Jump to content

Bilgisayarların Bakımı

botett
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar işim gereği farklı özellikte bilgisayarlar kullanıyorum. (bazen 128 mb ramli bazen 4 gb ramli bazen win 7 yüklü bazen de xp...) Bilgisayarlarda karşılaşılan yavaşlama problemleri için nasıl bir bakım yapmalıyım. Mesela win 7 yüklü 4 gb ramli bilgisayar geç açılmaya başladı. XP yüklü 200 mb ramli bilgisayar hem geç açılıyor hem de çalıştırılan programlar geç açılıyor. Özellikle internet çok yavaşladı... Bu gibi sorunları giderebilmem için bana döküman önerecek program önerecek olanlara şimdiden teşekkür ediyorum...

[quote name='botett' date='20 October 2011 - 12:48 ' timestamp='1319114907' post='1098159']
arkadaşlar işim gereği farklı özellikte bilgisayarlar kullanıyorum. (bazen 128 mb ramli bazen 4 gb ramli bazen win 7 yüklü bazen de xp...) Bilgisayarlarda karşılaşılan yavaşlama problemleri için nasıl bir bakım yapmalıyım. Mesela win 7 yüklü 4 gb ramli bilgisayar geç açılmaya başladı. XP yüklü 200 mb ramli bilgisayar hem geç açılıyor hem de çalıştırılan programlar geç açılıyor. Özellikle internet çok yavaşladı... Bu gibi sorunları giderebilmem için bana döküman önerecek program önerecek olanlara şimdiden teşekkür ediyorum...
[/quote]

Win 7 olan bilgisayara en son ne zaman format atıldı?
Xp olan bilgisayar 200 değil 256mb ram içerir muhtemelen :) O makinedeki işlemci nedir?

İşletim sistemlerinin kurulum tarihleri çok eskiyse format atmak çok iyi gelecektir. Ama atmak istemiyorum dersen yukarıdaki arkadaşın dediklerini yapmak iyi olacaktır. Kullanableceğin kaliteli programlar tune up utilities, ashampoo win optmizer, advenced system care, autologic boots speed vb
Bu önerilenler programsal hızlandırıcı ve bakımdır. İşin birde donanımsal bakımı var. Kasaların temizliği. Fanların temizliği. İşlemcilerin macun yenilenmesi. Kasanın uygun hava sirkülasyonu vb.

İşlemcisini sormuştum yukarıda bilgisayarın. Sebebi şu eğer işlemcine göre ram miktarın yetersiz ise ram arttırmak çok çok iyi olacaktır.

Edited by yasak_ask