Jump to content

Şifreniz Bunlardan Biriyse Dikkat!


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Şifreniz bunlardan biriyse dikkat! [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code] http://www.veteknoloji.com/sifreniz-bunlardan-biriyse-dikkat-47346--.html[/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]09 Kasım 2011 Çarşamba[/b]

[quote] [b] Eğer siz de bilgisayar kullanıcısıysanız bu habere bir göz atmanızda fayda var...

Avupa Birliği desteğiyle Türk Bilim Araştırma Vakfı (TÜBAV) tarafından 'Bilgi Güvenliği Farkındalığı Çalıştayı' sonunda hazırlanan bildirgede çarpıcı öneriler...

'Bilgi güvenliğinde 10 kural' adıyla yayınlanan bildirgede 'Evinin anahtarını herkese verir misin! Şifreni evinin anahtarı gibi düşün ve kimseye verme. Evinin kapısını açık bırakır mısın! Bilgisayarını evin gibi düşün ve öyle koru' denildi. Bildirgede şu öneriler sıralandı:

- Gizli olduğunu düşündüğünüz bilgileri güvenli ortamlarda tutun. Çünkü, kaybolabilir, çalınabilir, kopyalanabilir ve zarar görebilir.

- Şifrelerini belirli sürelerde değiştir ki saldırılardan korun. Doğum tarihi, anne, baba adı gibi kolay tahmin edilebilen şifreler kullanma. Şifreni en az 8 karakter uzunluğunda ve karışık şekilde oluştur. Örneğin: Şe1Ö2Va3Bö4 (Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez!)

Bildirgedeki diğer öneriler şöyle sıralanıyor:

- Bilgisayarını, evin gibi düşün! Evini korumak istemez misin? Anti-virüs, anti-casus ve anti-spam yazılımları kullan. Bedava diye her şeyi bilgisayarına kurma. Ucuz etin yahnisi yavan olabilir!

- Kişisel bilgilerini dünyaya açma, ağ ortamında bulundurma ve kimseyle paylaşma. Bilgisayarını kullanmadığın anlarda kapat veya erişimi kilitle!

- Ekran koruyucuya şifre koy ve gerekirse ekran koruyucuyu çalıştırmak için bir kısayol oluştur.

- Bilmediğin dosyaları e-postayı ve eklerini açma. E-posta içindeki bağlantılara hemen tıklama, önce onu kopyala ve gezginin adres çubuğuna yapıştır. Aynı mı, değil mi kontrol et.

- Bilmediğin siteye girerken, gezgin güvenlik ayarlarını üst seviyede tut. İnternet ortamında takip edilebilirsin. Bu yüzden; yasalarca yasaklanmış sitelere girme. Güvenlik ayarlarını düşürürsen, seni bilgisayarından, yasak işler yapılabileceğini unutma! Bana bir şey olmaz veya benimle kimse uğraşmaz anlayışından vazgeç, takip edilebileceğinin farkında ol.
[/b] [/quote]


[b][size="3"][color="#FF0000"][marquee=' Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği '] Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği[/marquee][/color][/size][/b]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...