Jump to content

Tnctr Atatürk Hatıra Defteri...

tenekecezve
 Share

Recommended Posts

Konuştuğum yada Konuşacağım Herşey Sadece Sözden İbaret Olsada;

Sizi Anmadan, Sizi Unuturak Yaşayamam ATAM.

Hayatınızdan, Duygularınızdan, Varlığınızdan ve Benliğinizden Bizler İçin Vazgeçtiyseniz; Sizi Anmadan Yaşayamam ATAM.

Kurduğunuz Bu Cumhuriyeti ve Sizi, Sindiremeyen Hainler ve Şerefsizler ile Birarada Yaşadığımı Bildikçe Kalbim Parçalansada İzinizden Gitmeye Canım Pahasınada Olsa Devam Edeceğim.

Emanetinize Sahip Çıkamadığım ve Çıkamadığımız İçin Bizlere Yazıklar Olsun.

Daha da Önemlisi Sizi Yattığınız Yerde Huzur Ettiremediğimiz İçin Bizlere Binlerce, Yüzlerce Kez Yazıklar Olsun.

"Söz Konusu Vatansa, Gerisi Teferruattır."

"Ne Mutlu Türküm Diyene."

Bu Sözleri Bile Çarpıtabildik Ya Ne Kadar Kan Ağlasakta Bizlere Yazıklar Olsun.

• 7 ay sonra...

Atatürk Türkiye ; Türkiye Atatürk tür.

Dünyada Bir Eşi Olmayan Büyük Önder, Sevgili Atam ;

Ben kendi adıma Bizler için yaptıkların karşısında minnet ve hayranlık duygumu ıfade edecek kelimeleri bulmakta gerçekten zorluk çekiyorum.

Sen rahat uyu, Senin O büyük ileri görüş kabiliyetin ile söylemiş olduğun gibi ne yazıkki içten dıştan "Bedbahlar" ,

fırsat kollayanlar türüyor, denemelere geçiyorlar.

Fakat Bizler Senin ilkelerinin, Devrimlerinin ve Laik Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet bekçileri olacağız.

Seni Asla Unutmayacak ve Unutturmayacağız !

Daima İzindeydik ve İzinde Kalacağız !

Sen Bir Güneş Gibisin Her Gün Tüm Sıcaklığıyla, Muhteşem Işıltısıyla Doğmaya ve Bizleri aydınlatmaya Devam Edeceksin.

Ps.@tenekecezve arkadaşıma açmış olduğu bu güzel konu için teşekkür ederim.

• Like 1

• 1 ay sonra...
Ata'm izindeyiz!

Çakalların ortalığı karıştırmasına rağmen izinde ve yolundayız.

atam bu vatan için yapdıklarını unutmayıp ona göre davranırız inşallah her zaman sana layik bir nesil olmaya çalışıcağız... sen rahat uyu

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

TBMM’ye bağlı Dolmabahçe Sarayı'nın deposundan, Atatürk’e 1936 yılında bir şehidin oğlu tarafından yazılan mektup çıktı.

Çanakkale savaşında babasını kaybeden ve ailesine bakabilmek için iş isteyen gencin mektubundan çok duygulanan Atatürk de, bu gence Beyazıt’taki Talebe Yurdu'nda iş buldu.

Milli Saraylar Daire Başkanlığı bugün "Atatürk ve Milli Saraylar" adlı bir sergi açacak. Dolmabahçe Sarayı'nın giriş katında açılacak olan sergide, 43 adet belge ve Atatürk’ün saraylarda çekilmiş 14 fotoğrafı yer alacak. Bunlar arasında Atatürk'ün yaverine hediye ettiği bir fotoğrafı da bulunuyor. Sergide, Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda kalan şahsi eşyaları, manevi kızı Nebile Erdebil’in şahsi eşyaları ile Atatürk'ten iş isteyen bir gencin mektubu da bulunuyor. Sergi, 16 Kasım tarihine kadar her gün 09:30-17:00 arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

O MEKTUP

Sergide yer alacak bir mektup ise Atatürk’ten iş isteğini içeriyor. Bu konuyla ilgilenip Beşiktaş Kaymakamlığı'ndan durumun araştırılmasını ve gence iş bulunmasını isteyen Atatürk’ün, daha sonra da Beyazıt’taki Talebe yurdunda genci işe yerleştirdiği anlaşılıyor. Çanakkale savaşında babasını kaybeden ’’ Hüseyin oğlu Ali’’ adlı Sinop’lu vatandaşın, Atatürk’e yazdığı ‘’Reisi Cumhurumuz, sevgili Atatürkümüzün yüce önüne’’ diye başlayan ve 72 yıl sonra gün ışığına çıkan mektubu şöyle:

‘’Ben yurt ödevini Selimiye topçu kıtasında yapmış ve babasını, Çanakkale savaşının yüksek istişarelerinizde, yurdu tarihe geçen bir kahramanlıkla korurken, şehit veren bir Türk evladıyım. Çelikten kollarım ve sarsılmaz bir metanetim var. Şehit babamın bana bıraktığı üç küçük kardeşimle, zavallı anamın ve iki de yetimin ve iki de malul halamın iştiraki ile sekiz kişilik bir ailenin, hem koruyucusu hem de ekmek getiricisiyim. Bu zavallı ailenin benden başka hiç kimseleri yok. Çok düşkün ve sefiliz. Onları beslemek için yurdun her yerinde herhangi bir işle, çalıştırılmaklığım için başvurmadığım yer kalmadı.

İlkokulu bitirmiş, çok sağlam ve gürbüz bir Türk yiğidi olan ben fabrikalar doldurup, eşsiz yaptığınız bu cumhurluk toprağında her hangi bir tavassuttan mahrum olmaktan başka hiçbir kabahatim olmadığı halde, ben kendim ve hem de şehit babamın bana bıraktığı anam ve yavrularını açlıktan inletiyorum. Milli Saraylar Müdürüne dört ay önce bir dilekçe verip korunmamı yalvarmıştım. Belki de kayboldu. Bütün ulusu kurtaran varlığınıza bu ikinci dilekçem ve gözyaşlarımla sığınır, çok sevdiğinizi iyi bildiğim şehit yavrularından biri olan bana acımanızla bir iş verilmesi için yüksek buyruklarınızı yalvarırım.

Sevgili önderimiz…

Boyabat Benlibelen köyünden, Çoraklı

oğullarından, Beşiktaş Akaretler, 3 numaralı,

Hakkının kahvesinde sakin Hüseyin oğlu Ali…

271008_atamektup1.jpg

271008_atamektup2.jpg

• Like 1

Türküm Atatürk'üm bu zamanlarda herkes milliyetci herkes dinci herkes halkcı, Herkes öldürüyor yıkıyor soyuyor neden mi milletin bekası içinmiş. Biz bilirizki senin yolun milleti ugrunda ölenlerin yoludur. Ne yurdunu elin yabancısına peşkeş çekenlerin ne demokrasi kisfesi altına saklanıp senin Cumhuriyetini yıkmaya çalışan girişimcilerin nede dini duygularımızı sömürüp yurt degil Arapbistan sevdalısı insanların yoludur senin yolun. Biz bu türk milletinin gerçek sahipleri, senin gibi vücüdumuzda ki her damla kanı hiç düşünmeden senin yolunda harçamaya hazırız. Sen rahat uyu Türk genci vatanı tehlikeye düşdügünde " Benim devletim var askerim, polisim ve anayasam var demeyecektir. Senin ve Aziz şehitlerin bu kutsal emanetine düşünmeksisiz sahip çıkacaktır.

On bin yıl herkese boşa baş vurduk,

Bütün bir ırk, seni aradık durduk,

Sana geldik sonsuz mesafelerden,

Sıyrıldık sayısız efsanelerden,

Tek sana inanan akıllarız biz!

Sen selsin, mecranda çakıllarız biz,

Her yıl biz o damar, her yıl o kan sen,

Bak, kalplerden çağıl çağıl akan sen..

Seninle gönüller her an temasta,

"Atatürk" dendi mi doğrulur hasta,

"Atatürk" dendi mi dolar gözümüz,

"Atatürk, Atatürk" bu, baş sözümüz.

Başını bekliyor her boş duran diz,

Biz bir gün saparsak fırlar kalbimiz,

Yola düşer birden açtığın izde..

Adın besmeledir her işimizde,

Açan al gülümüz her sonbaharda,

Yarın bir iskelet olsak mezarda,

"Atatürk" çığrışır kemiklerimiz,

Nimetinle dolu iliklerimiz...

• 2 hafta sonra ...

ATATÜRK DİYOR Kİ...

"Bir memleketin, bir memleket halkının düşmandan zarar görmesi acıdır. Fakat kendi ırkından büyük tanıdığı insanlardan vefasızlık, felaket görmesi daha acıdır."

"Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla ilgisi olmadığını söyler. Bazı kimseler modern olmayı kafir olmak sayıyorlar. Asıl kafirlik onların bu inanışıdır."

"İlk olarak KURAN'ın dilimize çevrilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçe ye çevriliyor."

"Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz."

"Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hükmetmek isterim."

"Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum."

gaziem4.jpg

Başkomutan'ım Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK,

Bügün 10 Kasım 2008.

Vefatınızın 70.Yılında sizi saygıyla anıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu şartlar sebebiyle eksikliğinizi her zamankinden daha çok hissediyorum.

smileycrymm6.gif

• 1 ay sonra...

Atatürk'ün Türklük Üzerine Bazı Sözleri

- Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

- Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım.

- Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.

- Benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

- Benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen payidar kalacaktır.

- Bir Türk dünyaya bedeldir.

- Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur.

- Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

- Bu millet bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.

- Bu ulusu ben değil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır.

- Efendiler biz hayat ve istiklal isteyen bir milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı yok etmeyi göze alırız.

- Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

- Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

- Her Türk ferdinin son nefesi, Türk Milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun ebedi olduğunu göstermelidir.

- Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum.

- Milletin sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.

- Ne mutlu Türk'üm diyene!

- Türk budur: Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

- Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

- Türk! Öğün! Çalış! Güven!..

- Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

- Türk kuvvet ve zekasının yenmediği ve yenemeyeceği güçlük yoktur.

• 2 hafta sonra ...

Canım Atam sana dengesiz dengesiz laf atanları anlayamıyorum nasıl böyle düşüncelere sahip olabiliyorlar hiç bilmiyorlar mı neler çektiğini bu cennet vatan için. bu milletin aklından seni silmek istiyorlar ama başaramayacaklar sen merak etme biz hep İZİNDE olacağız ATAM Sen Rahat Uyu....

• 1 ay sonra...

Senin Kurduğun Cumhuriyeti ve seni bizlere zorla unutturmaya çalışıyorlar. Seni ne biz nede dünya var oldukca hiç bir ırk hiç bir millet unutmayacak unutamayacak. Allah senin ve tüm şehit mehmetciklerin mekanını cennet etsin

Sana sonsuz sükran ve teşekkürler borçlu olan Türk geçliği

Atam senin bıraktığın bu vatanı elimden geldiğince koruyacağıma ve bu vatana layık bir şekilde insan olacağıma söz veriyorum. Senin arkanda bıraktığın bu şanlı tarih ve dünyanın en güzel vatanı için sana SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.

Rahat uyu ATAM!

Seni asla unutmayacağım...