Jump to content

Mozilla, Mobil Işletim Sistemini Deneyecek


pcusta_99
 Share

Recommended Posts

[color="#FF0000"][size="3"][b][center]Mozilla, mobil işletim sistemini deneyecek[/center][/b][/size][/color]

[center][img]http://img84.imageshack.us/img84/2879/firefox32.jpg[/img][/center]


[b]Mozilla, Firefox'tan sonra belki de en ciddi ürünü için düğmeye bastı! Peki ama nereden bu ürün?[/b]

Akıllı cep telefonu piyasasının liserleri hiç kuşkusuz Android ile Google ve iOS ile Apple. Diğer tüm üreticilerin payı düşerken bu iki firma, aslan parçasından daha fazlasını alıyorlar. Bunda Android'in işletim sistemi olarak ve iPhone'un telefon olarak başarısı göz ardı edilemez.

Bu piyasanın büyüklüğü göz önüne alındığında, sadece iki firmanın çok büyük paylara sahip olması, diğer üreticileri de bu alana yönlendiriyor. Bu aşamada en somut adımı da Firefox'un yaratıcısı Mozilla atıyor. Akıllı telefonlar için geliştirmeye devam ettiği işletim sistemini bu sene büyük testlere tabi tutacak. Her şey yolunda giderse de seri üretime Haziran 2012'den önce başlanması planlanıyor. Bilgiler projenin yürütüldüğü merkezden, resmi web sitesinden geliyor.

Bazı diğer bilgileri de sizinle paylaşalım. Projenin ismi, geçen temmuz ayında [b]Boot to Gecko (B2G)[/b] olarak açıklandı. Projenin temel amacı, yani bu yeni mobil işletim sisteminin yapmasını istedikleri, her işletim sistemi için ayrı ayrı yazılan kodlardan kurtulup uygulamaları web sitesinden direkt olarak çalıştırabilmesi.

Resmi sitede yayınlanan yol haritasında söylendiği üzere bu sene bitmeden önce geliştiricilerin bazı temel özellikleri elde edebilmeleri için çalışılıyor. Bunların arasında ivmeölçer, kamera, mesajlaşma, telefonlaşma ve güç yönetimi bulunuyor. Geri kalan ek özelliklerin de 2012 ilk çeyreğinde belirlenmiş ve hatta bluetooth, usb gibi daha özel kullanım alanlarına girilmiş olup bunların da kodlarının geliştiricilere açılması planlanıyor. Bunun dışında, e-kitap okuyucu, medya oynatıcı ve web tarayıcı çalışması olduğu da biliniyor. Burada detay verilmemesine rağmen web tarayıcısının Firefox olduğunu düşünmek hiç de yanlış olmayacaktır.[color="#696969"]Kaynak: [u]http://www.chip.com.tr/konu/mozilla-mobil-isletim-sistemini-deneyecek_30169.html[/color][/u] Edited by pcusta_99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...