Jump to content

Abd De Filtreli İnternet'e Geçiyor


mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] ABD de Filtreli İnternet'e Geçiyor [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code]http://www.techno-labs.com/1/29059/1/abd-de-filtreli-internete-geciyor.html [/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]17.11.2011[/b]

[quote] [b] [color="#FF0000"]Ülkemizde haftaya uygulanmaya başlayacak filtreli internet Amerika’nın da gündeminde. Peki Amerika’nın filtresi nasıl olacak?[/color]

Sonsuz özgürlük ortamı olarak nitelendirilen internet yavaş yavaş bu niteliğini kaybetmeye başladı. Türkiye’de çok tartışılan filtreli internet sisteminin bir benzeri ABD’de uygulanmaya başlayabilir. ABD Senatosu sansürlü internet için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz yıla kadar, internet sansürüyle bir anılan Çin ve İran gibi ülkelere demokrasi dersi vermeye çalışan Amerika şimdi aynı sistemi vatandaşlarına uygulamak istiyor. Türkiye’de 22 Kasım’da devreye giren filtreli internet’e benzeyen sistem de uygunsuz içerikli siteler özel bir kurul tarafından tespit edilecek. Kurul kararıyla bu sitelerin DNS erişimleri engellenecek.


[img]http://www.techno-labs.com/image/index/358/sopa.jpg[/img]


[color="#FF0000"]ABD Web Sitelerine Aba Altından SOPA Gösterdi[/color]

Peki, ABD filtreli internet konusunda Türkiye’nin izinden mi gidiyor? Amerika oluşturduğu sistemle Türkiye’den farklı bir uygulama getirmeyi hedefliyor. Demokratik sansürlü internet’e siteler yasaklı içerikler kaldırılana kadar engellenecek. Bazı sitelerse uyarı olarak 1 günlüğüne kapanacak. Türkiye’ye göre daha hafif işleyecek filtreli internet daha şimdiden ABD’li internet zenginlerini ve kullanıcılarını ayağa kaldırdı. Amerikan site sahipleri, 1 günlük engellemenin bile reklam ve kullanıcı sayında haftalarca düzelmeyecek zarar yaratacağını savunuyor. Amerikalıların dalga geçmek için SOPA (Stop Online Piracy Act) ile ilgili geçtiğimiz günlerde eBay, Google ve Facebook yönetimi bilgilendirilmişti.

Siyasetçilerle aynı güce gelen internet devlerine aba altından SOPA gösteren Amerika neden böyle bir sistem getirmek istiyor? Sistemin başlangıcı Amerikan Sinemacılar Derneği’nin taleplerine dayanıyor. Dernek giderek artan korsan kullanım üzerine senatoya özel bir rapor sunmuştu. Rapora göre eğer hükümet internet konusunda sınırlamalar getirmezse önümüzdeki 5 yıl içerisinde Amerikan telif sistemi çökecekti. İlk başta sadece telif haklarını kapsayan bir filtreleme sistemi üzerine konuşmaya başlayan senatörler, kendilerine rakip gördükleri internet devlerini de bu sisteme dahil etmeye başladı.


[/b] [/quote]


[b][size="3"][color="#FF0000"][marquee=' Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği '] Lütfen konuları yorumsuz bırkamayınız,teşekkür iletileriniz için teşekkür butonu kullanınız forum kuralları gereği[/marquee][/color][/size][/b]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...