Jump to content

Airties Acces Point Ve Zte Marka Wireless Modem...

sheva_7
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Elimde bir tane Zte Marka Wireless modem var.İnternetimi yaklaşık 30-40 mt uzağımdaki arkadaşımla paylaşmak istiyorum.Arkadaşım laptopla nete bağlanmaya çalıştığı zaman kendi evlerinin hemen önünde tek sinyal ile bağlanabiliyor.Ama evin içine girdiğinde bağlantı komple kopuyor.

Ben bunun için access point düşündüm.Ama bir kaç sorum olucak

1-Ap yi arkadaşımın evine daha yakın bir yere koyup Adsl modemimi A.P'ye mesh teknolojisi ile tanıtabilir miyim...
2-Bu işlemi AP'ye kablo bağlamadan yapabilir miyim.
3-Bunun için AP'nin ve modemimin markası aynı olması şart mı.

Yukarı da anlattığım yöntem olur derseniz Access Pointi alıcam.Daha almadım.

4-Access point alırken 150 mbps mi yoksa 300 mbps mi almam gerekiyor.(ikisi arasındaki fark nedir...)

2 tane kablosuz modeme ihtiyacın var. İkisi arasında kopruleme yani bridging işlemi uygulayacaksın. Kablo ile uzatmak istiyorsan bir tanesi access pointte olabilir. Yada bridging destekleyen acces pointte olur. 300Mbps ve 150Mbps te modemlerin kablosuz hızlarını ifade ediyor. Tabiki 300 luk daha hızlıdır. Ama sen kopruleme yapacağın için farketmez. zaten internet hızın 8 yada 16 mbs olacağına gore kafaya takma 300 ile 150 işini.. Eğer iki pc arasında bilgi alışverişi yapacaksan o zaman 300 luk daha iyidir tabi. Bunlar 802-n serisi olarak geçer.

Edited by RAPTER

2 tane kablosuz modeme ihtiyacın var demişsin...
2 kablosuz modem yerine 1 kablosuz modem 1 acces point işimi görmez mi.AP' ye mesh ile adsl modemimi tanıtmam yeterli olucak sanırım.Mesh ile yapacağiım için de kabloya ihtiyacım kalmıcak.Yanlışım varsa kusura bakmayın...

Yukarıda soylediğim gibi eğer ap içerisinde eşleme seçeneği varsa yani kopru yeteneği olur zaten. Bazı ap lere kablo gerekiyorda o yuzden dedim..

MESH KURULUM ESASLARI
• Tüm cihazlar tekrarlayıcı modda olmalı.
• Tüm cihazlar aynı kanalda olmalı
• Tüm cihazlar aynı wep şifre ile yapılandırıl-malı.
• Tüm cihazlar kendinden önceki ve sonraki cihazları arayüzünde işaretlemeli.

Şu linkede bi goz atabilirsin..

http://www.airties.com/destek_doc_tr/MESH.pdf

Edited by RAPTER

[quote name='volkanyalcin' date='02 November 2011 - 09:58 ' timestamp='1320227924' post='1105255']
Repeater özelliği olan bir modemin varsa airties 'ın cihazlarında bunu sağlayabilmektesin , yalnız şu var ki birbirinden farklı markalar bazen kilitlenme kopma gibi problemler yaşatmakta bilgin olsun.
[/quote]

Zaten şu andaki modemimi repeater olarak kullanıyorum ve bu modemdeki internet sinyallerini acces point yardımı ile kablosuz bir şekilde arkadaşımın evine aktarmak istiyorum.Bu durumda AP'nin mesh özelliği olduğunu varsayarsak internetimi arkadaşımla paylaşabiliyorum sanırım...