Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. ×

Acer 6930-6930G Slic 2.1'e Yükseltilmesi

Akozdem!R
 Share

Recommended Posts

Acer 6930-6930G Slic 2.1'e Yükseltilmesi && BIOS'un 3238'e Güncellenmesi

İlk önce bios modlama konusunda pek bilgim olmadığı için @mephistooo2 arkadaşımızdan biosumu modlamasını rica ettim. Sağolsun o da üşenmeyip hazırladı. Biosu win üzerinden güncelmeye kaltığımda hata aldım.(Anlatamayacağım bir tedirginlik yaşadım. smile.gif) Daha sonra MDL'ye gerekli bilgileri vererek biosumu modlamalarını istedim. Onlarda aynı moda yönlendirdiler. En sonunda bu işi kendim yapmaya karar verdim. MDL'den biraz döküman okuyup gerekli araçlarla uğraştıktan sonra kendi modumu Win üzerinden yine başarılı sonuca ulaşamadım. Dos orttamında uğraşarak flash'layıp kesin sonucu aldım. Hikâye kısmı bu kadar gelelim icraate.

Bildiğiniz üzre biosumuz PHOENIX marka. Acer'ın sitesinden indirdiğimiz bios güncelleme aracı Windows üzerinden çalışmıyor(ya da bende çalışmadı). Bunun için biosumuzu altta verdiğim dosyaları kullanarak güncelleyeceğiz.

[warning]Aşağıdaki işlemi gerçekleştirmek için, sisteminizde "Loader" mevcutsa kaldırın. En temizi yeni kurulmuş bir sistem üzerinde gerçekleştirilmesidir.

Aşağıdaki bağlantıların bir çoğu ölmüş bu yüzden toplu olarak link veriyorum:

http://yadi.sk/d/WSvlyaQkBwR8J

[/warning]

[success]1- Boot'lu bir flash disk hazırlayacağız. Bunun için linkteki arşivi indirin.

http://www.mediafire.com/?z5ko82cc0c70kdn
1a- İndirdiğiniz "FormatTool.98Dos.rar" isimli arşiv dosyasını herhangi bir klasöre çıkarın.(Ör. C:\6930)
1b- "win98boot.zip" isimli dosyayı da yine bir klasöre çıkarın. (Ör. C:\6930\98dos)
1c- Usb girişine bir flash disk takıp daha önce klasöre çıkardığınız "HPUSBDisk.exe" isimli uygulamayı çalıştırın.
1d- Program otomatik usb'nizi görecektir. Görmez veya başka bir disk seçmek isterseniz, "Device" seçeneğinden ilgili usb'yi seçin. "File system" seçeneğinin "FAT" olduğunu gördükten sonra "Quick Format" seçeneği işaretliyken "Create a DOS startup disk" seçenekleğini işaretleyerek sol alt kısımdaki butonuna tıkladıktan sonra gelen pencereden "C:\6930\98dos" klasörünü seçin. "Start" butona tıkladıktan sonra karşınıza gelen, diskinizdeki tüm dosyaların silineceğine dair uyarıyı onaylayın. İşlemin bittiğine dair bilgilendirme penceresine "Tamam" deyip uygulamayı kapatın.
1e- Linkteki "Acer.6930G_BiosUpTo3238_SLIC_2.1.rar" isimli arşiv dosyasını indirin. Winrar ile açtıktan sonra "Dizine Çıkart"a tıklayıp hedef konum olarak flash diskinizi seçerek "Tamam"a tıklayın.
(Güncelleme ve slic tablosu için gerekli dosyalar)
http://www.mediafire.com/?xa3np47rqyxch22
[/success]

[success]2- Bilgisayarınızın bataryası takılı ve ayrıca bilgisayarınız prize de bağlı olsun. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. F12 tuşu ile açılış ayarlarından USB'yi seçin.( F12'ye bastığınızda açılış seçeneği gelmiyorsa, "Quik Boot" aktif değildir. F2 tuşu ile biosa girip ilk açılış seçeneğini USB yapın.)
2a- Flash'tan başladıktan sonra en son şu şekilde Dos ortamında kalacaktır, "C:\>". Burdaki "C" harfi sizin flash diskinizdir. "dir" yazıp "Enter"e basın. Bu şekilde disk içeriğini görebileceğiz. Dosyalar sıralandığında, 3 dosyanın listelendiğini görmeniz gerekiyor.
2b- "Ako.BAT" yazıp "Enter"e basın. Artak biosunuz ve slic tablonuz yükseltiliyor. Tahmini 1 dk kadar sürüyor. Siz bundan sonra masaüstü gelene kadar hiç bir şeye dokunmayın.[/success]

[success]3- Masaüstünüz ile artık karşılaşmışsınızdır. Şimdi yapmamız gereken sertifika ve key girilmesidir. Sertifikayı girmek için ister elle* ister aşağıdaki programı kullanabilirsiniz.
http://www.mediafire.com/download.php?pbfw7db5kktfww7
3a- "MDA.TNCTR.rar" isimli arşivi indirdikten sonra herhangi bir klasöre çıkarıp "My Digital Activator.exe" isimli uygulamayı çalıştırın.
"Certificate" seçeneği altında "ACER-ACRSYS-2.1.XRM-MS"i gördükten sonra "install"e tıklayarak sertifikayı yükleyelim.
3b- "Product Key" seçeneği altında Acer'in nete düşen kullandığınız Windows sürümünün OEM keyini gösterecektir, buradan da tekrar "install" butonuna tıklayarak aktivasyon işlemini tamamladık.
İsterseniz "Theme and OEM info" seneği altından Acer'in kendi temasını yükleyebilirsiniz.[/success]

[notice]Biosunuz ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz program: (Slic ve bios sürümüne bakabilirsiniz.)
http://www.bios.net.cn/Files/soft/biosfile/qt/SLIC_ToolKit_V3.2.rar
[/notice]

[notice]*Elle sertifika ve key girimini şu şekilde yapabilirsiniz. (Aşağıdaki key, Ultimate içindir.)
Gerekli sertifika ve keylere "MDA.TNCTR.rar" içerisinden ulaşabilirsiniz.
slmgr.vbs -ipk FJGCP-4DFJD-GJY49-VJBQ7-HYRR2
slmgr.vbs -ilc C:\6930\ACER-ACRSYS-2.1.XRM-MS
[/notice]

[notice]Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarınızı her kurduğunuzda 3. adımdan devam ederek tekrar orjinalliği sağlayabilirsiniz.[/notice]
Hepsinin bulunduğu link:
http://yadi.sk/d/WSvlyaQkBwR8J

6930-6930G kullanıcıları takıldıkları yerleri sormaktan çekinmesinler.

Güncelleme yapmadan önceki tablo:
[spoiler]yzpJP.jpg[/spoiler]
Güncellemeden sonraki tablo:
[spoiler]q9dBr.jpg[/spoiler]

• Editor

[quote name='durukk96' date='23 January 2012 - 16:48 ' timestamp='1327337310' post='1144806']
peki sen bu işlemi yaptıktan sonra bir farklılık gördünmü.Şimdi boşuboşuna riske atmayalım laptopu
[/quote]
[b]
buradaki tek farklılık işletim sisteminin lisanslama yöntemindedir... başka bir farkı yoktur...

eğer bu işlerle çok alakalı değilseniz, hiç bu işlere girişmeyin... anakartınızdan olursunuz...[/b]
[b]
Loader kullanın...[/b]

• 1 yıl yıl...