Jump to content

Tnctr Atatürk Hatıra Defteri...

tenekecezve
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar isteyen herkes sadece bir defalık önderimize, birkaç kısa cümle ile seslensin....

Bir hatıra defteri gibi.

Yada onu bir kezde olsa karşınızda görüyormuş gibi...

Yada sizi birşekilde biryerlerden duyuyormuş gibi...

(Not: Forum kurallarını unutmadan tartışma başlatacak yada içeren, başkasına verilen cevap, alıntı, farklı konudan bahsetmek vb. şeyler olmasın lütfen mümkün oldugunca kısa ve öz biçimde ATAMIZA birkaç şey yazınız...)

• Like 1
  • Thanks 1

Canım Önderim;

Şuanda belki uzak bir yerden o güzel mavi gözlerinle bizleri izliyorsun, zaman zaman gözyaşları içinde kemiklerin sızlayarak zaman zaman gururlanıp göğsün kabararak ama emin ol Türk Milleti, Türk Gençleri çok azı bunları belli etsede, belli edemeyen büyük çoğunluğu senin gösterdiğin yoldan gidiyor...

Sen rahat uyu ATAM. Pek sevmezmişsin ATAM lafını ama ben (biz) sana ATAM lafını layık gördük ve o kadar benimsedik ki dilimizden düşmüyor çünkü sen bizim ATAMIZ sın Büyüğümüzsün....

Ne Mutlu Türküm Diyene...

• Like 1

MUSTAFA KEMAL OLSAYDIM

Mustafa Kemal olsaydım...

çıkıp şu ala dağların yücelerine

çıkıpta Afyon Ova'sına baksaydım

görürmüyüm acaba?

Bu vatan için can veren aslanları

Bu ülkünün geleceğine inananları

Mustafa Kemal olsaydım...

çıkıp şu ala dağların yücelerine

bir lacivert kayaya yaslansaydım

dinermiydi acaba?

Yüreğimdeki özgürlük ateşinin harı

Görürmüydüm ay yıldızlı baharı

• Like 1

"ATANIN HUZURUNDA ACI BİR ÖZELEŞTİRİ

İşte bir 10 Kasım daha..Sirenler,kornalar bildik,sıradan hamasi nutuklarla Ata'yı anıyoruz.Başımız önde bakışlarımız dalgın...

Benim gözlerimin önünden hep aynı sahne geçiyor."komser Şekspir"..filminde Kadir İnanır'ın Atatürk heykeline sarılarak gözyaşı döktüğü sahne...Biricik kızı yakalandığı amansız hastalığın pençesinde adım adım ölüme giderken hiçbirşey yapamamanın çaresizliğini Ata'sıyla paylaşmaya çalışan o koskoca komiserin kahredici hali..

Bu yıl sanki hepimiz Atatürk'e daha sıkı sarılmışız gibi geliyor bana tıpkı o komiser gibi..

Gırtlağımıza çöken ekonomik kriz,işsizlik,savaş korkusu,geleceğe dair bu koyu belirsizlik içinde hepimiz aynı şeyi mırıldanıyoruz içimizden "Çok yalnızım be Ata'm,çok yalnızım......"

Utanıyorum,çok utanıyorum..

Ah!be sevgili Ata'm..Keşke hiç tanımamış olsaydık seni! O zaman belki de senden sonra gelenlerle seni kıyaslayıp bu kadar umutsuzluğa,üzüntüye,karamsarl ığa kaptırmazdık kendimizi..

65 yıldır elimizde kandil,gözümüzde mendil ^2. bir ATATÜRK'ü^ arayıp durduk ama nafile...Nasıl gelir ki senin gibisi???...Sen cumhuriyeti kurduğunda 1 Türk lirası bir amerikan dolarına eşitmiş diyorlar.Şu hale bak be Ata'm..Sanki Ergenekon Destanı'ndan bahsediyoruz.Şimdilerde gavurun bir banknotuna karşılık bizler çuvalla para taşıyoruz.Bir köşe yasarımızın yazdığı gibi 20 milyonluk banknotun üzerine hangi yüzle bastık senin resmini bilmem ki?...

Söylemeye utanıyorum ama irtica hala senin ülkende bir numaralı tehlike..Naaşını omuzlarımıza aldığımız günden beri geçen 65 yıl içinde senin 15 senede aldığın yolun yarısını bile alamadık Ata'm..

Yani, nasıl desem ki? ^Muasır medeniyetler^ seviyesine gelemedik bir türlü..Çelik ağlarla bir baştan bir başa ördüğün anayurda 100 km ilave ray bile döşeyemedik.Türkçeyi hala 200 kelimeyle konuşmaya çabalıyoruz sevgili Başöğretmenim.Sen yedi düvelin ordularını bir çırpıda bu milletle elele söküp atmıştın topraklarımızdan.Biz yıllar sonra dilimizden hala ingiliz'i,fransız'ı,italyan'ı, arab'ı,fars'ı temizleyemedik..

Kaşlarını çatmakta haklısın Ata'm...

Ah be Ata'm..Bulutların arasından "Halk ekmeği"büfelerinin önünde uzayan kuyrukları görüp kimbilir ne çok kızıyorsun bizlere değil mi?Sokakta insanların anası ağlarken,maaş zammı peşinde koşan milletvekillerini gördüğünde yüreğin nasıl daralıyordur..

Bugün saat dokuzu beş geçe huzurunda yine başımızı öne eğdik.Ama bil ki bu kez saygıdan değil.

Utançtan,Utancımızdan ATA'M..."

Yüksel Altuğ 6 sene önce 10 Kasımda yazılmış...

• Like 1

bıraktığın emanete hak etiği saygıyı gösteremeyen bir toplumun aciz bir ferdi olaak bundan utanç duyuyorum,siz sizin silah arkadaşlarınızın kanları ve canları pahasına savunduğu topprakları peşkeş çeken ve o kanların dküldüğü toprakların üzerinde gezmesi bir yana hayalinde bile görmemesi gereken kişilerin başı dimdik bir şekilde o toprakları çiğnemesine seyirci kalan bir toplumda yaşamaktan utanç duyuyorum, aslında utaç duyduğum o kadar çok şey varki, ama beni en çok utandıran bunları bildiğim halde elimden hiç birşey gelmemesi, ama sana söz veriyorum, çocuklarım bu utancı yaşamasın diye elimden geleni yapacağım, ve yapacak binlerce insan olduğuna eminim...

• Like 1

• 5 ay sonra...

Elbet bir gün gelecek istediğini yapıp çağdaş uygarlık seviyesine çıkacağız sen bu yolu bize gösterdin bizde senin izinden gideceğiz. Biliyorum ki bugune kadar kemiklerini çok sızlattılar. Ama ATAM inan ki o günler elbette bir gün gelecek pek uzak olmadığını şimdiden hissedebiliyorum. Sen rahat uyu ATAM.

FAZLA GELDİYSE

Fazla geldiyse size Hürriyet Cumhuriyet

Özlemini çekiyorsanız

Saltanatın, sultanın

Hâlâ önemini anlayamadıysanız

Millet olmanın

Kul olun, ümmet kalın

fetvasını bekleyin Şeyhülislamın

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

RAHAT BIRAKIN BENİ!......

Türkiye yi yok etmeye girişenler Türkiye' yi ıslah etmek uygarlaştırmak gibi bahanelerle

Türkiye' nin iç hayatına sızmışlardır!! Bunun etkisi altında kalarak milletin en çok ta

yöneticilerin zihinleri bozulmuştur durumu düzeltmek insan olmak için mutlaka avrupadan

nasihat almak bütün işleri avrupanın emellerine uygun yürütmek gibi düşünceler ortaya çıkmıştır.

Oysa hangi istiklal vardır ki, yabancıların nasihatlarıyla ve planlarıyla

yükselebilsin tarih böyle bir olayı kaydetmemiştir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...

Ne güzelde özetlemişsin bugünleri. Sanki olacakları bilir gibi.

Sen her zaman milletine güvendin. Samsun' a çıkarkende , hasta yatağından kalkıp Hatay' a giderkende. Senin güvenini sarsan, sana ihanet eden, düşüncelerine karşı çıkan bizden değildir. Kanı bozulmuş, ruhu satılmıştır, bunu böyle bilesin kabrinde huzur içinde yatasın Atam.

Yemin olsun sana eğer ki birgün, güvendiğin milletinde bir tek kişi kalmış olsa dahi; seni seven seni savunan senin yolunda olan, o bir tek kişi bütün satılmışlara aynı senin yaptığın gibi meydan okuyacak gerekirse hayatını, varını yoğunu sana adayıp, kendini tam bağımsızlığa ve hürriyete adayıp, satılmışları bu ülkeden senin yaptığın gibi birkez daha ilelebet defedecektir.

Ne demişsin sen damarlarında Türk kanı taşıyan evlatlarına;

Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

bunu unutmadık, unutmayacağız Atam..

Konu sohbet- chatte sabitlenmiştir.

• Like 1

"Beni övme sözlerini bir kenara bırakınız, vatan için neler yapabilirsiniz onlara bakınız."

Ne güzel söylemişsin ATAm, senin emanet ettiğin bu vatanı, canımız pahasına koruyacağız. Allah utandırmasın bizleri.

ULU ÖNDER ATAM NAMI DİYAR SARIKURT HER ŞEYE RAĞMEN ENGELLERE RAĞMEN SENİN YOLUNDA İLERLEYECEĞİZ BİZ TÜRK GENÇLERİ ASLA YOLUNDAN AYRILMAYACAK BU ÜLKEYİ MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE GETİRECEĞİZ ALLAH ŞAHİDİMİZ OLSUUN. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Atam, hala yaşıyorsak;

Edepsizlik sayesinde!

Memleketi soruyorsan;

Politika dehlizinde!

İktidarlar senden sonra,

Devrimlerin tavizinde!

Anlatayım halimizi,

Kalemime izin ver de!

Yobazlarla gericiler.

Onlar bizden daha zinde!

"Atam, Atam" derler ama,

Bir adınız var sizin de!…

Halkçılıkla devletçilik!

Anlatamam, çok hazin de..

Çoktan beri sahtecilik,

Ağır çeker her vezinde!

Tek umut var, o da yalnız,

Amerikan dövizinde!

Sorma Ata'm halimizi,

Hal mi kaldı anlatacak..

İşte geldik dizindeyiz!

Yata yata çok yorulduk,

Tatil yaptık, izindeyiz!…

Sanayide henüz daha,

Cafer için gerek diye,

Amerikan bezindeyiz!

Geçeceğiz Avrupa'yı

Ama şimdi izindeyiz!

Hocamız var, hacımız var,

Uçan kuşa borcumuz var,

Eloğlunun ağzındayız!

Ama bizi zor bulurlar,

Bahar, yaz, kış, izindeyiz!…

Evet, doğru söylemişsin:

"Türk Milleti çalışkandır!"

Biz de senin tezindeyiz!

Dinlenmekten yorulduk da,

Onun için izindeyiz!…

Zinde kuvvet diye söz var,

Kimse bilmez adresini.

Ah zindeyiz, vah zindeyiz!

Bugün değil, bu yıl değil,

Çoktan beri izindeyiz.

Ata'm öyle ilerledik,

Şimdi görsen tanımazsın!

Amerikan tarzındayız!

Arasan da bulamazsın,

Otuz yıldır izindeyiz!…

AZİZ NESİN: 1969...

Yıl 2007.. Oldu 70 yıl.. Hala İZİNDEYİZ ATAM..

Edited by i-tech-inn
  • Like 1

atam bizi rahat bıraksalar daha neler yaparız ama ...

en azından bizde bu ve buna benzer siteler yardımı ile bir nebzede olsa vatana katkıda bulunuyoruz.dış mihrakların ürettiği yazılımları bedava kullanarak bu ülkenin değerlerini yurt dışına akıtmıyoruz bizler bu şekilde yavaş yavaş ve emin adımlarla kendi eserlerimizi yapmaya çalışıyoruz. :)

• 2 ay sonra...
  • 3 hafta sonra ...

ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istikbalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel,senin en kiymetli hazinendir. Istikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedbahtlarin olacaktir. Bir gün, istikbal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düsersen, vazifeye atilmak için,içinde bulunacagin vaziyet imkan ve seraitini düsünmeyeceksin! Bu imkan ve serait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. Istiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düsmanlar, bütün dünyada emsali görülmemis bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanin bütün kaleleri zaptedilmis, bütün tersanelerine girilmis, bütün ordulari dagitilmis ve memleketin her kösesi bilfiil isgal edilmis olabilir. Bütün bu seraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere. memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve delalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri sahsi menfaatlerini, müstevliler siyasi emmelleriyle tevhit edebilirler. Millet fakru zaruret içinde ve bitap düsmüs olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladi! Iste, bu ahval ve serait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ce Cumhuritetini kurtarmaktir! Muhtaç oldugun kudret, damarlarindaki asil kanda mecvuttur.

M. Kemal ATATÜRK

ATATÜRK DİYOR Kİ ;

» Ben manevi miras olarak hic bir ayet, hic bir dogma, hic bir donmus ve kaliplasmis kural birakmiyorum.

» Benim manevi mirasim ILIM ve AKIL’dir.

» Benden sonrakiler, bizim asmak zorunda oldugumuz cetin ve koklu zorluklar karsisinda , belki gayelere tamamen eremedigimizi, fakat asla taviz vermedigimizi , akil ve ilmi rehber edindigimizi tasdik edeceklerdir.

» Zaman suratle ilerliyor ; milletlerin , toplumlarin , kisilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayislari bile değişiyor.

» Böyle bir dunyada , asla degismeyecek hukumler getirdigini iddia etmek ,

aklın ve ilmin gelisimini inkar etmek olur.

» Benim Turk milleti icin yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler , bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse , manevi

mirascılarım olurlar.

YIKIN HEYKELLERİMİ

Ey milletim

Ben Mustafa Kemal'im

Cagin gerisinde kaldiysa düsüncelerim

Hala en hakiki mürsit degilse ilim

Kurusun damagim dilim

Özür dilerim

Unutun tüm dediklerimi

Yikin diktiginiz heykellerimi

Özgürlük hala

En yüce deger

Degilse eger

Prangali kalsin diyorsaniz köleler

Unutun tüm dediklerimi

Yoksa cagdas medeniyetin bir anlami

Ortacaga taşımak istiyorsaniz zamani

Bas taci edebiliyorsaniz

Sanatin icine tüküren adamı

Unutun tüm dediklerimi

Yetmediyse acisi siddetin savasin

Anlami kalmadiysa

Yurtta sulh dünyada barisin

Eger varsa ödülü silahlanmayla yarisi

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiginiz heykellerimi

Özlediyseniz fesi peceyi

Aydinliga yegliyorsaniz kara geceyi

Hala medet umuyorsaniz

Sihtan seyhten dervisten

Sifa buluyorsaniz

Muskadan üfürükcüden

Unutun tüm dediklerimi

Esit olmasin diyorsaniz kadinla erkek

Karacarsafa girsin diyorsaniz

Yobazin gazabindan ürkerek

Diyorsaniz ki okumasin

Kadinimiz kizimiz

Budur bizim alin yazimiz

Unutun tüm dediklerimi

Fazla geldiyse size

Hürriyet cumhuriyet

Özlemini cekiyorsaniz

Saltanatin sultanin

Hala önemini anlayamadiysaniz

Millet olmanin

Kul olun ümmet kalin

Fetvasini bekleyin şeyhülislamin

Unutun tüm dediklerimi

RAHAT BIRAKIN BENİ

S.Apaydın

ATATÜRK'TEN SON MEKTUP

Siz beni hala anlayamadiniz

Ve anlamayacaksiniz caglarca da...

Hep tutturmus "yil 1919" Mayis'in 19'u diyorsunuz

Ve eskimis sozlerle beni ovuyor, ovuyorsunuz.

Mustafa Kemal'i anlamak bu degil,

Mustafa Kemal ulkusu sadece soz degil.

Birakin o altin yapragi artik,

Birakin rahat etsin anilarda sehitler,

Siz bana, neler yaptiniz ondan haber verin;

Hakkindan gelebildiniz mi, yoklugun, sefaletin?

Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak degil.

Mustafa Kemal'in ulkusu sadece soz degil.

Bana mustular getirin bir daha

Uygar uluslara esit yeni buluslardan,

Kuru soz degil, is istiyorum sizden anladinizmi?

Uzaya Turk adini Ataturk kapsuluyle yazdinizmi?

Mustafa Kemal'i anlamak avunmak degil,

Hala o acikli agitlar dudaklarinizda,

Hala oturmus on kasimlarda bana agliyorsunuz.

Uyanin artik diyorum, uyanin, uyanin!

Uluslar fethine cikiyor uzak dunyalarin,

Mustafa Kemal'i anlamak goz boyamak degil,

Beni seviyorsaniz eger ve anliyorsaniz;

Laboratuvarlarda sabahlayin, kahvelerde degil,

Bilim agartsin saclarinizi, kitaplar

Ancak boyle aydinlanir o sonsuz karanliklar.

Mustafa Kemal'i anlamak aglamak degil,

Demokrasiyi getirmistim size, ozgurlugu,

Goruyorum ki hala ayni yerdesiniz, hic ilerlememis,

Birbirinize dusmussunuz halka egilmek dururken,

Hani koylerde isik, hani bolluk, hani kaygisiz gulen.

Mustafa Kemal'i anlamak itismek degil,

Arayi kapatmanizi istiyorum uygar uluslara;

Bilime, sanata varilmaz rezil dalkavuklara,

Bu vatan, bu canim vatan sizden calismak ister,

Paydos ovunmeye, paydos avunmaya, yeter yeter!

Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak degil,

Halim Yağcıoğlu

Sen Rahat Uyu ATAM İzindeyiz...

Edited by ICHTUS
  • Like 1

• 4 hafta sonra ...