Jump to content

Ekran Kartı Alacağım

İzmirLee
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar 1GB DDR2 256bit ati ekran kartı alıcamda ne önerirsiniz pahalı bişey olmasa iyi olur.
Birde şu "PCI-Express x16" "PCI-Express 2" "PCI-Express 2.1" ben ekran kartı alırken sadec pcı olcak diyordum ama bu x16 2 2.1 ne demek oluyor

Sıfır mı alacaksın ikinci el mi? Onu belirtmemişsin :)

Sıfır olarak önerim şu olacak bilgisayarın yeniyse yani özellikler bakımından 256bit için DDR2 ile (256bit yenileri DDR3'le başlıyor) yani eski teknoloji ile uğraşma. 256bit sıfırlar 200TL civarından başlıyor. Ama yine eski teknoloji DDR3 ve DirectX 10. Onun yerine 200TL verirsen DDR5 DirectX 11 ama 128-bit HIS ATI 5670'i veya benzeri yani DDR5 türü birşeyler önerebilirim. DDR5'lerin 256-bitleri de 300'den başlıyor. Ama orta karar birşey arıyorum diyorsan 150TL civarlarında olan 1GB DDR3 DirectX11'li 128-bit ekran kartlarını önerebilirim. DirectX11 diyorum çünkü Windows7 kullanıcısıysan ve kısa vadeli ileri dönük olarak yeni nesil oyunlar DirectX11'e kaydığından bu özelliği tavsiye ediyorum ;) Örneğin DiRT 3 DirectX11 destekli bir oyun :)

"PCI-Express x16" "PCI-Express 2" "PCI-Express 2.1" türü şeylerde Anakartının genişleme yuvası yani ekran kartı yuvalarının hızını belirten ifadelerdir. Anakartının özelliklerine bakarak kaç olduğunu görebilirsin örneğin PCI-Express 2.0. Ekran kartı özelliklerinden de genelde ona uyumlu bir kart almalısın.

Örneğin Anakartında bir "PCI-Express 2.0"özellikli ekran kartı yuvası var. Birde elinde ya da alacağın ekran kartının özelliği "PCI-Express 2.1" bu durumda ne olacak? Çalışmaz mı çalışır ama PCI-Express 2.0 olarak çalışır. Zaten ekran kartının özelliklerinde "PCI-Express 2.0" çalışıp çalışmayacağı yazar ;)

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]