Jump to content

Win Xp Den Usb Ye Xp Yazdırmak

zancar
 Share

Recommended Posts

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 22:06 ' timestamp='1320177983' post='1105029']
wintoflash veya winsetupfromusb programlarını kullan. Bunun için açılan başlıklar var forumda arama yapmak aklına gelmiyormu?
[/quote]

Aklıma gelmekten fazlasını yaptım ama artık etrafındaki insanlara minnet etmemek için ömründe ilk defa bu işlerin içine girince pat diye herşeyi bir anda öğrenemiyorsun işte haa böyle birileri warsada kusura bakmasın ama benim bildiğim insan tecrübeyle birşeyler yapabiliyor.
Ben şuan bu tecrübeden yoksun olduğum için tecrübeli birileri warsa yardımcı olabilir belki diye düşünerek yazdım bunları

wintoflash programını kur.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320178654__adsz.png[/img]

[size="6"][color="#FF0000"]XP iso şeklindeyse sağ tıkla klasöre çıkart. (winrar yüklü olmalı)[/color][/size]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320178729__adsssz.png[/img]

[size="5"][color="#FF0000"]usb bellekğe format atılacak ve xp dosyalar yüklenecek. işlen bitince usb den boot et gerisi gelir.[/color][/size]

Edited by yasak_ask

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 22:18 ' timestamp='1320178739' post='1105040']
wintoflash programını kur.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320178654__adsz.png[/img]

[size="6"][color="#FF0000"]XP iso şeklindeyse sağ tıkla klasöre çıkart. (winrar yüklü olmalı)[/color][/size]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1320178729__adsssz.png[/img]

[size="5"][color="#FF0000"]usb bellekğe format atılacak ve xp dosyalar yüklenecek. işlen bitince usb den boot et gerisi gelir.[/color][/size]
[/quote]

İşte öğrenmek istediğim buydu teşekkür ederim ama benim indirdiğim program ingilizce.Dil çok fark etmez diye düşünüyorum ama sürüm farkı sorun olur deneme sürümü diyo indirdiğimde ?

Tamam indiricem yolladığın linkten teşekkür ederim.
Kusura bakmazsan eğer son olarak "usb bellekğe format atılacak ve xp dosyalar yüklenecek. işlen bitince usb den boot et gerisi gelir." demişsin ama usb den boot et dediğin nedir ? nasıl yapılıyor yani ?

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 20:36 ' timestamp='1320179808' post='1105055']
Tamam indiricem yolladığın linkten teşekkür ederim.
Kusura bakmazsan eğer son olarak "usb bellekğe format atılacak ve xp dosyalar yüklenecek. işlen bitince usb den boot et gerisi gelir." demişsin ama usb den boot et dediğin nedir ? nasıl yapılıyor yani ?
[/quote]

Normal format için biostan açılışı cd-rom yapıyorsun ya. Bu sefer usbfdd veya usb hdd seçmen gerek. Bunun için tabi anakartının desteklemesi lazım. Boot menüsünde yazdıklarım yoksa eğer bios güncellemek gerek. Bios güncelleme biraz risklidir.

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 22:38 ' timestamp='1320179926' post='1105056']
Normal format için biostan açılışı cd-rom yapıyorsun ya. Bu sefer usbfdd veya usb hdd seçmen gerek. Bunun için tabi anakartının desteklemesi lazım. Boot menüsünde yazdıklarım yoksa eğer bios güncellemek gerek. Bios güncelleme biraz risklidir.
[/quote]

Tamam onu biliyorum windows başlarken del tuşuna basıp bios a giriyorduk orda sürücüyü değiştiriyorduk sanırım onu diyorsun.
Peki format atacağım pc ye pc açıkken usb yi takıp setup tan direk formatlayamazmıyım acaba ?

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 20:42 ' timestamp='1320180134' post='1105059']
Tamam onu biliyorum windows başlarken del tuşuna basıp bios a giriyorduk orda sürücüyü değiştiriyorduk sanırım onu diyorsun.
Peki format atacağım pc ye pc açıkken usb yi takıp setup tan direk formatlayamazmıyım acaba ?
[/quote]

Geçen gün videosunu izlemiştim bir dene istersen ben hiç denemedim.

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 22:46 ' timestamp='1320180373' post='1105063']
Geçen gün videosunu izlemiştim bir dene istersen ben hiç denemedim.
[/quote]

Ben kolay geliyo diye öyle yaptım daha önce bir iki defa ama bir sakıncası warmı yokmu bilmiyorum sadece kolay oluyodu :) 2-3 ay sonra sistem yawaşlıyodu genelde ama bu yöntemle yaptığım içinmi yoksa çok program yüklediğim içinmi onu bilmiyorum o bakımdan sordum

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 20:50 ' timestamp='1320180614' post='1105065']
Ben kolay geliyo diye öyle yaptım daha önce bir iki defa ama bir sakıncası warmı yokmu bilmiyorum sadece kolay oluyodu :) 2-3 ay sonra sistem yawaşlıyodu genelde ama bu yöntemle yaptığım içinmi yoksa çok program yüklediğim içinmi onu bilmiyorum o bakımdan sordum
[/quote]

Sonuçta sıfırdan windowsu kurduğun bölümü biçimlendirip yeniden windos kuruyorsun bence bunla alakası yok. Programlarla alakalıdır.

Halbuki sistem yedeğini alsan (bütün programlarını ayarlamalarını yükledikten sonra) d'ye (norton ghost veya acronis true image programlarıyla) O şekilde yapacağın formatlar 15-20 akikanı alır fazla yorulmazsın. Bir öneri... :)

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 23:04 ' timestamp='1320181456' post='1105070']
Sonuçta sıfırdan windowsu kurduğun bölümü biçimlendirip yeniden windos kuruyorsun bence bunla alakası yok. Programlarla alakalıdır.

Halbuki sistem yedeğini alsan (bütün programlarını ayarlamalarını yükledikten sonra) d'ye (norton ghost veya acronis true image programlarıyla) O şekilde yapacağın formatlar 15-20 akikanı alır fazla yorulmazsın. Bir öneri... :)
[/quote]

sadece office 2003 we nod32 yi alıyorum yedeğe ama şu SP denen meretbazen sıkıntı yapıyodu mesela yüklediğim SP3 ken ben SP1 de kurmuşsam ofis we nod32 yi hata weriyordu yada başka sebepten hata weriyor bende SP den diye düşünüyom bilmiyom artık :)

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 21:09 ' timestamp='1320181761' post='1105074']
sadece office 2003 we nod32 yi alıyorum yedeğe ama şu SP denen meretbazen sıkıntı yapıyodu mesela yüklediğim SP3 ken ben SP1 de kurmuşsam ofis we nod32 yi hata weriyordu yada başka sebepten hata weriyor bende SP den diye düşünüyom bilmiyom artık :)
[/quote]

O ikisinin kurulum dosyalarını bul onlar kalsın kenarda daha iyi değilmi :) Nod32 sürekli güncelleniyor zaten ne kadar yedeğini tutsanda güncellenmek her zaman iyidir. Keza office içinde aynı ofis2003 bile kullansan onun güncelleştirmeli oluyor. Tabi zevk senin nasıl kolayına geliyorsa, nasıl alıştıysan.

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 23:15 ' timestamp='1320182115' post='1105077']
O ikisinin kurulum dosyalarını bul onlar kalsın kenarda daha iyi değilmi :) Nod32 sürekli güncelleniyor zaten ne kadar yedeğini tutsanda güncellenmek her zaman iyidir. Keza office içinde aynı ofis2003 bile kullansan onun güncelleştirmeli oluyor. Tabi zevk senin nasıl kolayına geliyorsa, nasıl alıştıysan.
[/quote]

Mutluka haklısındır da herkes anladığı kadarını yapabiliyo işte , benimkide bundan kaynaklanıyo sanırım :)

Arkadaslar bunun kolay bir yolu var bende gecen hafta forumda bi arkadasın sayesinde ögrendim ve arkadasımın pcye usbden win 7 yukledim.

- ilk olarak 8 gb kingston usb belleği windows 7 yuklu bir pcde sağ tıklayıp nfts olarak biçimlendirdim.

- sonra yukleyecegim windows 7 iso dosyasını deamon tools ile açtım ve açılmış image in içindeki dosyaları kopyalayıp usb bellege attım.

- bu kadar basit
usbden boot edip formatı attım programsız ve daha basit

[quote name='Mayq' date='01 November 2011 - 21:42 ' timestamp='1320183760' post='1105093']
Arkadaslar bunun kolay bir yolu var bende gecen hafta forumda bi arkadasın sayesinde ögrendim ve arkadasımın pcye usbden win 7 yukledim.

- ilk olarak 8 gb kingston usb belleği windows 7 yuklu bir pcde sağ tıklayıp nfts olarak biçimlendirdim.

- sonra yukleyecegim windows 7 iso dosyasını deamon tools ile açtım ve açılmış image in içindeki dosyaları kopyalayıp usb bellege attım.

- bu kadar basit
usbden boot edip formatı attım programsız ve daha basit
[/quote]

Konumuz XP idi ama :)

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 21:47 ' timestamp='1320184026' post='1105103']
Hocam bu Wintoflash ile yükleyince ntfs olarak yükleme dörünmüyor fat32 olarak görünüyor ntfs daha iyi değilmi yoksa bunuda mı yanlış biliyorum :)
[/quote]

XP için fat32 biçimlendirme yapıyor. NTFS elbette daha iyi ama programın işleyişi bu. Çok üzerinde durmadım xp ile işim olmadığı için. windows7 kullanıyorum

[quote name='yasak_ask' date='01 November 2011 - 23:49 ' timestamp='1320184158' post='1105104']
XP için fat32 biçimlendirme yapıyor. NTFS elbette daha iyi ama programın işleyişi bu. Çok üzerinde durmadım xp ile işim olmadığı için. windows7 kullanıyorum
[/quote]

Anladım iyi bari enazından bunu doğrubiliyormuşum :)
ben dün win7 indirdim onu usb ye aldım bugünde pc ye yükledim (bios'u kullanmadan usb ye girip setup çalıştırarak :) ) ama eski bir pc war elimizde win7 çok yer kaplıyor onda oyüzden ona xp yükleyeceğim.
Birde nedense XP hala benim gözümde çok daha iyi basit we kullanışlı olarak görünüyor :)

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 21:53 ' timestamp='1320184386' post='1105107']
ben dün win7 indirdim onu usb ye aldım bugünde pc ye yükledim (bios'u kullanmadan usb ye girip setup çalıştırarak :) ) ama eski bir pc war elimizde win7 çok yer kaplıyor onda oyüzden ona xp yükleyeceğim.
Birde nedense XP hala benim gözümde çok daha iyi basit we kullanışlı olarak görünüyor :)
[/quote]
arkadaslar usbden xp yuklemek için win 7 deki gibi usbyi ntfs olarak biçimlendirip xpnin iso imagenı içine atsak calısmazmı diyosunuz illa bu progrmmı gerekiyor yarın diger pcye xp kurcam o yuzden sordum aynı sekilde olur diye hesap ettik :)

[quote name='zancar' date='01 November 2011 - 21:53 ' timestamp='1320184386' post='1105107']
[/quote]

O eski bilgisayarın özellikleri ne?

Windows 7 kullanınca insan xp'ye dönmek istemiyor. En azından benim için öyle. Kurmaya niyetleniyorum ama nedense elim hiç gitmiyor.. :pardon: