Jump to content

Xp Kurulamıyor

potenza
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ne vista nede 7 ilgimi çekmiştir. Efsane olan Win Xp'ciyimdir. yeni 2600k'lı kasa topladık, win7 kurduk ama nedense xp'yi kurmaya çalıştığımda önyükleme dosyalarından sonra harddisk bölümüne geçiş sırasında MAVİ ekran hatası alıyorum, nedeni ne olabilir. xp'yi çok arıyorum, çok alıştım, win7 görsellik var, xpde pratiklik, xin7 de windowsun kapladığı alan 7 gb küsür, xpde 750 mb idi, çok şeyler varda saymakla bitmez.

Bunun dışında işlemci yükte iken aşırı ısınma sorunu var, yüksüs 40 Derece tam yükte ani hızlanma ile 70i geçiyor

İ7 2600K
Asus p8p67 pro
MSI GTX 460
Kingston 2x2 1600mhz ddr3 ram
Seagate 16mb 500GB hdd
thermaltake 700W kasa
skystar2

[b][color="#ff0000"][font="Verdana"][size="2"]Hard diskiniz sata ise,kuruluma başlamadan önce ankartınızın cd sini cdrom a takın.Yanınızda boş [/size][/font]ve[font="Verdana"] [/font]sağlam[font="Verdana"][size="2"] bir disket olsun.[/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Cd açıldığında sizi sata driver oluşturmanız [/size][/font][u]için[/u][font="Verdana"][size="2"] yapmanız gerekenker konusunda yönlendirecek ve disketi takmanızı isteyecektir. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Disketi takıp sata driverini diskete yükleyin. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Bu işlem tamamlandıktan sonra sata driveriniz diketinizde hazır demektir. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Daha sonra anakart cd sini ve disketi çıkartın ve xp cd sini takıp kuruluma başlayın. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Ön yükleme yaparken herhangi bir raid sürücüsü yüklemek için f6 tuşunua basın mesajını gördüğünüzde f6 tuşuna basın. [/size][/font] [font="Verdana"][size="2"]Kurulum sizden disketinizi takmanızı isteyecektir. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Disketinizi takın ve yönlendirmeler doğrultusunda sata driverinizi yükleyin. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Sata driver yüklendikten sonra kurulum devam edecektir. [/size][/font][font="Verdana"][size="2"]Kurulum bitince xp nizin sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir. [/size][/font][/color][/b]

Edited by Mystry-Man

ısınma sorunum nasıl olamazmış, yalanmı söylüyoruz. Satalı xp'ye gelince. Önceki amdli sistemdeki harddiski kullanıyorum. Öncekinde hiçbir sorun yoktu. Harddiski görememe sorunu var. Bunun dışında 20 gb olan c diskini Partition magic ile 30gb yapmak istiyorum c diskinin adını ???olarak görüyor. Bi enayilik var ama anlamadım gitti.

[quote name='potenza' date='01 November 2011 - 20:10 ' timestamp='1320178254' post='1105035']
bölümleri silersem C diskinin harfi D olur. D diski C olur diye biliyorum. Varolan diske müdahale yapmak lazım değilmi. Ayrıca D diskinde 300Gb dosya var.
[/quote]

300gb dosyanı başka bir yere alabiliyorsan eğer hdd'yi komple silip baştan bölümlemek ve format atmak iyi olacaktır.

Ayrıca o dediğin sürücü isimleri sadece xp de karmakarışık oluyor. windows 7 de sistemin kurulu olduğu disk herzaman c dir :)

Edited by yasak_ask

Dostum xp kuracaksan bios da ahci kapatıp raid modu ide ye cevirmek zorundasın yoksa hdd görme ekranında mavi ekran verir. vista veya w7 yükleyeceksen ahci acık olacak. sana tavsiyem formatlamadan önce yedeklerinin olduğu bölümün adını değiştirmendir bazan işletim sistemi değişikliğinde c ve d yer değiştirebiliyor ama d nin adını yedek diye değiştirirsen hdd ekranında nereyi formatlayacağını bilirsin... kolay gele

[quote name='turkaziza' date='31 October 2011 - 21:36 ' timestamp='1320096975' post='1104514']
sata driverli bi cd ile dene ve biosta sata ahci modunu disable yap...
[/quote]

[quote name='tayfas' date='02 November 2011 - 23:24 ' timestamp='1320276259' post='1105718']
Dostum xp kuracaksan bios da ahci kapatıp raid modu ide ye cevirmek zorundasın yoksa hdd görme ekranında mavi ekran verir. vista veya w7 yükleyeceksen ahci acık olacak. sana tavsiyem formatlamadan önce yedeklerinin olduğu bölümün adını değiştirmendir bazan işletim sistemi değişikliğinde c ve d yer değiştirebiliyor ama d nin adını yedek diye değiştirirsen hdd ekranında nereyi formatlayacağını bilirsin... kolay gele
[/quote]
[quote name='potenza' date='03 November 2011 - 19:17 ' timestamp='1320347831' post='1106298']
Xp kurulumundan harddisk bölümüne geçişteki mavi ekran hatası;[img]http://a1111.hizliresim.com/r/3/b186.jpg[/img]
[/quote]
bios da ahci kapatıp raid modu ide ye çevirmen lazım.

Edited by turkaziza

[quote name='D21' date='04 November 2011 - 23:10 ' timestamp='1320448241' post='1106950']
@potenza

Windows Xp işletim sistemi EFI bios desteğine sahip değildir.Bundan dolayı xp kuramaman normal.
[/quote]

Evet, EFI ancak Vista Service Pack 1'den itibaren destekleniyor, öncesindeki işletim sistemleri (dolayısıyla XP) kapsam dışında kalıyor.