Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ntfs Drive Protection V1.5

blue_life
 Share

Recommended Posts

Hazırlanışı gereği FAT32 sistem bir bootable flash belleğim var. Win XP, Win 7 kurulumları ve bazı kurtarma araçlarını içeriyor.
Şimdi ben bu flash belleği bu başlıktaki virüs korumayı kullanabilmek için cmd convert komutu ile NTFS'ye dönüştürürsem acaba bellekteki windows kurulumları ve kurtarma programları problemsiz çalışmayı sürdürürlermi?
Ne dersiniz ve deneyen varmı?
Kendim deneyecektim ama önce bir sorayım dedim. Zira 7 gb'lık ve hazırlanışı oldukça uğraştıran bir çalışma.

@temmuz

Ilgili flash bellekte kullanılan önyükleyici büyük ihtimal grub4dostur. Grub4dos fat32-NTFS vs. gibi dosya sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır.
Kısaca tavsiyem;

1 - Ilk önce flash bellekte bulunan dosyaları bilgisayarındızdaki bir konuma yedekleyniz.
2 - Yapabiliyorsanız flash belleğinizin mbr-pbr bilgisini yedekleyiniz. Bootice bu konuda çok başarılıdır ve bu konuda paylaşılan pakette mevcuttu.
3 - Convert komutuyla dönüşüm yapıp flash belleğinizi test ediniz.
[hr]
Eğer sorun yaşarsan, mbr-pbr (master boot record - partition boot record) ve daha önce yedeklediğin dosyaları geri yüklersin...

Senin için googleden mbr-pbr için resim bakayım....

Mbryi yedeklemek için booticeyi açıp kutudan diskinizi seçiniz. Process MBR tuşuna basıp, gelen ekranda Backup Mbr seçeneğiyle mbr bilgisini herangi bir konuma kayıt ediniz. (Tabi farklı bir disk olsun, misal masaüstüne kayıt et!)

[img]http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2011/01/bootice_thumb.jpg[/img]

Pbr bilgisini yedeklemek için ise; yine programı açıp diskinizi seçiniz. Sonra Process PBR tuşuna basınız. Gelen ekrandan Backup Partition Table tuşuna basarak pbr bilgisini hrangi bir konuma kayıt ediniz.

[img]http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2011/01/PartitionsManagement_thumb.jpg[/img]

Geri yükleme için ise ilk ekrandan diskini seçiyorsun. Mbr için Process MBR, Pbr için Process PBR tuşuna basıyorsun. Gelen ekrnda ise, Restore MBR/PBR seçenekleriyle daha önce kayıt ettiğin yedekleri geri yükleyebilirsin...

Neyse kolay gelsin...

[quote name='blue_life' date='22 December 2011 - 18:02 ' timestamp='1324569739' post='1130599']
@temmuz

Ilgili flash bellekte kullanılan önyükleyici büyük ihtimal grub4dostur. Grub4dos fat32-NTFS vs. gibi dosya sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır.
..
[/quote]
Easy Image ve WinSetupFromUSB ikilisiyle (Biçimlendirmede kullandığım USB Disk Format'ıda sayarsak üçlüsüyle) hazırlamıştım. Herhalde Grub4dos'tur, sen daha iyi bilirsin..
Müsait zamanımda dediklerini yapmaya çalışacağım. Sonucu buraya yazarım.
Sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Vesileyle bir kez daha teşekkür..

[b]Edit: Flash belleğimi NTFS'ye dönüştürdüm ve denemeleride yaptım. Sonuç olarak, Windows kurulumları ve bütün programlar açılıyor, çalışıyor. Windows kurulumlarına devam edilmesi halindede bir problem çıkacağını sanmıyorum. Bu dönüştürmeyi ve virüs korumasını herkese tavsiye ederim.[/b]

Edited by temmuz

• 3 ay sonra...

[quote name='fesli' date='03 January 2012 - 18:48 ' timestamp='1325609284' post='1135329']
fat+fat32 format destekleyen bir program çok iyi olur
[/quote]

[b]Fat veya Fat32 gibi dosya sistemlerinin permissions olayı olmadığı için bu mümkün değil. NTFS var ayrıca NTFS olması daha mantıklı ve avatajlı bir durum. [/b]

@radyofon

Program çok ufak olduğu için tasarım fazla zor deyildi. Yani ben yaptım. :rolleyes: Zaten akaplandaki resim farklı bir kaynaktan alıntı idi. İlerleme çubuğu autoitte niye sağlıklı çalışmasın ki? Kısaca yapılan işlemleri autoit ile okuyabiliyorsan bunu ilerleme çubuğuna uygulayabilirsin. Lakin burdaki programda ilerleme çubuğu bağımsız bir şekilde çalışıyor ve sadece işlem yapılıp, yapılmadığını göstermeye yarıyor...

ben şimdi anlamak için soruyorum usb diski gösteren kutucugu işaretliyoruz sonra ikinci secenekteki con aux com1 com2 gibi seceneklerden birini secip koruma ac diyoruz sonra usb belleğimiz korumaya alınıyor öle değilmi.diğer bi bilgisayara taktıgımızda koruma devam ediyor olacak ne zamanki ben korumayı kapat deyinceye kadar.ama o ikinci secenektekilerden hangisini secerek koruma ac dememiz gerekiyor hani su com1 com2 olan kısımdaki.orayı anlamadım özür

@Anlatılmayanlar

İlgili kısım korumasız klasör oluşturmak içindir. Yani o seçeneği kaldırsanda olur. Kısacası ilgili seçenek ilgili senin belirlediğin klasöre koruma uygulamıyor ve farklı bir bilgisayardan ilgili belirlediğin klasöre dosya ekleyip silebiliyorsun...

ben şimdi bu koruma programını usb diskin içine atıp koruma modülünü çalıştırıp korumayı ac dediğimde sistem calısacak hangi bilgisayara takarsam takayım usb diskim korunuyor olacak sanırım mantık bu.çok işimi görecek aynı zamanda test etmekte benim için çok kolay olacak zira abimin bilgisayarına takmam yeterli bakalım programınız ne derece çalışıyor :dribble: vala testin sonucunu yaarım tekrar tşk.

• 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

Flash belleğimi avast yüklü bir bilgisayara taktım ve şöyle birşey oldu;
Yazma koruması var kendim birşey silemiyorum yada ekleyemiyorum ama avast ekleme yapabiliyor ?
Ekleme yapması sıkıntı değil de, içinde illegal yazılımlar da var virüs olarak görüp silebilir de sanırım.
[img]http://g1207.hizliresim.com/z/r/9zxjy.jpg[/img]

Edited by justpl4y

• Bultar changed the title to Ntfs Drive Protection V1.5