Jump to content

Iki Bilgisayar Arası Veri Aktarımı (Lan Ile)[ Yard

qarzulocne
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar benim bir masaüstü bir de yeni dizüstü bilgisayarım oldu.
dizüstü bilgisayarıma bir takım oyun video program aktarmam gerekli ve bunların aşağı yukarı toplam boyutu 60 70 gb.
flashdisk'im yada harici harddiskim yok.
elimde sadece bir LAN kablosu var.

bunun bir ucunu pc ye bir ucunu laptopa taksam. bilgisayarlar arası veri aktarımı yapabilir miyim ? bunun için programa yada bir metoda ihtiyacım olacak mı?

masaüstü w7 home premium. Anti virüs yok
lepton w7 starter. anti virüs norton.

araç gereç olarak sadece LAN kablom var.

bana yardımcı olursanız cok mutlu olurum.

teşekkür ederim.

Merhaba;
Cross Kablo işini görecektir. Yapımı

1. YeşilBeyaz ————> TuruncuBeyaz
2. Yeşil —————–> Turuncu
3. TutuncuBeyaz ———-> YeşilBeyaz
4. Mavi ——————> Mavi
5. MaviBeyaz ————-> MaviBeyaz
6. Turuncu —————> Yeşil
7. KahveBeyaz ————> KahveBeyaz
8. Kahve —————–> Kahve

DHCP olmadığı için TCP/IP den manel olarak ip vermeyi unutma
Örnegin
1 makinaya 2 Makine
192.168.2.20 192.168.2.21
255.255.255.0 aynı
192.168.2.1 aynı

ilk başta benim felsefem düz mantık hayat kurtarır :D

şimdi ben bu lan kablosunu sökücem ve içinden çıkan salkım saçak kabloları söylediğin renk düzenine göre geri mi bağlicam ? :D

söküp dağıtma olmadan bir yol yok mu :)

Kör cahil olsa bu kadar olur demeyin :)

Edited by qarzulocne

bendeki kabloların üzerinde yazanları aynen geçiriyorum.
cross olur mu bunlardan bir bakalım.

biri : yfc utp cat 5e patch iso/iec1101& en50288& tia/eia-568-b.2 3p

diğeri : tia/eia-568-b.2 cat5 patch cable

bunlarla takıyorum. anti virüsü kapıyorum.
en fazla oyun oynuyorum :D
veri aktarımı yapamıyorum. yani diğer bilgisayardakı dosyaları göremiyorum (nasıl nereye bakacagımıda pek bildiğim söylemez.)

adsl kutusundan çıkan ethernet kablosunu(lan kablosunu) kullanarak iki makineyi birbirine bağla; masaüstü bilgisayarındaki verilerinin olduğu dizini klasör yada partisyonu tam paylaşıma aç; ağdan diğer paylaşımı bul ve kopyalama yaparak taşı. kolay gelsin

[color="#000000"][b]Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle [color="#FF0000"]iki adet ethernet kablosu[/color]na ve bir multiport [[color="#0000FF"]1den fazla ethernet kablosu takılabilen[/color]] [color="#FF0000"]modem[/color]e ihtiyaç duymaktasınız ve sanırım bunlar sizde mevcut. O zaman [i]lets do it[/i]:

Öncelikle bir ethernet kablosunun [color="#0000FF"]bir ucunu laptopa [/color][color="#FF0000"]diğer ucunuda modeme[color="#000000"].[/color][/color]
Diğer ethernet kablosunun [color="#FF0000"]bir ucu masaüstüne[/color] [color="#0000FF"]diğer ucu modeme[/color].

Daha sonrasında zaten "[color="#FF0000"]Başlat[/color]" butonuna basın. Aşağıdaki arama bölümü "[color="#FF0000"]Ağ[/color]" yazın ve çıkan ilk seçeneğe tıklayın. Daha sonrasında çıkan pencerede iki bilgisayarında adını görüp mutlu olacaksınız umarım.

İyi günler dilerim...
[/b][/color]

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='30 September 2011 - 11:06 ' timestamp='1317380775' post='1087517']
yahu neden modem dı portudu ugraıyorsunuz.. bir cross kablo ıle halledılır... adamın hup ı yoksa bosu bosuna sadece bu ıs ıcın masrat ettıreceksınız...
[/quote]
aptallığımı bağışla. internete giren 100 tane makine varsa %99,5 nda ethernet girişi/kartı vardır. eğer evde modemin varsa kablosuz olsa bile paketinden (lan/ ethernet) kablosu vardır. adam neye ne kadar masraf yapsın ki???????
tak kablonu ethernet girişine bağla iki makineyi birbirine, veri almak istediğim bölümü paylaşıma aç, ağdan bak bul ve al, hani sen teknik servissin ya benim bu anlatamadıkları sen anlat arkadaşıma