Jump to content

Laptop In Fanı Hiç Susmuyor

tutkun1000
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar casper nirvana dizüstü bilgisayarım var. Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T7250 @ 2.00GHz işlemci nvidia geforce 8400m gs 512mb ekran kartı ve 3gb ram i var 4 yıllık bi makine :)

1.pc çok ısınıyor altında soğutucu olmasına ragmen

2.fan çok ses yapıyor(ortam sessiz oldugunda diğer odadan sesini duyabiliyorum fanın)

3.fan sürekli son hızda dönüyor(pc yi açtıgımdan itibaren dönmeye başlıyor son hızda)

4.pc nin hava çıkış yerinden soğuk hava çıkmasına rağmen fan hala son hızda dönmeye devam ediyor.(çok nadiren yavaşlıyor)

oyun falan oynarken sıcaklık 75-80 derecelere kadar çıkıyor,ayrıca şunada sıcaklık 45 derece olmasına ragmen [nasıl bukadar düştü anlamadım :)] klavyenin oldugu üst kısım çok ısınıyor.

(**pc nin fanını düzenli olarak söküp temizliyorum ama sorunlar aynı.)

fanın çıkardığı gürültünün ve sürekli son devir dönmesinin önlenmesi konusundaki yardım ve önerilerinizi rica ederim arkadaşlar.

bilgisayarin biosuna gir ordaki menülerden birinde cpu fan ile ilgili bir ayar var o ayarın modu sanırım sende porformance de sen onu silent olarak değiştir.

[quote name='korkusuz_korkak' date='10 September 2011 - 00:55 ' timestamp='1315616157' post='1076890']
bilgisayarin biosuna gir ordaki menülerden birinde cpu fan ile ilgili bir ayar var o ayarın modu sanırım sende porformance de sen onu silent olarak değiştir.
[/quote]
kardeş tşkler ama benim pc nin biosta öle bi ayarlama mevcut değil :)

[quote name='bates54' date='10 September 2011 - 13:22 ' timestamp='1315660958' post='1077093']
fan soğutucusu ile işlemci arasındaki termal macun kurumuşmu. iyi bir termal macunla soğutma daha iyi olacaktır.
[/quote]
hmm bak onu bilmiyorum, ben sadece fanı söküyorum, bakır çubuklar var onu sökmedim hiç işlemci anakartın üstündeyse eger ona hiç bakmadım bi bakem foto koyarım

baktım kardeş macunlarda kuruma yok :unknw: :unknw:

Edited by tutkun1000

anladığım kadarıyla işlemci haricinde genel bir ıdı problemi var.laptop olmadığı için fazla bir fikrim yok ama, içerdeki ısıyı dışarı atmak için 1 fan daha olması gerekiyor sanırım bilgisayarda. onun çalışıp çalışmadığınıve hava kanallarının açık olduğunu kontrol ettinmi. varsa ekran kartının fanını da bilgisayar çaışırken kontrol et,

başka birşey akılma gelmiyor. son çare olarak yeni bir kaliteli fan alacaksın sanırım

Edited by bates54

[quote name='bates54' date='11 September 2011 - 11:14 ' timestamp='1315739666' post='1077564']
anladığım kadarıyla işlemci haricinde genel bir ıdı problemi var.laptop olmadığı için fazla bir fikrim yok ama, içerdeki ısıyı dışarı atmak için 1 fan daha olması gerekiyor sanırım bilgisayarda. onun çalışıp çalışmadığınıve hava kanallarının açık olduğunu kontrol ettinmi. varsa ekran kartının fanını da bilgisayar çaışırken kontrol et,

başka birşey akılma gelmiyor. son çare olarak yeni bir kaliteli fan alacaksın sanırım
[/quote]
kardeş laptop :)
gürültü seviyesini biraz olsun azalttım fanı yaglayarak ama ısınma sorununa hala bi çözüm bulamdım :S