Jump to content

Almanya'da Casus Yazılım Tartışması


radyofon
 Share

Recommended Posts

[b] Almanya'da casus yazılım tartışması [/b]
[url="http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,15447718,00.html"][img]http://www.dw-world.de/image/0,,15447733_1,00.jpg[/img][/url][i][url="http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/ 0,,15447718,00.html"]Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: [/url][/i]
[b] Kendilerini etik bilgisayar korsanları olarak tanıtan bir kulüp, Alman resmî makamlarının bilgisayarlardaki kişisel verileri elde etmek üzere ”truva” adlı yazılımı kullandığını öne sürdü. [/b]


Etik bilgisayar korsanları olarak tanınan ve Almanya'da dijital alanda uzman olarak da kabul edilen Chaos Computer Club (Kaos Bilgisayar Kulübü), truva adlı yazılımın farklı işlevleri olduğunu ileri sürdü. Kulüp yetkilileri, telekomünikasyon denetimi kapsamında, internet üzerinden yapılan telefon görüşmelerinin dinlenmesini sağlayan yazılımın, internet ağı üzerinden başka programları devreye sokabileceğini ve farklı amaçlar için de kullanılabileceğini savunuyor.

[b]"Kişisel verilere ulaşılabiliyor"[/b]

Kaos Bilgisayar Kulübü, yazılım sayesinde kişisel bilgisayarların mikrofon, kamera ve klavyelerine uzaktan müdahale edilebileceğine dikkat çekiyor. Kulüp, soruşturma makamlarının telekomünikasyon denetimleri kapsamındaki uygulamalarının Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ihlal ettiğini savunuyor.

Alman Federal Anayasa Mahkemesi 2008 yılında aldığı bir kararla, bu tür internet soruşturma uygulamalarının dar sınırları olduğuna hükmetmişti. Mahkeme yargıçları, şüpheli kişilerin bilgisayarlarının ancak, insan hayatı ya da devletin varlığının somut olarak tehlikede olduğu durumlarda araştırılabileceğine karar vermişlerdi. Her halükârda internet üzerinden yapılacak soruşturmaların Almanya’da sadece ve sadece hakim izni ile yapılması mümkün kılınıyor.

[b]İddia kabul edilmedi [url="http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,15447718_ind_1,00.html"][img]http://www.dw-world.de/image/0,,5430144_1,00.jpg[/img][/url][i]Bildunterschrift: [url="http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,15447718_ind_1,00.html"]Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger[/url][/i]
[/b]

Bu arada Alman İçişleri Bakanlığı, söz konusu truva yazılımının Federal Emniyet Dairesi tarafından gönderilmiş olamayacağını belirtti. Bir bakanlık sözcüsü, Alman Kaos Bilgisayar Kulübü’ne ne gönderildiğini ve kulübün tam olarak neyi araştırdığını bilmediklerini, ancak gönderilen yazılımın federal bir daireden gönderilmiş olmasına ihtimal vermediklerini açıkladı.

Hür Demokrat Partili Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ise “Bu, Kaos Bilgisayar Kulübü'nün, soruşturma makamlarının telekomünikasyon denetimi konusunda özellikleAnayasa Mahkemesi kararları dışında hareket ettiğine yönelik bir iddia. Soruşturma makamlarının kullandığı yazılımlar, anayasının belirlediği sınırları gözardı edemez; bu nedenle iddianın incelenmesi gerekiyor” sözleriyle bunun vahim bir durum olduğunu belirtti.

[b]E-posta ile gönderilebiliyor[/b]

Truva adlı yazılımın, elektronik posta ile bilgisayarlara sızdırılması olası. Ayrıca hedef kişinin şüpheli olmayan bir internet sayfasına çekilerek tuzağa düşürülmesi ya da doğrudan düzenlenen intenet saldırısı ile de bilgisayarına girilmesi mümkün. Kaos Bilgisayar Kulübü, Alman resmi makamlarının casusluk için verilerini değiştirdiği bilgisayarlara dışarıdan başka saldırıların da çok kolay gerçekleşebileceğine, truva yazılımının büyük güvenlik riskleri bulunduğuna da dikkat çekiyor.

Kulübün iddaları siyasi partiler arasında da tartışma yarattı. Federal Meclis’in İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, bu yoğun iddiaların üzerine gidilmesi ve konuya açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi. Keza muhalefetteki Yeşiller Partisi de Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda belirlediği sınırların yoğun bir biçimde ihlal edildiğini savundu.

[b]© Deutsche Welle Türkçe[/b]

[b][i]DW/dpa /AFPD, Derleyen: Çelik Akpınar[/i][/b]

[b][i]Editör: Gezal Acer[/i][/b]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...