Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ntfs Drive Protection V1.5

blue_life
 Share

Recommended Posts

Ntfs Drive Protection v1.0
1 - Programı çalıştırıp, kutudan sürücünüzü seçiniz.
2 - Korumayı kapat tuşuna basarak işlemin bitmesini bekleyiniz.

06_Turkish_DriveProtect.png

Sürünüzün erişim hızına ve içindeki dosya sayısına bağlı olarak işlem süresi uzayabilir.

03_Turkish_DriveProtect.png

İşlem tamamlanınca yukarıdaki mesaj kutusu ekrana gelecektir.

blue_life hocam, öncelikle çok teşekkür ederim. Bir çok flash diskim virüslerden korundu.

bu programınızı çok beğendim ve kullanıyorum. bir diğer programınız olan Multiboot usb v1.7 ile hazırladığım flash disk ile bir çok bilgisayara acronis imaj alıp-çektim. eski model bir bilgisayar bu bootusb nin ntfs yolunu bozdu. şimdi format dahi çekilemiyor. Disk korumalı diyor, fakat disk yolu bulunamadığı için açılmıyor ve koruma da kaldırılamıyor. Windows 7 Biçimlendirme, Easeus Partition master free , Hard Disk Low Level Format Tool gibi programlarda da düzelmedi. Bir yolu var mı.

blue_life hocam, öncelikle çok teşekkür ederim. Bir çok flash diskim virüslerden korundu.

bu programınızı çok beğendim ve kullanıyorum. bir diğer programınız olan Multiboot usb v1.7 ile hazırladığım flash disk ile bir çok bilgisayara acronis imaj alıp-çektim. eski model bir bilgisayar bu bootusb nin ntfs yolunu bozdu. şimdi format dahi çekilemiyor. Disk korumalı diyor, fakat disk yolu bulunamadığı için açılmıyor ve koruma da kaldırılamıyor. Windows 7 Biçimlendirme, Easeus Partition master free , Hard Disk Low Level Format Tool gibi programlarda da düzelmedi. Bir yolu var mı.

Şu konuyu bir inceleyin:

http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/

• Like 1

@firdevscenneti

Öncelikle yaşadığın sorunun burdaki programla veyahut sürücünün ntfs dosya biçimi kullanmasıyla herangi bir alakası yok. Bu sorun genelde flash diskin chipindeki bilginin arızalanması nedeniyle oluşmakta.

Yukarıdaki @S_EroL verdiği linkte ulaşabileceğin uygun programla genelde bu tip sorunlar çözülebiliyor... Öncelikle uygun programla flash diskin chipindeki bilgiyi onarmak lazım.

Bu arada flash diski farklı bilgisayarında denemediysen, öncelikle farlı bir bilgisayarda denemen faydalı olacaktır. Sistemde veyahut bilgisayardaki usb portalarında kaynaklı bir sorun da olabilir.

• Like 1

@firdevscenneti

Öncelikle yaşadığın sorunun burdaki programla veyahut sürücünün ntfs dosya biçimi kullanmasıyla herangi bir alakası yok. Bu sorun genelde flash diskin chipindeki bilginin arızalanması nedeniyle oluşmakta.

Yukarıdaki @S_EroL verdiği linkte ulaşabileceğin uygun programla genelde bu tip sorunlar çözülebiliyor... Öncelikle uygun programla flash diskin chipindeki bilgiyi onarmak lazım.

Bu arada flash diski farklı bilgisayarında denemediysen, öncelikle farlı bir bilgisayarda denemen faydalı olacaktır. Sistemde veyahut bilgisayardaki usb portalarında kaynaklı bir sorun da olabilir.

Blue_life programlarınız çok başarılı ve bir çok konuda bize yardımcı oluyor. önerileriniz ve programlarınız için teşekkür ederim.

sorun eski bir bilgisayardan (flash diskin yolunu-ntfs bozdu-) hem flash disk hemde taşınır hdd zarar gördü.

Bahsettiğiniz konuyu inceleddim. scan disk cruzer 1.20 için yapamıyorum. fakat zarar görmüş başka bir flash diski onardı ve biçimlendirdi. öneriniz için teşekkür ederim.

Edited by firdevscenneti

• 3 ay sonra...

blue life hocam

ben programın 1.0 verıyonunu kullanıyordum, bugun yeni sürümü denedim yalnız bir sorun var

flashta korumasız olarak bir klasör belirlediğim halde, program ''_Unprotected'' klasorunu de olusturuyor, dolayısıyla 2 tane korumasız klasor oluşuyor

gerçi _Unprotected kalsorunu sılıyorum sonra ama yine de can sıkıcı, aynı sorunu yaşayan varmı?

@ozanaus

Isterk üzerine programa birden fazla korumasız klasör ve dosya ayarlama seçeneği eklenmişti. Kısaca programı açıp ikinci açılır kutudan ilgili _Unprotected klasörünü seç ve yanındaki - iconlu butona basarak sil.

Daha oluşmayacaktır...

• Like 1

• 5 ay sonra...

blue_life hocam,

eger programla ilgili herhangi bir güncelleme düşünürseniz DriveProtect.ini yapılandırma dosyasını gizli veya sistem dosyası olarak ayarlamanız mümkünmüdür, flashı kilitlerken ilgi dosya görünmese daha şık olur :)

tşkler

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

Ntfs-drive-protection  programı ilerde ExFat  dosya sistemini  desteklemesi mümkün mü? 

Konuyla alakası  var mı yok mu   bilmiyorum. internette Ntfs fat fat32 exfat  arasındaki farkı anlatan bir sürü yazı var.

http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm

Özellikle Ntfs  ile exfat arasındaki fark nedir? hangisi  daha üstündür?

Edited by yesilaygunes

@yesilaygunes

Bu program ntfs erişim izinleriyle yasaklama yapmakta olduğu için sadece NTFS dosya sistemini destekler. NTFS dosya sistemi genel olarak daha avantajlıdır diyebilirim.

Internetten aralarındaki farkları araştırarak öğrenebilirsin.

@fesli

Diskinde ATEST adlı bir klasör olduğunu varsayalım. Sen ntfs erişim izinleriyle oynayarak bu klasörün içeriğine müdehale edlimemesini sağlayabilirsin. Yani içerikten dosyalar okunmaz ve silinemez vs.

Bu şekilde ATEST klasöründen kopyalama yapılmamasını sağlayabilirsin. ATEST klasöründeki dosyalar okunsun lakin kopyalanmasın dersen malesef böyle bir yöntem bilmiyorum.Kısaca okunan bir bilgi, kopyalanabilirde...

• 4 hafta sonra ...

@ozanaus

Istediğin özellik eklenmiştir. Program çalıştığı sürücü üzerinde korumayı açarken ini dosyasını otomatik gizliyor.

Bu özelliği DriveProtect.ini dosyasındaki HideFiles=1 satırını HideFiles=0 yaparak kapatabilirsiniz.

Ayrıca HideFiles=3 yaparsanız DriveProtect.ini ile DriveProtect.exe de otomatik gizlenecektir.

Biraz geç bir güncelleme oldu lakin anca vakit ayırabildim. Gecikme için üzgünüm... :(

• Like 2

@ozanaus

Istediğin özellik eklenmiştir. Program çalıştığı sürücü üzerinde korumayı açarken ini dosyasını otomatik gizliyor.

Bu özelliği DriveProtect.ini dosyasındaki HideFiles=1 satırını HideFiles=0 yaparak kapatabilirsiniz.

Ayrıca HideFiles=3 yaparsanız DriveProtect.ini ile DriveProtect.exe de otomatik gizlenecektir.

Biraz geç bir güncelleme oldu lakin anca vakit ayırabildim. Gecikme için üzgünüm... :(

Üstadım elinize, gözünüze sağlık; ilk versiyonundan beri kullanıyorum bu faydalı aracı. Önceki sürümler çok kısa bir sürede korumayı açıp kapatırken son sürümde yaklaşık 4-5 katı sürüyor işlemler. Sebebini merak etmiyor değilim :)

@helehoyni

İşlem yapılan sürücünün sistemle iletişimi (hızı), sürücüdeki dosya/klasör sayısı ana etkenlerdir. Yani dosya klasör sayısı arttıkça işlem süreside artacaktır. Programın ilk versiyonlarında (ismi farklıyken) izinleri değiştirmek için arkaplanda farklı bir program çalıştırılıyordu lakin malesef bazı hatalara neden olabiliyordu. Bu yüzden program yeniden yazılmıştı...

Ilerleyen sürümlerde izinleri değiştiren kodlara tekrar bakıp iyilşetirmeler yapmaya çalışırım....

• Like 1

@helehoyni

İşlem yapılan sürücünün sistemle iletişimi (hızı), sürücüdeki dosya/klasör sayısı ana etkenlerdir. Yani dosya klasör sayısı arttıkça işlem süreside artacaktır. Programın ilk versiyonlarında (ismi farklıyken) izinleri değiştirmek için arkaplanda farklı bir program çalıştırılıyordu lakin malesef bazı hatalara neden olabiliyordu. Bu yüzden program yeniden yazılmıştı...

Ilerleyen sürümlerde izinleri değiştiren kodlara tekrar bakıp iyilşetirmeler yapmaya çalışırım....

Dosya sayısını ya da boyutunu arttırmadım; sadece alt sürüm ve yeni sürümle deneme yaptım. Sıkıntı olduğundan değil; o kadar uğraşıp kodluyorsunuz, bekleyiveririz iki dakika, çok mu sizin emeğinizin yanında... Sadece bilmenizi istedim.

• Like 1

@ozanaus

ellerin dert görmesin hocam, tam istediğim gibi olmuş :)

• Like 1

• 2 ay sonra...

@yesilaygunes

Hatırladığım kadarıyla, sistem sürücüsü hariç herangi bir sürücüde programı kullanabiliyorduk. Tabi sürücün NTFS dosya sistemini kullanıyor olması gerekiyor.

Ayrıca sürücüye erişim hızı ve sürücüdeki dosya sayısına bağlı olarak işlem biraz uzayabilir. İçerisinde çok fazla dosya bulunan bir sürücüde işlem yaparken antivirüsü kapatmanız işlemlerin daha kısa sürede bitmesini sağlayabilir...

@yesilaygunes

Burdaki yöntem kısaca silme veyahut sürücüdeki dosyaların zarar görme (virüs vs.) olasılığı için koruma sağlıyor. Kopyalamayı engellemek için ne yapılabilir açıkçası basit bir fikrim yok.

Usb sürücüsündeki belli dosyalara sadece ben ulaşmak isteseydim, portable çalışan bir sanal disk şifreleme yazılımı kullanırdım. Haliyle şifreyi bilmeyen ilgili dosyaları kullanamaz.

Ben benzeri bir şeye ihtiyacım olunca TrueCrypt programının eski versiyonlarını kullanıyorum. Kısaca şifreli bir sanal disk dosyası oluşturup, usb sürücüsüne atıyorum ve kullanabiliyorum.

Haliyle şifreyi bilmeyen dosyalara ulaşamıyor... Tabi bunun kötü bir yanı, sanal disk dosyasının ufak bir kısmı dahi bozulsa tüm sanal diskteki dosyaları kaybetme riski oluyor. Bu yüzden bu dosyaları farklı bir alanda yedeklemek gerekli herangi bir duruma karşı.

Ilgili programın eski versiyonlarının portable desteği vardı bu arada. Tabi benzeri bir çok programda olabilir.

• 4 hafta sonra ...

@yesilaygunes

Nadiren alt klasörlerdeki dosya veyahut klasörlere izinlerin uygulanamaması gibi bir durum oluşabiliyor (ilgili dosya/klasörün izni tekil olarak değiştirilmişse). Bu tip sorunlara karşı o seçenek eklenmişti. Bu tip bir sorunda genelde bir kez ilgili seçenek ile işlem yapmak yeterli oluyor. Sonraki işlemlerde seçmeye gerek kalmıyor.

Tabi ilgili seçenek işaretli olursa alt klasördeki dosya/klasör sayısına bağlı olarak ilgili sürücüdeki işlem daha uzun sürecektir...

• Bultar changed the title to Ntfs Drive Protection V1.5