Jump to content

Ekran Kartı Bios Güncellemesi Hakkında

G3n3tiG
 Share

Recommended Posts

[b]Arkadaşlar 4 gün önce sapphire hd 4870 ekran kartımın biosunu günceliyeyim dedim daha önceleri radeon bios editor le hız değerlerini kendim ayarlardım ama bu defa bios dosyasını netten indirdiğim için radeon bios editorle dosya içeriğine hiç bakmadan (yaptığım en büyük hatada ) usb ye attığım gibi boot ederek kartı güncelledim ve ilk açılışta aldığım hata;

[color="#FF0000"]YOU HAVE NOT CONNECTED THE POWER CABLE TO YOUR VIDEO CARD. PLEASE REFER TO THE ‘GETTING STARTED GUIDE’ FOR PROPER HARDWARE INSTALLATION.[/color]

Ekran kartına bağladım iki adet 6pin kablolarda + güç kaynağında sorun yok. Sonradan anladım ki netten indirdiğim bios dosyasıyla yedeğini aldım eski bios dosyası arasında hız aşırtmalrı ve voltaj değerlerinde dengesizlik var mesela eski biosda voltaj 1.263 güncellediğim bios dosyında 1.755 olarak belirlenmiş ve ekstra hız aşırtmaları eklenmiş. Bilgisayar ilk açıldığında bios ekranı gelse sorunu çözeceğimde.. :wacko:
Buna benzer hatayı daha önce yaşayıpta sorunu çözen yardımcı olursa sevinirim

Power supply : OCZ 650 W
Anakart : Asus P5LD2-X/1333
Ram : 3 GB

[/b]

Daha önce denemedim fakat, aklıma şöyle bir çözüm geldi;

Eğer sisteminde onboard ekran kartı var ise 4870 kartı sistemden çıkarıp onboard ile boot edersin, biosdan Video Adapter ayarlarından aktif kartı Onboard olan kart olarak ayarlar save ler çıkarsın,daha sonra 4870i takıp onboarddan boot edersin sistemi. Normal biosu nasıl flashlıyorsan sorun çıkartmıyan romu yazarsın üzerine tekrar.

Onboard ekran kartın yok ise, pci slotun var ise eski bir pci kart takarak, çift pciexpress slotun var ise başka bir pci express kart daha bulup, o kartlarla boot edip biosdan söylediğim ayarları yapıp 4870'i flashlarsın.

Hiç birisini bulamazsan onboard ekran kartı olan eş dosttan bir pc bulup onunla denersin.

Bence bu yolla olur, bir dene istersen

• 1 ay sonra...