Jump to content

Hard Disk Hatası

canoz92
 Share

Recommended Posts

Yeni bir laptop aldım, markası lenovo.
İçinde gelen windowsla kullanmak istemedigimden dolayı formatlayıp win7 ultimate yükledim.
İçindeki recoverysi için gereken kısma dokunmadım.
Windows7 başta hard disk sorunu diye bi sorun veriyodu. Yedekleyip satıcıya gönderin fln yazan bi hata. İlk başlarda umursamayabildigim bi hataydı. 2-3 gün içinde windows açılmaz oldu, şu anda windows açılıyo ama anında donuyo görev yöneticisi fln da adam gibi çalışmıyo. win7 içinden nerdeyse hiç bir şey yapamıyorum. Hard-diskin tamamını formatlayabilirim ancak bunu yaparsam o lenovo recovery kısmını kaybedicegim bu da garanti kapsamıyla ilgili sorun yaratabilir diye düşünüyorum. Şimdi sorularım :

1- Herhangi bir windows live cd ile (linux ile açınca hard disk in o bölümünü açamadı opensuse-kde-live la denedim) açıp o lenovo recovery kısmını yedeklesem ben orayı eski haline çevirebilir miyim? mantıksal sürücü olarak duruyo heralde o orda öyle bi volume nasıl yaratılır hard disk te bilmiyorum.

2- lenovo nun recovery programı bilgisayarda yüklü değil, yükleme dosyası elimde var. Onu nasıl kullanabilirim?( hiç olmadı ilk yüklü windows gelsinde bari servise yollayayım mantıgıyla söylüyorum bunu) ya da recovery programı olmadan direk harddiskin o bölümünü bootlayabilirsem heralde yine recovery işlemine başlayacak. bunu nasıl yapabilirm?

3- hard-disk sorununa hiç değinmedim. Bu sorun format atılmadan çözülebilir mi ? Ne sorunudur bu. Hani bütün harddisk i toptan formatlasam bile geçmeyecek bi sorun olabilir mi? Bu durumda 2. sorumda belirttigim işi yapsam daha mantıklı herhalde.