Jump to content

4+4+4'e Karşı Düşünceleriniz Nelerdir ?

STeRK
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar biiliyorsunuz ki yeni bir sistem çıkmış zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmış.İlk Öğretimlerde seneye arapça dersi verilecek.Liselerde osmanlıca dili öğretilecek.Zorunlu eğitimide güzelde mesale işsizlere iş bulunubilecek en azından ama peki bilmediğiniz diğer yönetim sistemini biliyor muydunuz.?Yeni sisteme göre 11 yaşına gelen öğrenci meslek seçimi yapacak bazı arkadaşlarımız daha 16 yaşında meslek seçemiyorken onlar 11 yaşında seçecek.Bir diğeride bazı arkadaşlarımız nerdeyse 9 yıllık bir ingilizce bir eğitim görmüş ama hiç öğretememişler.Arapça ve osmanlıcya nasıl öğretecekler.Daha bilmediğiniz bir sürü gizlilikler var ama açıklamıyorlar...Görüşlerinizi bekliyorum...

[b]Arapça dersinin olacağını sanmıyorum. Olsa bile seçmeli olur. Sistem güzel bence. Eğitimsiz kimse kalmaz. Çocuk işçiler azalır. Biz taa lise2 de bölüm seçiyorduk. Daha erken yönelme olsa daha faydalı olur.[/b]

4+4+4 ' LÜK SİSTEMDE EĞİTİME VURULAN BİR BALTADIR DAHA ANNE BABA DEMEYE ÇALIŞAN (5 YAŞINDA) BEBEKLERİMİZ OKULA BAŞLAYACAKTIR...ÖNCELİKLE İLKÖĞRETİMDE OKUTULMAYI AMAÇLAYAN ARAPÇA DERSİ YERSİZ VE TUTARSIZ BİR EĞİTİM ŞEKLİDİR BAŞBAKANIN SÖLEMİYLE "DİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ" SÖYLEMİ SON DERECE KATI VE KURALSIZ BİR DAVRANIŞ BİÇİMİDİR. BEN İSTER DİNDAR BİRİ OLURUM İSTERSEM OLMAM ORASI BENİM İLE ALAKALI OLACAĞIM BİR KONUDUR DİNDE ZORLAMA VARMI Kİ BAŞAKANIMIZ BÖYLE BİR LÜTUFTA BULUNUYOR SEVGİLİ TNCTR.COM ÜYELERİ SİZDEN RİCAM KENDİNİZİ EZDİRMEYİN GELECEK GÖRECEK NESİLLERDE BİZLERDEN OLUŞACAK NESİLLERDİR O YÜZDEN AFFEDERSİNİZ ONUN SÖLEDİKLERİNE KULAK ASMAYALIM VE İTİBAR ETMEYELİM BİZ ATATÜRK GENÇLİĞİ OLARAK CUMHURİYETİMİZİ VE 19 MAYIS GİBİ KUTSAL BAYRAMIMIZI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞAN BU ZİHNİYETİN ÖNÜNDE DİM DİK SAĞLAM BİR ŞEKİLDE DURURSAK BİZİ HİÇ BİR KUVVET YIKAMAYACAKTIR.SEVGİ VE SAYGILARIMLA...HOŞÇAKALIN

[b]Akozdem!R[/b] -> Tamamen büyük harfler ile ileti yazmak yasaktır! Sistemin artı ve eksilerini tartışıp siyasi yönlendirmelerde bulunmayalım lütfen...

Edited by Akozdem!R

arkadaşlar bu sistem sadece din ile ilgili derslere etki ediyormuş gibi izlenim verilmeye çalışılıyor.
evet gerçekten de imam hatiplilerin önünü açıyor. ama en önemlisi bu meslek liselerinin önünü açıyor.
yani kalifiye eleman yetiştirilecek bu sistemde. şu an ki sisteme baktığımız da bi inşaat mühendisi pratikte hiçbirşey bilmiyor.
bi makina mühendisi arabanın kaputunu açamıyor. bi bilgisasyar mühendisi biligisayar bozulunca çöpe atıyor.
bende bi makina mühendisiyim. bunların hepisini gördüğüm için söylüyorum. bu sistem sayesinde insanlar işi önce okulda öğrenecek.

bide bir insan nurdan bu kadar nasıl korkar anlayamadım gitti.

what the hell...

Herkesin düşüncesi dayanağı firki sevgisi kendinedir. Seçmeli olacak dersin yayğarasını bu kadar yapmaya ne gerek var ingilizce dersini seçiyorsunda arapça dersimi bi yerlerinize dokundu üstüne alınan alınsın bende OSMANLI torunu olarak görüyorum kendimi Dindar bir gençlik düşüncesi çok hoş bir düşünce konuyu saptırıp laiklik dinsel konuya cevirip hitabeleri karıştırmaya gerek yok bence soruyu saptırıp insanların tepkisiz kalmasını beklemekte düşüncesizliktir.

ARKADAŞIM NASIL BİZE SÖZ DÜŞMEZ NASIL BİR ZİHNİTE SAHİPSİN DEVLET BÜYÜKLERİ NE DERSE O MADEM PEKİ DEVLET BÜYÜKLERİ SİZİN EĞİTİM HAKKINIZI ELİNİZDEN ALIYORUM DERSE SEN OTURUP SUSACAKMISIN BU KONU HAKKINDA GAYET SIKINTIYA GİRMEYE GEREK VAR ÜLKE ELDEN GİDİYOR SENİN SÖLEDİĞİN SÖZE VAR "BİZE SÖZ DÜŞMEZ "SEN BU KAFAYLA FAZLA YAŞAMAZSIN BEN DEN UYARMASI.

[color="#0000FF"][b]TugruL -> Tamamen büyük harfler ile ileti yazmak yasaktır. Sadece sistemin artı ve eksilerini tartışalım. Siyasi yönlendirmelerde bulunmayalım lütfen...[/b][/color]

[quote name='turkergozukara' date='08 March 2012 - 19:45 ' timestamp='1331228707' post='1166679']
4+4+4 ' LÜK SİSTEMDE EĞİTİME VURULAN BİR BALTADIR DAHA ANNE BABA DEMEYE ÇALIŞAN (5 YAŞINDA) BEBEKLERİMİZ OKULA BAŞLAYACAKTIR...ÖNCELİKLE İLKÖĞRETİMDE OKUTULMAYI AMAÇLAYAN ARAPÇA DERSİ YERSİZ VE TUTARSIZ BİR EĞİTİM ŞEKLİDİR BAŞBAKANIN SÖLEMİYLE "DİNDAR BİR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ" SÖYLEMİ SON DERECE KATI VE KURALSIZ BİR DAVRANIŞ BİÇİMİDİR. BEN İSTER DİNDAR BİRİ OLURUM İSTERSEM OLMAM ORASI BENİM İLE ALAKALI OLACAĞIM BİR KONUDUR DİNDE ZORLAMA VARMI Kİ BAŞAKANIMIZ BÖYLE BİR LÜTUFTA BULUNUYOR SEVGİLİ TNCTR.COM ÜYELERİ SİZDEN RİCAM KENDİNİZİ EZDİRMEYİN GELECEK GÖRECEK NESİLLERDE BİZLERDEN OLUŞACAK NESİLLERDİR O YÜZDEN AFFEDERSİNİZ ONUN SÖLEDİKLERİNE KULAK ASMAYALIM VE İTİBAR ETMEYELİM BİZ ATATÜRK GENÇLİĞİ OLARAK CUMHURİYETİMİZİ VE 19 MAYIS GİBİ KUTSAL BAYRAMIMIZI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞAN BU ZİHNİYETİN ÖNÜNDE DİM DİK SAĞLAM BİR ŞEKİLDE DURURSAK BİZİ HİÇ BİR KUVVET YIKAMAYACAKTIR.SEVGİ VE SAYGILARIMLA...HOŞÇAKALIN
[/quote]

İngilizce varda arapçanın neyi yersiz ve tutarsız ?
Dindar nesil o kadar korkutuyor mu sizi ?
Zorla müslüman olacaksın demiyor, din eğitim de verilecek diyor. Özgür nesil yetişiyor görüyoruz sokaklarda 13 yaşında hamile kalmış, 15 yaşında kolları jiletlenmiş, 17 yaşında hırsızlık yapan eroin kullanan gençleri. En azından müslümanlıkta bunlar yok. Kimse ezilmiyor. Asıl ezilen kimdi söyleyim mi ? Baş örütüsü takıyor diye okuyamayan, eğitimden kalanlardı.

[quote name='muya3813' date='08 March 2012 - 17:51 ' timestamp='1331229110' post='1166683']
arkadaşlar bu sistem sadece din ile ilgili derslere etki ediyormuş gibi izlenim verilmeye çalışılıyor.
evet gerçekten de imam hatiplilerin önünü açıyor. ama en önemlisi bu meslek liselerinin önünü açıyor.
yani kalifiye eleman yetiştirilecek bu sistemde. şu an ki sisteme baktığımız da bi inşaat mühendisi pratikte hiçbirşey bilmiyor.
bi makina mühendisi arabanın kaputunu açamıyor. bi bilgisasyar mühendisi biligisayar bozulunca çöpe atıyor.
bende bi makina mühendisiyim. bunların hepisini gördüğüm için söylüyorum. bu sistem sayesinde insanlar işi önce okulda öğrenecek.

bide bir insan nurdan bu kadar nasıl korkar anlayamadım gitti.

what the hell...

[/quote]

bu yanlızca şehir efsanesi.. meslek liseleri ara eleman yetiştirir. mühendisliğin temelini atmaz. makine mühendisi bilirsin ileri matematik ve ileri fizikten oluşur. meslek liseli eğer o düzeyde matematiğe ulaşacak ise teknik liseye geçer eğer kendine güveniyorsa da düz liseden devam ederdi.. bu seçimleri gördük.. sınıfımda imam hatiplide vardı meslek liselide.. mezun olduğumda meslek liseli ile ben düz liseli aramızdaki bilgi farkı ayyukamı çıktı? çokmu avantaj oldu ona hayır ikimizde aynı sektörde çalışıyoruz :) makine mühendisiyim evet! ben okurken windows 98 yeni çıkmıştı ve sınıfta bir tek ben pc kullanamıyordum. yazılım derslerini ezberleyerek geçtim. şuan tersine mühendislik konusunda orta seviyede geliştirdim kendimi.. unutmayın insana bilgi verilmez! bilgi istenirse alınır! şimdi yeni mezun genç arkadaşlara çamur atıp şu bişi bilmiyor yok kaputu açamıyor yok bilmemne .. çok duyduk bunları..

[quote name='edim.7' date='08 March 2012 - 19:54 ' timestamp='1331229251' post='1166686']
Herkesin düşüncesi dayanağı firki sevgisi kendinedir. Seçmeli olacak dersin yayğarasını bu kadar yapmaya ne gerek var ingilizce dersini seçiyorsunda arapça dersimi bi yerlerinize dokundu üstüne alınan alınsın bende OSMANLI torunu olarak görüyorum kendimi Dindar bir gençlik düşüncesi çok hoş bir düşünce konuyu saptırıp laiklik dinsel konuya cevirip hitabeleri karıştırmaya gerek yok bence soruyu saptırıp insanların tepkisiz kalmasını beklemekte düşüncesizliktir.
[/quote]

Düşüncelerine saygım var ama senin adına üzüldüm nedense.Yaşamdaki tek hücreli bir amipin bile tek amacı ilerlemek,gelişmek,büyümek ve bir adım daha öteye gitmektir.

[quote name='chelengear' date='08 March 2012 - 20:07 ' timestamp='1331230025' post='1166702']
Düşüncelerine saygım var ama senin adına üzüldüm nedense.Yaşamdaki tek hücreli bir amipin bile tek amacı ilerlemek,gelişmek,büyümek ve bir adım daha öteye gitmektir.
[/quote]

ilginç , batılılaşmak ilerlemek ama geçmişini öğrenmek gerilemek.

[quote name='chelengear' date='08 March 2012 - 19:07 ' timestamp='1331230025' post='1166702']
[/quote]
Din islam senin için gerilikse müslüman bir ülkede olaman senin hatan nüfus cüzdanındaki islam yazısınıda kaldır. İran katı müslüman bir ülke de geri mi oradan istanbul'u yok edecek füzeleri var senin neyin var araban bile yok neden çok savunduğunuz zamanda herşeyi yasaklayanlar yüzünden. polemige çevirme konuyu benim için üzülme hakkına sahip değilsin saygı duyacağın bir geçmişin var haberin yok belkide.
[b]
Akozdem!R[/b] -> Sakince cümlelerimizi kurarsak daha güzel olur.

Konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yapmadan ileti yazmayın öncelikle bu konuda uyarayım. Ben zorunlu arapça olacak diye birşey duymadım. İmam hatiplerin önü açılıyor. İmam hatip okuyan Flemenkçe ders almayacak herhalde. Sistemin eğitim ve öğretim açısından artı ve eksilerini tartışın bence. Siyasete dine imana girmeye gerek yok. Yıl 2012 olmuş 2500 metre yaylada adam internete giriyor biz halen kızlar eve kapatılacak gibi ortaçağ zihniyetindeyiz. Geçin bunları daha ilmi eleştiri getirin. Ben sistemi tam araştırmadım ayrıntısını bilmiyorum ama eleştirenlerinde daha adam gibi bi ucundan tutup eleştirdiğini görmedim. Benim tek olumlu baktığım yönü açık öğretime açık olması. Küçücük ortaokul bebelerine kravat taktırıyorlar askeri düzen sıra ol, derse gir çık yeter beee. Adam gibi gezer tozar evde çalışırım. Sınavları adam gibi yaparsın ona göre kalite kontrolü ayarlasın. Ben açık öğretimle eğitim özgürleşir diyorum.

[quote name='TugruL' date='08 March 2012 - 18:13 ' timestamp='1331230400' post='1166708']
Konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yapmadan ileti yazmayın öncelikle bu konuda uyarayım. Ben zorunlu arapça olacak diye birşey duymadım. İmam hatiplerin önü açılıyor. İmam hatip okuyan Flemenkçe ders almayacak herhalde. Sistemin eğitim ve öğretim açısından artı ve eksilerini tartışın bence. Siyasete dine imana girmeye gerek yok. Yıl 2012 olmuş 2500 metre yaylada adam internete giriyor biz halen kızlar eve kapatılacak gibi ortaçağ zihniyetindeyiz. Geçin bunları daha ilmi eleştiri getirin. Ben sistemi tam araştırmadım ayrıntısını bilmiyorum ama eleştirenlerinde daha adam gibi bi ucundan tutup eleştirdiğini görmedim. Benim tek olumlu baktığım yönü açık öğretime açık olması. Küçücük ortaokul bebelerine kravat taktırıyorlar askeri düzen sıra ol, derse gir çık yeter beee. Adam gibi gezer tozar evde çalışırım. Sınavları adam gibi yaparsın ona göre kalite kontrolü ayarlasın. Ben açık öğretimle eğitim özgürleşir diyorum.
[/quote]
sistemin en berbat yönü ökul öncesi eğitimin tamamen devre dışı bırakılmış oluşudur. sistem 5 yaşında başlıyacakmış ee 4 yaşında anasınıfınamı gidecek kuzucuklar?

[quote name='kedice' date='08 March 2012 - 20:15 ' timestamp='1331230539' post='1166711']
sistemin en berbat yönü ökul öncesi eğitimin tamamen devre dışı bırakılmış oluşudur. sistem 5 yaşında başlıyacakmış ee 4 yaşında anasınıfınamı gidecek kuzucuklar?
[/quote]
Ben 5 yaşında başladım okula :D O kısımla ilgili pedagoglar daha iyi yorum getirir bişey diyemem ama abi zamanda farklı şimdi. Benim 27 aylık bebe bilgisayarı açıp oyun oynuyor. 5 yaşında ne yapar bilmiyorum artık :D Ancak dediğim gibi uzman açıklaması gerektiren bir konu.

Türk toplumunun geri kalmışlığını 89 yıllık Cumhuriyet rejimine bağlayanlar nedense Osmanlı Devleti'nin kendi rönesansını gerçekleştiremediğini,elin batılısı sanayi inkılabını 17.yüzyılda gerçekleştirirken Osmanlı Devleti'nin o esnada Ekber ve Erşed veraset sistemi yüzünden merkezi yönetim çöküşü yaşadığını ve ulemalığın bile babadan oğula geçen bir sistem haline geldiğini,Genç Osman'ı katleden katillerin bunu sofilerle yaptıklarını,matbaanın Osmanlı Devleti'ne icadından tam 217 yıl sonra girebildiğini vs vs vs vs bilmezler,bilseler de söylemek istemezler.
Bu ülkede en zor iey Müslüman olmak.Yoksa Ortadoks bir müslüman olunda bu ülkede yaşamak çok kolay.Sizlere göre sosyal demokrat ve Atatürkçü biri dindar olamaz,namaz kılmaz,camiye gitmez değil mi?Sizin yanılgınız bu işte.Siz müslümanlığı İslamiyette olmayan ve yaratılıp da Yezid zamanındaki gibi inanlara zulmeden ruhban sınıfı haline gelmiş şeyh ve cemaat abilerinizden öğrendiğinizi sanıyorsunuz.Oysa size öğretilen "onların islamı".Uyanın artık.Bu ülke 500 yıl önce de müslümandı,100 yıl önce de müslümandı,20 yıl önce de,şimdi de müslüman.Sanki bu gelenler öğretti bizlere müslümanlığı.
Klasın kardeş sizin müslümanlığınız,bana annemin ve saygıdeğer Din Kültürü öğretmenlerimin öğrettiği gerçek islamiyet yeter.

[quote name='TugruL' date='08 March 2012 - 20:20 ' timestamp='1331230828' post='1166717']
Ben 5 yaşında başladım okula :D O kısımla ilgili pedagoglar daha iyi yorum getirir bişey diyemem ama abi zamanda farklı şimdi. Benim 27 aylık bebe bilgisayarı açıp oyun oynuyor. 5 yaşında ne yapar bilmiyorum artık :D Ancak dediğim gibi uzman açıklaması gerektiren bir konu.
[/quote]

Hocam yüzeysel bilgilerle şunları söyleyebilirim, eğitim zaten o yaşlarda verilmeli beynin zekanın en hızlı geliştiği dönemler. Ama verilen eğitimde yöntem iyi belirlenmeli yani sadece oyuna yada sadece derse endeksli değil de belki eğlenerek öğretme, ailesiyle öğrenme olmalı

Başkaları yazınca silinmiyorda benim yazdıklarım neden siliniyor. o zaman komple ismim geçen her metini silin konuyla alakam kalmasın yada yazdıklarımı silmeyin farkını görmedim alıntı yapan arkadaşlarında hakkına giriyorum benide alıntı yapanların alıntılarını silin

[quote name='TugruL' date='08 March 2012 - 18:20 ' timestamp='1331230828' post='1166717']
[/quote]
ayıptır sölemesi şanlıurfada 80 lerde 4 yaşında anasınıfı okudum erken başlamanın çok fazla zararı var. zeki çocuk ilerletilmeli hemde mutlaka . ama işin uzmanları ayrıntıları net koymalı. toplumun genelini hiçbir araştırma yapmadan 5 yaşında okula başlatırak ne olur? dediğin gibi iyice araştırılmalı. bide binlerce anasınıfı öğretmeni ne olcak ? boşa çıkacaklar bana göre:)

[quote name='chelengear' date='08 March 2012 - 20:21 ' timestamp='1331230880' post='1166719']
Türk toplumunun geri kalmışlığını 89 yıllık Cumhuriyet rejimine bağlayanlar nedense Osmanlı Devleti'nin kendi rönesansını gerçekleştiremediğini,elin batılısı sanayi inkılabını 17.yüzyılda gerçekleştirirken Osmanlı Devleti'nin o esnada Ekber ve Erşed veraset sistemi yüzünden merkezi yönetim çöküşü yaşadığını ve ulemalığın bile babadan oğula geçen bir sistem haline geldiğini,Genç Osman'ı katleden katillerin bunu sofilerle yaptıklarını,matbaanın Osmanlı Devleti'ne icadından tam 217 yıl sonra girebildiğini vs vs vs vs bilmezler,bilseler de söylemek istemezler.
Bu ülkede en zor iey Müslüman olmak.Yoksa Ortadoks bir müslüman olunda bu ülkede yaşamak çok kolay.Sizlere göre sosyal demokrat ve Atatürkçü biri dindar olamaz,namaz kılmaz,camiye gitmez değil mi?Sizin yanılgınız bu işte.Siz müslümanlığı İslamiyette olmayan ve yaratılıp da Yezid zamanındaki gibi inanlara zulmeden ruhban sınıfı haline gelmiş şeyh ve cemaat abilerinizden öğrendiğinizi sanıyorsunuz.Oysa size öğretilen "onların islamı".Uyanın artık.Bu ülke 500 yıl önce de müslümandı,100 yıl önce de müslümandı,20 yıl önce de,şimdi de müslüman.Sanki bu gelenler öğretti bizlere müslümanlığı.
Klasın kardeş sizin müslümanlığınız,bana annemin ve saygıdeğer Din Kültürü öğretmenlerimin öğrettiği gerçek islamiyet yeter.
[/quote]

Bence ülkenin dini olmaz. İnsanların dini olur. Ülke dinle yönetilirse teokrasi olur ki biz cumhuriyeti seçtik. Daha ne kadar geçti üniversite kapılarından baş örtüsü var diye alınmayan, okuyamayanların haberlere çıkması üzerinden ?
Siyasete girmek istemem ama, cemaatleşme de zaten büyük yanlışlardan birisi ki. Din eğitimi verilecek diye de ülke veya yönetim biçimi islam olmuyor korkmayın :)

Arkadaşlar sistem şöyle:
İlkokula (artık ilköğretim değil ilkokul denecek) 60 aylık olan tüm çocuklar alınacak.eski sistemde 72 aylık idi bu süre.Bu maalesef uzmanların uygun görmediği bir durum.Uzmanlar 60 aylık iken anasınıfına başlanmasını,72 aylık iken ilkokula başlanmasını uygun görüyorlar.1+4+4+4 daha uygun yani.Tabi burada her okula anasınıfı açma zorunluluğu gerekir.
Son 4 yıllık eğitim dışarıdan verilebilecek.Yani öğrenci 8 yılı mecburen örgün olarak okumak zorunda şimdiki gibi son 4 yılı da okumak zoeunda ama dilerse dışarıdan verebilir derslerini,okula gitmek zorunda değil.
Bir diğer değişiklik meslek seçiminin daha erken yaşta yapılacak olması.Öğrenci ikinci 4 yıllık eğitimine başlarken meslek konusunda seçimini yapacak.Bu tartışılan bir konu.Bazı ülkelerde meslek seçimi erken yaşta iken bazılarında bizim şuanki sistemdeki gibi lisede.Tabi bu ülkenin gelişmişlik düzeyine,okullaşma oranına ve sosyo-ekonomik duruma göre değişen bir olgu.
Ben olumsuz bakmıyorum reforma ama iyice bir tartışılması gerekir ki şuan zaten yapılıyor.Hayırlısı olsun.

Konuyla ilgili bilgim yok.Sistem nedir okumadım, etmedim, bakmadım o yüzden de yorum yapmayacağım.Fakat şöyle bir şey gözlemliyorum ve söylemeden de edemeyeceğim.Siyasi parti taraftarları takım tutar gibi ne diyorsa onu tutuyorlar.4+4+4 sanki bir sistem tam olarak doğru olmak zorunda!Biri der balta vuruldu eğitime diğeri oo süper tam sistem bu.Hiç mi eksiği yok bu sistemin ya da şimdiki sistemin?Saf gözü kör eleştireceğinize adam gibi yorumlar yapın eylemler yapın da en doğrusu neyse o olsun!Yoksa biri şunu diyor oo tamam bu kesin doğrudur kafasıyla ancak başkasının izinden yürümüş olursunuz.

[quote name='chelengear' date='08 March 2012 - 20:28 ' timestamp='1331231335' post='1166729']
Arkadaşlar sistem şöyle:
İlkokula (artık ilköğretim değil ilkokul denecek) 60 aylık olan tüm çocuklar alınacak.eski sistemde 72 aylık idi bu süre.Bu maalesef uzmanların uygun görmediği bir durum.Uzmanlar 60 aylık iken anasınıfına başlanmasını,72 aylık iken ilkokula başlanmasını uygun görüyorlar.1+4+4+4 daha uygun yani.Tabi burada her okula anasınıfı açma zorunluluğu gerekir.
Son 4 yıllık eğitim dışarıdan verilebilecek.Yani öğrenci 8 yılı mecburen örgün olarak okumak zorunda şimdiki gibi son 4 yılı da okumak zoeunda ama dilerse dışarıdan verebilir derslerini,okula gitmek zorunda değil.
Bir diğer değişiklik meslek seçiminin daha erken yaşta yapılacak olması.Öğrenci ikinci 4 yıllık eğitimine başlarken meslek konusunda seçimini yapacak.Bu tartışılan bir konu.Bazı ülkelerde meslek seçimi erken yaşta iken bazılarında bizim şuanki sistemdeki gibi lisede.Tabi bu ülkenin gelişmişlik düzeyine,okullaşma oranına ve sosyo-ekonomik duruma göre değişen bir olgu.
Ben olumsuz bakmıyorum reforma ama iyice bir tartışılması gerekir ki şuan zaten yapılıyor.Hayırlısı olsun.
[/quote]

Hocam meslek seçimi kısmında haklı olabilirsiniz mesela seçim yapılmadan önce ailelerde dahil çok iyi bilgilendirme yapılmalı bunun için rehberlik servislerine çok büyük bi sorumluluk düşüyor. Dediğiniz gibi ilk baştan mesleğini seçen ülkelerde her okulda normal branş öğretmenlerinden çok rehber öğretmen vardır yani her 100 öğrenciye bir öğretmen düşüyordu sanırım. Bu yönden çok eksik var düşünelim 10 tane sınıf var 30 kişiden, ve bir rehber öğretmen var. Hangi birine yetişsin bilgi versin. Umarım bu tür sorunlar giderilir yoksa çok fiyasko yaşanacak

Edited by 6489426