Jump to content

Fizik Kitabından Sorular

Taytanix
 Share

Recommended Posts

arkdaşlar ilk günden bizim hoca ödev verdi.bir türlü bulamadıgım sorular var bilen vardır diye konu açmayı gerek gördüm.

1- 1cm3'lük birim küpün ebatları 5'er cm arttırıldıgını düşününüz.buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.
a)küpün hacmi ne kadar artar?hesaplayınız.
b)küpün kesit alanı ne kadar artar?hesaplayınız.
c)toplam yüzey alanı ne kadar artar?hesaplayınız

2-kendi vucut ölçülerimizi 3 kat arttırdıgımızı düşünelim.böyle bir durumda daha güçlümü yoksa zayıfmı oluruz?açıklayınız.
3-avustralya yerlilerinin av amacıyla kullandıkları bumerang adlı aleti;Fevzi, dişbudak ağacından bire bir ölçülere uygun olarak değilde uzunlukları 1/2 küçülterek yapmıstır.fakat bumerangın bütün denemelerde beklediği gibi havada geriye dönüp uçmadıgı görülmüştür.neden?açıklayınız

4-atmosferdekigaz moleküllerinin hareketliliğinin devamlılığı için gerekli enerji kaynağı nedir?bu anlamda kaynagın atmosferdeki etkilerini açıklayınız.

5-plazmaların gazlardan farkları nelerdir?günlük yaşamdan örnekler vererek açıklayınız.
8-gazların bulundugu kabın şeklini aldıgı bilindiğine göre,niçin atmosferi oluşturan gazlar uzaya dağılmazlar?açıklayınız.
9-Ay'da niçin atmosfer olmadıgını,dünya'da niçin atmosfer oldugundan hareketle açıklayınız..

arkadaşlar sorular bunlar.cevaplar kısa ve öz olursa sevinirim.şimdiden teşekkürler.

1:
A) 1.1.1=1
6.6.6=216
216-1= [u]215[/u]
[u]
[/u]
B ) 1.1 + 1.1 + ..... + 1.1= 6
6.6 + 6.6 + .... + 6.6 = 36.6 = 216
216 - 6 =[u] 210[/u]
[u]
[/u]
[u]
[/u]
2: Boyut arttıkça birim hacme düşen enerji azalacağı için guliverin maceralarındaki gibi bir şey olursa daha zayıf oluruz. Kendimizi taşıyamayız.

8: Dünyada yerçekimi olduğu için...

[b]Lise 2'ye geçtim. Benden bu kadar. Diğerleride basit netten araştırılarak bulunur...[/b]

Edited by severalnasty

4-atmosferdekigaz moleküllerinin hareketliliğinin devamlılığı için gerekli enerji kaynağı nedir?bu anlamda kaynagın atmosferdeki etkilerini açıklayınız.

5-plazmaların gazlardan farkları nelerdir?günlük yaşamdan örnekler vererek açıklayınız.

sadece bu 2soruyu bulamadım bana yardımcı olacak varmı.moderatörlerden özür diliyorum floot yapmak zorunda kaldıgım için..