan proxy sunucuları da engellenebiliyor bir şekilde. Telex adı verilen yeni sistemi ise internetin tamamını bir proxy sunucusuna dönüştürerek özel bir sitenin engellenmesi ihtimalini ortadan kaldırıyor (Bu yeni sistemin 60-70'lerin "teleks"iyle bir alakası yok).

Sistemin çalışması için istemcinin Telex yazılımı yüklemesi gerekiyor. Daha sonra herhangi bir güvenli bağlantılı (SSL) internet sitesine yani HTTPS ile başlayan bir adrese girmesi gerekiyor. Bu bağlantı aslında sadece sahte bir bağlantı. Bu bağlantı için gerekli bilgileri gönderirken, Telex yazılımının eklediği bilgileri de yanında gönderiyorsunuz, fakat bu gizli bilgiler tespit edilemiyor. Bu sayede aslında görünen siteye değil, istediğiniz siteye gidebiliyorsunuz.


Yeni sistem laboratuar ortamında, küçük ölçekte test ediliyor. Bunun dışında pratikte nasıl çalıştığını denemek amaçlı, Pekin'de yaşayan bir dostlarıyla iletişim kuran araştırmacılar, yeni sistemleri sayesinde Çin'de engelli olan YouTube'a girilmesini sağlamışlar.
[/b] [/quote]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...