Jump to content

Flash'ın Sonu Geldi!


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Flash'ın sonu geldi! [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://teknoloji.milliyet.com.tr/flash-in-sonu-geldi-/mobildunya/haberdetay/10.11.2011/1461280/default.htm [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]10 Kasım 2011[/b]

[quote] [b] [color="#FF0000"]Adobe, radikal bir kararla Flash Player desteğini durduracağını açıkladı. Bu, kimleri etkileyecek?[/color]

Photoshop ve Flash gibi yazılımlarıyla dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Adobe, radikal bir karar alarak mobil cihazlarda Flash Player desteğini çekeceğini duyurdu. Bu kararın ardından sık sık Flash Player'ı desteklemediği için eleştiri oklarının hedefi olan Apple cihazlarının yanında diğer tüm mobil cihazlar da Flash Player desteğinden yoksun kalmış oldu.

Adobe, aldığı bu kararın gerekçesini ise HTML5 teknolojisine bağlıyor. Adobe'a göre tüm dünyanın kabul ettiği bir standart olan HTML5, mobil cihazlara bu alanda en iyi çözümü sunuyor ve Flash Player'ın mobil cihazlarda olmasının bir gereği kalmadı.

Android cihazlarda ve RIM'in PlayBook tabletlerinden desteği çekilen Flash Player'la ilgili Adobe'un resmi blog sayfasından yapılan açıklama şöyle: "Artık mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemleri için Flash Player'ı geliştirmeyeceğiz. Ancak yazılımdaki herhangi bir açığa karşı yamalar yayınlamayı elbette sürdüreceğiz."

[color="#FF0000"]Steve Jobs: Flash bataryayı öldürüyor![/color]

2010 yılında Apple'ın patronu Steve Jobs, Adobe'un Flash Player'ını hedef almış, Flash Player için "hem bataryayı çabuk tüketiyor, hem de güvenilir değil" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Adobe ise Jobs'ın bu sözlerine kayıtsız kalmamış, internet meydasının bir numarası olmayı sürdüreceklerini kaydetmişti.

BGC Partners'ta analiz uzmanı olarak çalışan Colin Gillis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: "Steve Jobs, tüm sektörü HTML5'e kaydırdı ve satılan 40 milyona yakın iPad, Flash Player'ın aslında o kadar gerekli olmadığnıı da gösterdi."

[color="#FF0000"]750 çalışanını işten çıkaracak[/color]

Flash Player desteğini mobil cihazlardan çeken Adobe, bu kararıyla bağlantılı olarak da 750 elemanını işten çıkaracağını duyurdu. Bu anonsun ardından Adobe hisseleri yüzde 8 oranında değer kaybetti.

2010 yılı sonunda Adobe, 9 bin 117 kişiye istihdam sağlıyordu.[/b] [/quote]


[b][size="3"][color="#FF0000"][marquee=' Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği '] Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği[/marquee][/color][/size][/b]
Link to comment
Share on other sites

evet bu haber çok güzel.ben 1 senedir ipad kullanıyorum ve daha birkere bile flash desteğinin eksikliği canımı sıkmadı.bu yeni html5 teknolojisi flash dan daha kullanışlı ve daha hızlı.tabletler ve akıllı telefonlar arttıkça flash birazdaha ölüyor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 hafta sonra ...

Biraz ingilizcesi olan bu olayı dram haline çevirmez. Flash masaüstü makinalarda son sürat devam ediyor. Flash player 11'i bekleyin ya da zaten çalıntı scriptlerle uğraştığınız için Flash'a b#k atmaya devam edin... Flash asla bitmeyecek!!! Her zaman kızdığım konu şudur, Flashı anlamadıkları için bitirmeye çalışan insanlar. Bende işim gereği iPad ve iPad2 kullanıyorum, HTC'de kullanıyorum ve Flash sitelerine sorunsuz giriyorum. Ama öyle görkemli siteleri küçücük ekranda izlemeye çalışmak zaten anlamsız.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...